To je to što me zanima!

Zagreb: Više od 250 kazni zbog nepoštivanja odvajanja otpada

Komunalno redarstvo i Zagrebačka čistoća podijelili su posljednja tri mjeseca, koliko i traje novi model odvajanja otpada, preko 250 kazni
Vidi originalni članak

Zagrebačka Čistoća i komunalno redarstvo dosad su, u tri mjeseca od stupanja na snagu novog modela odvajanja otpada, izdali preko 250 novčanih kazni, doznaje se iz gradske uprave.

Većina sankcija zbog nepoštivanja novog modela odvajanja i prikupljanja miješanog komunalnog otpada građanima je ipak izdana u vidu upozorenja.

Djelatnici Čistoće i komunalni redari Zagrepčanima su izrekli preko 3 000 sankcija, od čega oko 2 800 upozorenja i preko 250 kazni, dok su kazne izrečene u ukupnom iznosu većem od 300 tisuća kuna poznatim počiniteljima - navode u odgovoru Hini.

PROMO Pet savjeta za smanjivanje otpada od hrane u blagdansko vrijeme

Novim modelom odvajanja i prikupljanja otpada koji je na snazi od 1. listopada propisano je, među ostalim, da se miješani komunalni otpad odlaže isključivo u službene ZG vrećice, čijom kupnjom građani zapravo plaćaju varijabilni dio od ukupne cijene usluge.

- Upravo je neodlaganje jedan od prekršaja koje u ophodnjama od 29. studenog provode komunalni redari i radnici Čistoće. Osim otvaranja spremnika, timovi otvaraju i sadržaj vrećica a uočeno unose u aplikaciju zajedno sa fotodokumentacijom - kažu u Gradskoj upravi.

Unatoč izdanim upozorenjima, iz Gradske uprave ističu da novi model funkcionira jako dobro u centru grada.

Dobri rezultati bilježe se i u obiteljskim kućama u cijelom gradu, u čijim su spremnicima pronađene ZG vrećice u 80 do 90 posto slučajeva. Tome svjedoči i smanjenje ukupne količine miješanog komunalnog otpada na odlagalištu Jakuševec.

NOVA ERA Zagreb: Godina obilježena novim modelom naplate otpada i otkazima u Holdingu

- Čistoća je dosad prodala 14 milijuna pojedinačnih ZG vrećica - navode iz uprave.

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio je strože kontrole već sredinom prosinca, a od siječnja kreću strože kontrole u višestambenim zgradama, gdje su oni koji spremnike ne mogu držati unutar svojih parcela trebali započeti proces izgradnje standardiziranih boksova.

- Čistoća je do sada donijela oko 800 pozitivnih mišljenja o postavljanju boksova na javnu površinu, dok je oko 650 predstavnika stanara podnijelo zahtjeve Gradu Zagrebu za izdavanjem rješenja za korištenje površina javne namjene za gradnju tipiziranih boksova - ističu u Grada.

Za očekivati je stoga da će suvlasnicima višestambenih zgrada sa spremnicima na javnim površinama, koji još nisu predali zahtjev Gradskoj upravi za korištenje javne površine na koju će staviti svoje boksove, prije ili kasnije početi dolaziti kazne.

Prema odluci, kazne za neovlašteno držanje spremnika na javnim površinama je 500 kuna, odnosno 66,36 eura po fiksnom tečaju konverzije za kućanstva i tisuću kuna ili 132,72 eura za poslovne korisnike. Kazna se predviđa za svaki prekršaj pojedinačno, tako da se onome koji višestruko krše nove odredbe, kazna može multiplicirati.

Idi na 24sata

Komentari 11

  • 03.01.2023.

    Tko nije u stanju poštivati obično odvajanje otpada samo pokazuje vlastiti nivo životne kulture.

  • Vjevegrica 03.01.2023.

    a kaj s njima koji ne odvoze otpad pa se gomila smeće oko spremnika za plastiku i papir? to nikom ništa.....

  • dahvaul 03.01.2023.

    Ove vrečice su samo dobre za pese,mačke i vrane.

Komentiraj...
Vidi sve komentare