To je to što me zanima!

'Zapad mora biti oprezan prema pravoj prirodi investicija Kine'

Na pitanje BBC-a da li bi Zapad trebao zazirati od kineskih investicija, Blinken je kazao da SAD ne pokušava zaustaviti ili ograničiti Kinu nego da Zapad želi očuvati međunarodni poredak
Vidi originalni članak

Američki državni tajnik Antony Blinken u četvrtak je kazao da Zapad mora biti vrlo oprezan prema pravoj prirodi kineskih investicija u zapadne ekonomije te vrlo pažljivo razmotriti ulaganja u strateška dobra.

Spektakularni gospodarski i vojni uspon Kine u proteklih 40 godina je jedan od najznačajnijih geopolitičkih događaja u novijoj povijesti, uz bok raspadu Sovjetskog Saveza 1991. i okončanju Hladnog rata, piše Reuters.

Zapad nikako da se usuglasi oko politike prema Kini te se godinama premišlja koji stav zauzeti. Na Kinu se stoga ponekad više gleda kao na unosan izvor investicija, primjerice u vidu obveznica američke vlade, a nekada se vidi kao prijetnja globalnoj stabilnosti te se bojkotira njezina 5G tehnologija.

Na pitanje BBC-a da li bi Zapad trebao zazirati od kineskih investicija, Blinken je kazao da SAD ne pokušava zaustaviti ili ograničiti Kinu nego da Zapad želi očuvati međunarodni poredak zasnovan na pravilima uspostavljenim nakon Drugog svjetskog rata te se mora zapitati što u stvari stoji iza kineskih ulaganja.

- Mislim da moramo biti vrlo oprezni i zapitati se koja je točno prava priroda tih investicija. Ako Kina ulaže u strateške industrije, strateška dobra, to je nešto što zemlje moraju pomno razmotriti - rekao je Blinken.

GOSPODARSKI RAT Blinken: Američki cilj nije sputavati Kinu, nego zadržati međunarodni poredak u svijetu

Dan ranije je Europska komisija predstavila prijedlog uredbe kojom se nastoji riješiti problem kada strane tvrtke iz trećih zemalja uz pomoć državnih subvencija preuzimaju tvrtke u EU-u ili dobivaju poslove na javnim natječajima.

Pravila EU-a o tržišnom natjecanju, javnoj nabavi i instrumentima obrane trgovine igraju važnu ulogu u osiguravanju poštenih uvjeta za tvrtke koje djeluju na jedinstvenom tržištu. No, niti jedan od ovih alata ne odnosi se na strane subvencije koje njihovim primateljima pružaju nepravednu prednost prilikom preuzimanja tvrtki iz EU-a, sudjelovanja u javnim nabavama u EU-u ili sudjelovanja u drugim komercijalnim aktivnostima.

U Komisiji su istaknuli da nova pravila nisu usmjerena ni protiv jedne zemlje, ali je poznato da se kineske tvrtke često sumnjiče za dobivanje državnih potpora zahvaljujući kojima primjerice vrlo često daju najpovoljnije ponude na javnim natječajima u državama članicama.

Iako je uspon Kine zabrinuo Zapad, Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) ističe da je Kina stoljećima jedna od najutjecajnijih ekonomija na svijetu.

Kineski BDP po glavi stanovnika je od 10. do početka 15. stoljeća bio veći nego u Europi, a potom je nekoliko stoljeća bila najveće gospodarstvo svijeta. 

Idi na 24sata

Komentari 2

  • MarijanGrdašić 06.05.2021.

    Na koji to svjetski poredak misli Blinken? Poredak u kojem dominira SAD, pa dominira ionako su sve pudlice u Europi oko Blinkenovih hlača i njuškaju li njuškaju. Slobodna trgovina i razvoj je najveći problem hegemonu kao što su SAD jer im konkurencija i Kine i Rusije itekako smeta. Žele upravljati cijelim svijetom a to je bolesno i veoma opasno.

  • z,fz,id 06.05.2021.

    da li "zapadnjaci" neznaju šta rade,što se tiče kine i recimo migranata? ja bih rekao da NE,sve je to dio nekog tihog plana. borbe za prevlast nad 2mlrd(u 2050)ljudi u središnjoj africi. budučnost europe je u par koridora kroz sjevernu afriku-trgovina. zato i puštaju te izbjeglice,migrante il šta već,koji če živiti u getoima kao i romi kojima nije dopuštena integracija u zadnjih 1000 godina

Komentiraj...
Vidi sve komentare