To je to što me zanima!

Zarada na potresu: 'Obnovu moramo platiti tri puta više'

Stanari štede za obnovu fasade, krovišta i balkona... Nakon potresa su o svojem trošku uklonili pet dimnjaka i ukrasni vijenac. Prepričavaju nam kako im žele masno naplatiti svaki pokušaj obnove
Vidi originalni članak

Želimo obnoviti fasadu i krovište svoje zgrade, ali po poštenim cijenama i da sami izaberemo izvođača. Ali to ne uspijevamo već godinama, a fasada i dalje propada.

Kaže nam to Adrian Kučić, predstavnik suvlasnika zgrade u centru Zagreba, na križanju Ilice i Čanićeve ulice.  

Priča 10 stanara te zgrade baca sasvim drugačije svjetlo na raspravu o tome treba li država pomoći i u kojoj mjeri sanaciju nakon potresa. 

POGLEDAJTE VIDEO Potres u Zagrebu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Stanari nam otkrivaju nevjerojatne birokratske procedure i iznose kojih su se naplaćali pokušavajući bezuspješno sanirati pročelje i krovište. 

Zgrada je kulturno dobro, sagrađena je 1909. godine, a u potresu je dodatno oštećena. Stanari plaćaju pričuvu i iz nje su htjeli obnoviti zgradu.

NIJE GOTOVO Seizmolog Herak: 'Zagreb će se tresti još barem godinu dana'

- Prije pet godina smo pokušali angažirati izvođača i prikupili smo ponude. Dobili smo ponudu na 1,5 milijuna kuna, što nam je odgovaralo, ali tadašnji upravitelj Gradsko i stambeno komunalno gospodarstvo, koje je gradska tvrtka, reklo nam je da taj izvođač nema licencu za obnavljanje kulturnog dobra. Njihov izvođač s licencom ponudio je iste radove za 3,5 milijuna kuna, što nam je bilo previše i neprihvatljivo skupo - kaže Snježana Bognar, jedna od stanara zgrade i bivša predstavnica suvlasnika.

Jednom balkonu i ukrasu na vrhu zgrade prijetilo je urušavanje i prije potresa. Gradsko stambeno je postavilo podupirače, koji i sad stoje, a oni sami ne smiju sanirati. 

Također, bili su i prije sedam godina 51. na listi prioriteta za sufinanciranje iz spomeničke pričuve od 150 zgrada koje je Grad Zagreb trebao pomoći obnoviti. Nije se dogodilo ništa. A u sedam godina je obnovljeno šest fasada s te liste!

- Postavili su nam i skelu kako bi zaštitili prolaznike od pada ukrasa sa zgrade ili dijelova fasade. Rekli su nam da je to privremeno. A mi smo najam te skele plaćali 36.000 kuna godišnje. I tako šest godina, dok sad više nismo htjeli plaćati i tražili smo da je uklone - kaže nam Kučić.

120 DANA IŠČEKIVANJA Stanovnici Cvjetnog: 'Držimo vas na oku, mrdnite za nas, a tek onda za svoje pozicije!'

Potres je još samo pogoršao stvari. Iznutra je zgrada održavana, ali fasada je zaista ruglo. Nakon potresa su morali ukloniti i pet starih dimnjaka, to su sami platili 58.000 kuna iz pričuve. 

Sami su popravili i krov. Sad rade projekt sanacije dimnjaka, a samo taj dokument stoji 18.000 kuna. Izradu elaborata obnove pročelja platili su 12.000 kuna. Sami su platili i da radnici uklone ukrasni vijenac na vrhu zgrade te uklanjanje oštećenih ukrasa na zgradi koje čuvaju i čekaju obnovu.

Je li Zagreb što pomogao kad je zgrada štićeno kulturno dobro?

- Dobili smo nakon potresa točno 50 cigli. I crepova za 10 kvadrata krova, ali on čak i ne odgovara postojećem crijepu i nismo to mogli iskoristiti. I da, dobili smo nekoliko letvi za krov - nabraja Boris Bognar. 

Toplu vodu nemaju od potresa jer su svi morali zamijeniti bojlere. Sad i to rade te se nadaju da će država ispuniti obećanje i sufinancirati zamjenu bojlera. 

OSTALI BEZ STANA U POTRESU Više od 300 Zagrepčana u domu 'Cvjetno' nema kamo u rujnu

Ljute ih priče o “bogatašima” u centru Zagreba koji nisu održavali svoju imovinu, jer oni to žele učiniti, ali ne mogu po nametnutim cijenama. 

- Ako je zgrada kulturno dobro, bilo bi u redu da nakon potresa država i grad pomognu stanarima u obnovi. Mi smo itekako spremni sudjelovati, ali na pošteni način, a ne da se obnova iskoristi za priliku da se s paprenim cijenama izvuče novac - zaključuje Adrian sa susjedima. 

Idi na 24sata

Komentari 189

  • KARIJERA 10.08.2020.

    GSKG korupcija koja ceka predstavnika da se lova izvuce uz proviziju.7 liftova bilo pokvareno u jednom danu na nalogu samo u stvarnosti su radili.

  • 10.08.2020.

    @prekrasni - a nekretnine u zapruđu nisu većinom dobivene u stanarsko pravo i poslije otkupljene po povlaštenim cijenama ili naslijeđene kao takve? nekretnine u zapruđu sagrađene su i mojim novcem koji sam više od 40 godina uplaćivao u neki stambeni fond od kojeg nisam imao nikakve koristi jer nikad nisam "dobio" stan niti stambeni kredit...

  • Ana5588855 10.08.2020.

    Zašto bi država plaćala sanaciju privatnih kuća i stanova? Pa nismo u komunizmu. Za to postoji osiguranje od potresa. Ja prva ne zelim kao porezna obveznica da se MOJ NOVAC troši na obnovu zgrada za koje stanari nisu htjeli platiti osiguranje. Kaj sam ja idiotkinja sta sam to plaćala??? Ako netko želi živjeti u "elitnom" stranu u centru Zagreba neka zna što to nosi s sobom.

Komentiraj...
Vidi sve komentare