To je to što me zanima!

Čop: Nisam ni znao da je Italija uvela videosuca, dobro da jest

USKORO DOLAZI I U HNL Troškovi uvođenja videosuca u prvoligaški nogomet u Hrvatskoj neće biti skupi, svaki stadion ima zasebnu sobu za TV, kaže Ante Kulušić, povjerenik za suđenje
Vidi originalni članak

Nogometna revolucija je započela. Italija i Njemačke uvele su videosuca, a od iduće sezone to će učiniti Engleska, Španjolska i Francuska, a doći će i u Hrvatsku.

Duje Čop ušao je u povijest Serie A. Prvi je igrač zbog kojeg je u talijanskom prvenstvu korištena videotehnologija, odnosno VAR (Video Assistant Referee). Ili precinije, videosudac. Branič Juventusa Alex Sandro srušio je Čopa, napadača Cagliarija, no glavni je sudac tek nakon dojave videosuca pokazao na bijelu točku.

- Iskreno, nisam ni znao da je u Italiji uveden videosudac. I dobro da jest. Sudac uopće nije vidio penal na meni, a bio je jasan kao dan. Akcija je nastavljena dok lopta nije izašla izvan igrališta, a tek onda je dosuđen penal. Javili su mu radio-vezom. I nije narušila tempo igre, sve skupa to je trajalo 15-20 sekundi - kaže Duje Čop.

POGLEDAJTE VIDEO

 

Prvi testovi u Americi

Videosudac, odnosno VAR, budućnost je svjetskog nogometa. Testna faza započela je 2016. u MLS-u, sjevernoameričkoj ligi, a korištena je i na nedavnom Kupu konfederacija te na EP-ima i SP-ima mladih reprezentacija. Italija je sustav od ove sezone implementirala, Njemačka također, videosuca koristi i Nizozemska te Belgija, a VAR će biti ključan sustav i na SP-u 2018.

Englezi ga još testiraju, ali od iduće sezone bit će implementiran. Kao i u Španjolskoj i Francuskoj. Hrvatska? Od iduće sezone teško, no Prva HNL mora se početi pripremati.

Videosudac zasad nije obavezan, no u idućih godinu ili dvije Uefa bi ga mogla proglasiti obvezujućim.

Uskoro će svi to morati uvesti

- Točno, uskoro će videosudac postati obavezan, pogotovo za klubove koji igraju u europskim natjecanjima. Uvođenje videotehnologije je dobra stvar jer nije pošteno da netko postane prvak, osvoji Ligu prvaka ili svjetski naslov zbog sudačke pogreške - rekao je Ante Kulušić, povjerenik za suđenje Prve HNL.

Kako sustav funkcionira i koliko košta? U Njemačkoj je videosudac smješten u sobi u Kölnu. VAR sustavom upravlja troje ljudi, sudac, pomoćnik i operater, a potrebno je imati minimalno osam kamera, koje pokrivaju gotovo svaki dio terena i snimaju spornu situaciju iz nekoliko kuteva. Četiri stvari se pregledavaju, golovi, penali, crveni kartoni i jesu li pravi igrači dobili kartone.

Glavni sudac odlučuje

Glavni sudac potom ima tri mogućnosti, promijeniti odluku na temelju sugestije videosuca, osobno pogledati spornu snimku ili ostati pri svojoj prvotnoj odluci. Preciznije, videosudac samo može savjetovati, no glavni sudac utakmice ima zadnju riječ.

Talijanski nogometni savez objavio je da ih je uvođenje sustava koštalo dva milijuna eura. U Belgiji je VAR sustav ugrađen u kombi, koji obilazi stadione Cijena? 500.000 eura.

- Ne vjerujem da će uvođenje VAR-a iziskivati posebne troškove. Na svakom stadionu postoji prostorija u kojoj se može postaviti TV s mogućnošću vraćanja spornih detalja - kaže Kulušić.

Najviše je negativnih komentara oko sporosti donošenja odluka. Najbolji primjer utakmica je nizozemskog Superkupa. Vitesseov napadač fauliran je u 16-ercu, no sudac nije pokazao na bijelu točku. U nastavku je Feyenoord iz kontre postigao gol, no videosudac se javio glavnom, koji je poništio gol Feyenoorda i dosudio penal za Vitesse. Ima još ‘rupa’, ali VAR je budućnost.

Idi na 24sata

Komentari 27

  • Dr.Gonzo. 21.08.2017.

    Drago mi je da se ovo uvodi, Juventus dobija najmanje penala bas zbog imena , suci tesko sude penale za Juve, a "konkurentima" frcaju po 15tak godisnje. Ovime bi to trebalo doci u normalu , iako ne znam kako ce onda Roma, Napoli uopce biti konkurenti . Na posljetnu niti nema veze kad Juve melje u Serie A , kanta dolazi po 7. put u Torino za redom .

  • da124 21.08.2017.

    Ajde vi meni recite kako se planira uvest videosudac u HNL kad na utakmici ovi iz arene postave 2-3 kamere, a u Italiji za svaku situaciju imaju barem 5 razlicitih kuteva

  • dex28 21.08.2017.

    moze se uvest koliko hoce kad mamic kontrolira suce opet isto

Komentiraj...
Vidi sve komentare