To je to što me zanima!

Igrač se srušio na Korčuli, nije bilo Hitne? Ugurali ga u kombi

Na utakmici Zmaja i Zagore srušio se Jure Pušić. Kako dugo nije bilo nosila, suigrači su mu pokušali pomoći da izađe, a on se rušio. Uz teren nije bilo vozila Hitne pomoći. Sve to na godišnjicu smrti Brune Bobana
Vidi originalni članak

Nevjerojatne scene odvijale su se u nedjelju u Blatu na Korčuli!

Na utakmici 3. HNL jug između Zmaja i Zagore srušio se domaći igrač Jure Pušić (20). Nije se osjećao dobro pa je zatražio zamjenu, a ubrzo nakon toga se srušio na travu. Najmlađem igraču Zmaja suigrači su odmah pritrčali pomoći, došao je i sudac, a liječnica je s druge strane terena potrčala na njihovo glasno dozivanje i mahanje.

POGLEDAJTE VIDEO

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Nije ga okrenula na bok, već ga je polijevala vodom. Suigrači su ga podigli i pokušali mu pomoći da izađe s terena. Iako je bio oslonjen na njih, Jure je ponovno izgubio ravnotežu i krenuo padati. I tako nekoliko puta.

S tribina su se čuli uzvici 'Zovite Hitnu'. Prošlo je nekoliko minuta dok na teren napokon nije doneseno nosilo s kojim su igrača iznijeli, a zatim su ga pokušali ugurati u kombi koji je bio iza tribina.

Srećom, Jure je dobro i nakon dvadesetak minuta se vratio i sjeo na klupu, ali nije bilo nimalo lijepo za gledati bespomoćnost na terenu koja je potrajala nekoliko minuta.

- Što se tiče zdravlja Jure Pušića, postoje svi nalazi da je sposoban igrati nogomet. Imao sam namjeru izvaditi ga jer je signalizirao da se loše osjeća, u jednom trenutku je legao na travu i nije gubio svijest. Na snimci se vidi da ga ja odvodim u svlačionicu, gdje ostatak utakmice provodi na klupi - rekao je trener Mario Svaguša, pa dodao:

- Živ je i zdrav, ja ga vodim prema Metkoviću, a jedino što mu je žao i što sebi ne može oprostiti je što je taj događaj ostavio traga na njegove suigrače i ostatak važne utakmice su odigrali u šoku. Ne brinite, Zmaj će i dogodine igrati 3.HNL Jug, a Jure nogomet.

I godinu dana nakon Bobanove smrti sve je isto

Dogodilo se ovo točno na godišnjicu tragične smrti Brune Bobana. Mladi nogometaš Marsonije srušio se na travnjak 24. ožujka 2018. godine nakon što ga je lopta pogodila u prsa tijekom prvenstvene utakmice protiv Slavonije.

POGLEDAJTE VIDEO

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Borba za njegov život trajala je 40 minuta. Čitav stadion u Slavonskom Brodu se smrznuo. Muk i tišina na tribinama. Nitko nije otišao kući dok se na terenu vodila borba za mladi život. Hitna je brzo stigla, ali nažalost, Brunu nisu uspjeli spasiti. Kasnija je obdukcija pokazala da je preminuo od zatajenja srca.

TRENER MARSONIJE Špehar: Oživljavali smo ga i na trenutak oživjeli pa ga izgubili

Na stadionu trećeligaša Marsonije tada nije bilo defibrilatora. Nije bilo ni vozila Hitne pomoći. Istina, Hitna je brzo stigla, ali pitanje je da li bi mladi 25-godišnji život bio ugašen da je pokraj terena bilo spremno vozilo s opremom za reanimaciju.

Ni godinu dana nakon jedne od najvećih sportskih tragedija u Hrvatskoj Marsonija, a ni ostali hrvatski trećeligaši i dalje nisu opremljeni defibrilatorima.

Malo bolji defibrilator stoji oko 9000 kuna, a na svojim ga utakmicama imaju samo prvoligaši i drugoligaši jer njih HNS obvezuje da pokraj terena moraju imati vozilo Hitne pomoći. Jedina promjena u godinu dana je ta da Marsonija nakon tragedije s Bobanom na svojim domaćim utakmicama ima Hitnu.

SUZE NA TRAVNJAKU Zbog majke došao u Brod, ona se od Brune oprašta u samoći

Većina ostalih trećeligaša je i dalje nema.

Nažalost, ni liječnički pregledi niželigaških igrača koji svakog tjedna igraju utakmice pod najvećim naporima nisu detaljni. Igrači iz 3. HNL nam potvrđuju da se sve odrađuje prilično površno. Liječnici naprave EKG, spirometriju, te im izmjere kilažu i visinu. Ako je sve u redu, puste ih da odrade sezonu.

Ovo što se dogodilo na Korčuli pokazuje nam da smrt Brune Bobana nažalost nije promijenila gotovo ništa u hrvatskom nogometu. Valjda se ne treba dogoditi još jedna sportska tragedija pa da nadležni Savezi i klubovi reagiraju i omoguće igračima veću sigurnost na travnjacima na kojima provode svaki dan.

Idi na 24sata

Komentari 57

  • mata7787 24.03.2019.

    Organizator je dužan osigurati medicinsko osiguranje događaja. To s hitnom veze nema. Organizator hitnoj šalje dopis u kojem ističe potrebu za osiguranjem i djelatnici hitne van svoje smjene dolaze sa vozilom na osiguranje. Očekivati da će ekipa hitne koja je taj dan dežurna biti tamo ili se vaditi na to da je blizu ako se nešto desi je suludo, jer oni imaju još tisuće drugih stanovnika na skrbi i mogu biti bilo gdje ako se ukaže potreba. Nažalost niželigaški klubovi se vade na sve moguće načine dok se nešto ozbiljnije ne dogodi. A onda će naravno biti postavljeno pitanje zašto je hitno trebalo 20 minuta i slična glupa pitanja. Radim u hitnoj i znam kako sustav funkcionira.

  • 24.03.2019.

    Kao mama igraca u 4.ligi mogu vam reci da su ti testovi po kojima su/nisu zdravi cisti smijeh/plac! Kako kome padne zappravo. O tim “na traci” pregledima sa zigom na pocetku sezone znamo sve...apeliram na roditelje da ne zanemare ovo! Mozda je samo (najcesce!;)) mrvu “neuredan” zivot zadnjih nekoliko dana a mozda i nesto ozbiljnije. Nemojte se zezati s tim, odvedite mladica na pretrage

  • 24.03.2019.

    Pa ne može na svakoj utakmici biti hitna. U Međimurju ima svako selo nogometni klub. Dakle trebalo bi skoro 50 vozila hitne pomoći samo za utakmice.

Komentiraj...
Vidi sve komentare