Igrači Mainza sami biraju tko će igrati i - pobjeđuju!

Nogometaši se oslovljavaju imenom i nadimkom, prezimena su zabranjena. Dan prije utakmice u suradnji s igračima trener bira početnu postavu

Dok u Gelsenkirchenu konačno slave prvu pobjedu, a u Münchenu se europski doprvak muči u potrazi za pravom formom, na vrh je zasjeo 'mali' Mainz. Dečki gaze sve redom, djeluju nezaustavljivo nakon pet pobjeda u prvih pet kola. I uživaju u svakom trenutku.
- U prvom poluvremenu odigrali smo najboljih 45 minuta otkad sam došao. I zato smo i nagrađeni s dva gola - rekao je trener Mainza Thomas Tuchel nakon što su dobili Köln 2-0.
Upravo 37-godišnjem Tuchelu pripisuju najveće zasluge za čudo iz Mainza. Preuzeo je momčad od 'diktatora' Jorna Andersona i uveo sasvim drukčiji način rada. Inzistira na prisnosti u svlačionici, igrači se međusobno oslovljavaju imenom i nadimkom, prezimena su zabranjena. A dan prije svake utakmice u suradnji s igračima bira početnu postavu.
- Igrači su moji ravnopravni suradnici i imaju pravo na sugestije. Na kraju uvijek ja odlučujem, ali najčešće prihvaćam njihovo mišljenje - kaže Tuchel, diplomirani sociolog.
Odnosi su promijenjeni i u Francuskoj. Lyon je tek 17., a na vrhu su St. Etienne i Toulouse. U Italiji vodi Inter, no odmah do njega je Chievo, visoko je i Cesena. A veliki za to vrijeme love zalet...