To je to što me zanima!

Douglas Engelbart, izumitelj miša, preminuo je u 89. godini

Na trosatnoj prezentaciji 1968. godine predstavio je prvi računalni miš, održao prvu videokonferenciju te predstavio teoriju na temelju koje nastaje arhitektura Weba
Vidi originalni članak

Izumitelj računalnog miša Douglas C. Engelbart preminuo je u utorak u 89. godini, javlja Reuters. Engelbart, računalni znanstvenik u institutu Stanford, bio je lošeg zdravlja, a preminuo je mirno u snu, izvijestila je njegova kći Christina.

Engelbart se rodio 1925. godine u Portlandu. Krenuo je na državno sveučilište u Oregonu, no regrutiran je u američku mornaricu i poslan na Tihi ocean prije no što je diplomirao. Po povratku u SAD zaposlio se u Berkeleyu, a u Stanfordu se zaposlio 1957. godine.

Jedan od najpoznatijih trenutaka Engelbartove karijere bila je jednosatna prezentacija iz 1968. godine u San Franciscu na kojoj je predstavio brojne vizionarske ideje, zbog čega je prezentacija danas poznata kao "majka svih demonstracija".

Između ostalog, Engelbart je predstavio kvadratični uređaj s dva rotirajuća diska, to jest prvi računalni miš, održao je prvu videokonferenciju, te predstavio teoriju o povezivanju stranica s informacijama na temelju koje će kasnije nastati arhitektura Weba - sve u sklopu jedne prezentacije.

Stanford je poslije licencirao tehnologiju za miša Appleu za 40.000 dolara, koji je svoj prvi računalni miš pustio u prodaju s računalom Lisa 1983. godine. Međutim, Engelbart nije zaradio puno novca na mišu jer je patent istekao 1987. godine, prije no što je počeo biti masovno upotrebljavan.

Iza sebe je ostavio drugu suprugu Karen O'Leary Engelbart te četvero djece: Gerdu, Dianu, Christinu i Normana. Prva supruga Ballard preminula je 1997. godine.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • Gibbs 04.07.2013.

    genije koji nas je sve zadužio, a tako malo ljudi je zapravo znalo za njega. R.I.P.

  • duje912 04.07.2013.

    mene zanima zašto on onije bio najbogatiji čovjek na svijetu - svaki komp ima miša!! kak nije uspio taj patnet staviti pod svoje ima i brati lovu na svaki proizvedeni miš????

  • SimpleGuyST 04.07.2013.

    r.i.p :(

Komentiraj...
Vidi sve komentare