To je to što me zanima!

Edukacije nastavnika: Nećemo napredovati, a sve rješavamo

LOOMEN U prosincu je krenula edukacija za nastavnike u virtualnim učionicama. Ministarstvo tvrdi da broj uključenih raste, no nastavnici kažu: ‘Nemamo garancije’
Vidi originalni članak

Digitalno neovisni nastavnici su nam prioritet, rekla je u petak na predstavljanju frontalne kurikularne reforme ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.

Ona je jučer krenula u “turneju” po županijama kako bi reformu predstavila ravnateljima.

- Naglasak novih kurikuluma upravo je na promjeni paradigme obrazovanja. Ministarstvo je stoga osiguralo oko dvije milijarde kuna za nabavku opreme i modernizaciju obrazovnog sustava - pojasnila je Divjak. Jedan od glavnih projekata u reformi su edukacije nastavnika koje su krenule još prošle školske godine. O tome će ovih dana sigurno dobiti brojne upite. Ovog prosinca krenula je i velika edukacija u virtualnim učionicama Loomen.

Kroz ove učionice nastavnici uče nove digitalne alate, prolaze gradivo, uče raditi kvizove i rješavaju zadaće.

- Edukacije su izuzetno naporne, barem za hrvatski jezik. Nisu sve jednake. Iako sam kroz tri ove učionice naučila više nego na županijskim savjetovanjima, jako mi je teško poslije cijelog dana obaveza rješavati zadatke - ističe nastavnica jedne strukovne škole u Primorsko-goranskoj županiji, a njezina kolegica iz zagrebačke osnovne škole dodaje kako nastavnici masovno odustaju.

- Od 40 nastavnika u našoj zbornici, samo troje su uključeni, ostali su potpuno nezainteresirani, pojma nemaju o čemu mi pričamo. S druge strane, mi nemamo nikakve garancije da će nam to pomoći u napredovanju, kako je bilo rečeno na početku ove školske godine - kaže zagrebačka nastavnica.

No u Ministarstvu imaju drugačije podatke. Kažu kako je od prosinca do danas broj nastavnika u Loomenu narastao s 14.072 na 39.064, te je od travnja uključeno i 805 ravnatelja osnovnih i srednjih škola te 2647 stručnih suradnika.

No, priznaju, napredovanje još nije riješeno.

- Novi Pravilnik o napredovanju koji je pred donošenjem donosi mogućnost dodatnih bodova za kontinuirani profesionalni razvoj, a prema Zakonu o odgoju i obrazovanju, stručno usavršavanje je obavezno za sve odgojno-obrazovne djelatnike - odgovaraju u ministarstvu.

Idi na 24sata

Komentari 22

  • 15.04.2019.

    @Ručnik ajd ne kmeči da je kod provatnika loše. 30 radnih dana godišnjeg nije dovoljno? Uskrsnica, božićnica? Dođeš doma s posla i češkaš jaja. Učitelj dođe doma i priprema se za drugi dan, ispravlja ili priprema testove ... Ne znam zašto uopće pišem taj komentar kad nema svrhe ....

  • TechExpert 12.04.2019.

    U svim profesijama, od inzenjera do doktora i medicinskih sestara, svi se svakodnevno educiraju i uce cijeli svoj zivot. Po cemu bi profesori trebali biti iznimka? Zasto bi za to trebali biti placeni ili dodatno napredovati? Razumijem da je vecina tih profesora upravo i postala profesorima jer se na tim mjestima ne mora puno trgati, placa uredna, radno vrijeme minimalno, malo kavica, malo zbornica i zivot nije pretezak. Ili se educirajte ili ostavite mjesta drugim ljudima koji zele uciti i raditi na sebi i pronadjite neki drugi poziv u zivotu...

Komentiraj...
Vidi sve komentare