To je to što me zanima!

Perseverance je sletio na Mars: Poslao je i prve fotografije

NASA-in rover Perseverance uspješno se spustio na Mars! Time započinje potraga za dokazima drevnog mikrobiološkog života na Crvenom Planetu
Vidi originalni članak

Oko 21.55 po srednjeeuropskom vremenu NASA-in rover Perseverance sletio je na Mars! Nakon toga, poslao je i prve fotografije. 

POGLEDAJTE VIDEO: Slijetanje rovera na Mars 

Perseverance, najnaprednije svemirsko vozilo koje je poslano na drugi svijet, ušao je u atmosferu Marsa i potom sigurno sletio u krater Jezero nakon gotovo sedam mjeseci putovanja, čime je započela potraga za dokazima drevnog mikrobiološkog života na Crvenom Planetu.

Voditelji misije u NASA-inom laboratoriju za mlazni pogon (JPL) blizu Los Angelesa zapljeskali i povikali od sreće kad su radio signali potvrdili slijetanje u 21.58 sati po srednjoeuropskom vremenu.

"To je stvarno početak nove ere", rekao je suradnik NASA-e Thomas Zurbuchen ranije tijekom dana za vrijeme web prijenosa događaja.

NA PROJEKTU RADI I HRVATICA Đes ba? Rover Perseverance na Marsu nakon 7 mjeseci. Slijeće na bosanski krater 'Jezero'

Spuštanje Perseverancea na lokaciju u jednom komadu bilo je daleko od sigurnog. 

Višedijelna svemirska letjelica koja ulazi u atmosferu Marsa brzinom od 12.000 milja na sat, morala je savršeno izvesti kompleksnu seriju manevara i usporiti pri spuštanju kako bi izbjegla površinske opasnosti i lagano postavila rover na svojih šest kotača. 

Proces uključuje rizično otvaranje padobrana pri nadzvučnoj brzini i "Sky Crane", dron na raketni pogon koji se treba odvojiti od svemirske letjelice, odletjeti do mjesta za slijetanje i sigurno spustiti rover na tlo prije nego se i sam sruši na površinu Marsa na sigurnoj udaljenosti od Perseverancea.

Proces spuštanja i slijetanja inženjeri NASA-e su u šali nazvali "sedam minuta straha", a riječ je o najsloženijem i najizazovnijem podvigu robotiziranih svemirskih letova.  

Znanstvenici NASA-e opisuju slanje rovera Perseverancea svojom najambicioznijom od gotovo 20 američkih misija. Veći je i opremljeniji od svoja četiri prethodnika. Najnovija mobilna robotska sonda nastavit će raditi na prijašnjim otkrićima prema kojima je četvrti planet od Sunca nekoć bio topliji, vlažniji i na njemu je postojao život.

Glavni cilj dvogodišnje misije Perseverancea, vrijedne 2,7 milijardi dolara, jest potraga za mikrobiološkim životom kojeg je na Marsu moglo biti prije tri milijarde godina, otprilike u vrijeme kad je nastajao život na Zemlji.

ROVER PERSEVERANCE Sprema se za spuštanje na Mars nakon 460 milijuna kilometara: Neka mu zasvira i Mišo Kovač!

Znanstvenici se nadaju da će uspjeti pronaći znakove života u uzorcima drevnih sedimenata koje će Perseverance izvlačiti iz marsovskih stijena i poslati na analizu na Zemlju - što bi trebali biti prvi takvi uzorci koje su ljudi prikupili s drugog planeta.

Planirane su dvije misije u budućnosti - preuzimanje uzoraka stijena i tla i povratak istih u NASA-u u idućem desetljeću.

Perseverance ima društvo na Crvenom Planetu. Njegov prethodnik, rover Curiosity, koji je sletio 2012. ostaje u funkciji NASA-e kao i stacionarni slijetač InSight koji je stigao na Mars u studenom 2018. kako bi istražio duboku unutrašnjost tog planeta. 

Sjedinjene Države nisu jedine fascinirane Marsom. Prošli tjedan u Marsovu orbitu ušle su sonde koje su zasebno lansirali Ujedinjeni Arapski Emirati i Kina. 

NASA ima još tri satelita u Marsovoj orbiti, zajedno s dva Europske svemirske agencije.

Idi na 24sata

Komentari 158

  • velist 19.02.2021.

    Slike su fantastične. Kao da sam tamo. ;)

  • Nubiru 19.02.2021.

    slika je ekstra... nisam ni znao da nokia 3310 ima kameru, i to crno bijelu sa filterom podmornice...

  • 19.02.2021.

    pa mi Hrvati se kuzimo I u robert,kamere,zivot na marsu,ma cudi...... Ja vec jesam na planeti Glupiter,zahvaljujuci vama,bez srednje skole koji kritizirate NASU,jos kad cujem Boga da se spominje,pa mi nismo za ovu planeti kamoli za ......

Komentiraj...
Vidi sve komentare