To je to što me zanima!

Stop istrebljivanju nosoroga: Ugradit će im kamere u rogove

Uređaj RAPID već se testira u Africi. Ima tri komponente koje bežično komuniciraju - uređaj za praćenje otkucaja srca nosoroga, GPS ovratnik i kameru u rogu
Vidi originalni članak

Ilegalna trgovina ugroženim životinjama čini veliki postotak crnog tržišta u svijetu. Mnoge životinje su bespovratno nestale s lica Zemlje, a unatoč naporima mnogih udruga za zaštitu životinja, slična budućnost predviđa se i nosorozima . U posljednjih 40 godina čak 95 posto svjetske populacije nosoroga je izgubljeno.

Sada su znanstvenici iz Velike Britanije stvorili sustav koji koristi GPS, prati otkucaje srca i ima ugrađenu kameru kako bi odvratili krivolovce od ubijanja nosoroga. Uređaj se zove RAPID (Real-time Anti Poaching Intelligence Device) , a razvila ga je britanska neprofitna organizacija usmjerena na očuvanje i dobrobit životinja, Protect . Već ga testiraju u Južnoj Africi gdje je populacija nosoroga pod prijetnjom krivolovaca koji ih ubijaju zbog vrijednih rogova, prenosi BBC .

Jedan od osnivača sustava je biolog Paul O'Donoghue. Paul je objasnio kako se uređaj ugrađuje pod kožu nosoroga i prati njegove otkucaje srca. Ako dođe do bilo kakvog neobičnog ponašanja nosoroga, aktivira se mala kamera ugrađena u rog životinje. Kožni ovratnik oko vrata nosoroga prati lokaciju nosoroga te u slučaju opasnosti vlasti mogu poslati pomoć.

- Ovaj uređaj djeluje prvenstveno kao sredstvo odvraćanja tako da krivolovci shvate da svaka životinja koja ima ovratnik i kameru u rogu predstavlja opasnost za njih. Nema smisla napadati ili ubiti nosoroga jer se nećete izvući – pojašnjava Steve Piper, direktor Protecta.

Više od 1200 nosoroga ubijeno je tijekom prošle godine u Južnoj Africi, odnosno jedan nosorog svakih osam sati što su zastrašujući podaci. Rogovi ovih životinja postižu visoke cijene u Aziji gdje ih koriste kao ljekovita sredstva.

Uređaj RAPID pruža nadu. Sustav ima tri komponente koje bežično komuniciraju , a baterija u uređaju za mjerenje otkucaja srca trebala bi biti zamijenjena samo nekoliko puta tijekom života nosoroga.

- Nosorogov otkucaj srca se povisi i shvatite da je pod nekakvim stresom. Iste sekunde dižemo alarm. Krivolovci stvarno nemaju vremena odsjeći rog – kaže Piper.

Protect će razviti još prototipa u narednim mjesecima u nadi da će se uređaj početi koristiti krajem 2016. godine.

Idi na 24sata

Komentari 13

  • klepetalo 27.07.2015.

    nema tu nikakvog pomaka s tim stvarima u africi ,jedino rijesenje pa koliko da bilo zalosno i brutalno je da se tim predivnim zivotinjama uklanja rog kirurski u dobi kad je to najprikladnije

  • Behemot 26.07.2015.

    U Aziji doslovno krivolovce ustrijele na licu mjesta i onda snime trupla. Ali Afrika je u k*cu, zato je tamo i psihopat Nadan Vidošević išao ubijati ..

  • parcov 26.07.2015.

    Poštovani, Vaš komentar prekršio je pravilo broj 8 naših pravila komentiranja. Za ovaj prekršaj sankcija je lakša opomena. Trenutno imate 2 lake opomene i 0 težih opomena u posljednjih tjedan dana. Ako sakupite tri, vaš korisnički račun bit će privremeno blokiran.

Komentiraj...
Vidi sve komentare