To je to što me zanima!

Stvara se mediteranski uragan: 'Može ugroziti ljudske živote...'

Ciklona nalik na tropsku do vikenda bi se mogla pretvoriti u najsnažniji zabilježeni mediteranski uragan. Njegovi udari mogli bi prelaziti brzine od 150 km/h, a s njim stižu i obilne kiše i opasne poplave
Vidi originalni članak

Iako ima još dosta nesigurnosti oko njegove potencijalne rute, činjenica je da se u južnom Sredozemnom moru formira ciklona nalik na tropsku koja bi se do vikenda mogla pretvoriti u najsnažniji zabilježeni mediteranski uragan, odnosno mediken (medicane) kategorije 2. Ovaj uragan prate snažni vjetrovi i poplave koje mogu ugroziti ljudske živote, javlja meteorološki portal Severe Weather Europe

Prema zadnjim prognostičkim modelima, ovaj uragan bi u subotu navečer mogao pogoditi Kretu, a u nedjelju u jugozapadni dio Turske.

Kako prenosi portal, formiranje uragana u Mediteranu potvrđuju modeli GFS, ECMWF i ARPEGE, s time da posljednji ukazuje na agresivnije i brže vjetrove koji bi se sredinom subotnjeg poslijepodneva približili grčkim obalama.

Na modelima za nedjelju mediken bi se sa svojim snažnim vjetrovima trebalo premjestiti na sjever nad Egejskim morem ili čak do  obala Turske gdje bi mogao prouzročiti opasne poplave.

Snažni  vjetrovi mogli bi zaprijetiti južnoj Grčkoj, Egejskom moru, Kreti i Turskoj. Prema modelima, njegovi udari mogli bi prelaziti brzine od 150 kilometara na sat. Do nedjelje navečer moguća i obilne kiša, što znači da bi neke krajeve mogle ugroziti razorne poplave opasne po život, naročito na jugu Grčke.

Trenutno svi modeli potvrđuju razvoj ciklona sljedećih 36 do 48 sati.

Mediteranski uragan uglavnom je kratkog vijeka – do 48 sati. Na svojem putu nosi obilne kiše, poplave i grmljavinske oluje. Budući da je Sredozemno more relativno malo i zatvoreno, vjetrovi medikena uobičajeno ne pušu stalnim brzinama većim od 135 km/h, jer nemaju dovoljno morske površina na kojima bi jačali.

Iako se nazivaju mediteranskim uraganima, rijetko stvarno dostižu snage i razornost onih na Atlantskom ili Tihom oceanu.

Ipak, valja spomenuti kako je mediken nazvan Numa, koji je pogodio Grčku 2017. godine, uzrokovao velike poplave i odnio 20-ak života.

Zaobići će Jadran?

Prema predviđanjima meteoroloških portala ovaj uragan bi trebao zaobići Jadran, barem njegov veći dio. Ovisno o razvoju medikena moguće je da njegova fronta zahvati tek krajnji jug Jadrana kao 4. prosinca 2008. godine kada je ciklona Faust zahvatila južnu Dalmaciju. 

Klimatolozi smatraju da bi se broj medikena mogao povećati s klimatskim promjenama.

 

Idi na 24sata

Komentari 29

  • farmaceutskamafija 28.09.2018.

    ....chemtrails, haarp, geoengineering.... proguglajte Operation Popeye na wikipediji.....i kako su sijali oblake(weather modification) tako da produlje sezonu monsuna u ratne svrhe... A tko je jos imao prste u tome?......mozda ste pogodili....nitko drugi do starih "dobrih" ratnih profitera Henrya Kissingera i CIAe!

  • 27.09.2018.

    A kad udari kijamet na sulejmana , poskupice serije

  • 27.09.2018.

    bjezite ljudi, spašavaj se ko moze :D

Komentiraj...
Vidi sve komentare