Obavijesti

News

Komentari 216

Strah od letenja? Šanse da će se avion srušiti 0,000042 posto

Strah od letenja? Šanse da će se avion srušiti 0,000042 posto
3

Tijekom 2014. bilo je 19 zrakoplovnih nesreća i u njima je poginuo 671 čovjek. Ako pogledamo statistiku, ispada da se na svakih 2,38 milijuna letova srušio avion

VIDEO

Prošlog tjedna svijet je šokirao pad aviona TransAsije u rijeku u Tajvanu. Prije nešto više od mjesec dana u Indoneziji se srušio avion AirAsije. Nestali zrakoplov Malaysian Airlinesa još traže. Zbog globalne histerije koju su izazvali ti slučajevi, pomislili biste da je letenje postalo vrlo riskantno, ali to je daleko od istine.

Tijekom 2014. godine dogodilo se 19 zrakoplovnih nesreća u svijetu i u njima je poginuo 671 čovjek. Ako pogledamo statistiku, ispada da se na svakih 2,38 milijuna letova srušio jedan avion. S obzirom na to da su zrakoplovi letjeli 45,2 milijuna puta prošle godine, sigurnost je takva prijevoza na najvišoj razini ikad.

- Osim ovih padova u Maleziji i Tajvanu statistika sigurnosti je još vrlo visoka. Kad usporedite avione s brodovima i vlakovima, oni ipak moraju poletjeti kao samostalno tijelo u zrak - rekao nam je Dinko Vodanović, inspektor za zrakoplovne nesreće.

Dodaje kako se u sigurnost letova doslovno ulaže svaki dan. Prate se sve nesreće i pomno analiziraju kako bi tvrtke što prije uklonile moguće tehničke kvarove. Ništa ne prepuštaju slučaju pa se tako inspektori svih zemalja Europe tri put na godinu susreću kako bi razmijenili iskustva. Uspoređuju vlastite podatke kako bi unaprijedili sustav.

- Za svaki sat leta, cijeli tim se priprema 20 sati kako bi sigurno došli do cilja. Takav sustav imaju njemačke kompanije, a preuzele su ga i druge diljem planeta - kaže Vodanović. Državni regulatori posebno se brinu za pilote kojima su ograničili radno vrijeme. Uz to svakih šest mjeseci moraju na provjere sposobnosti u zrakoplovne simulatore kako bi zadržali dozvole za let.

- Zbog visoke razine sigurnosti takav sustav su počeli primjenjivati i u željezničkom i brodskom prometu. Iako se razlikuju, prometni stručnjaci shvatili su da ništa ne smiju prepustiti slučaju - zaključuje Vodanović. Statistike pokazuju da su avioni u 2014. prevezli gotovo pola čovječanstva - 3,2 milijarde ljudi. Velika većina će putovati opet, a stručnjaci iz Europe kažu da su tako puno sigurniji nego u svom automobilu.

Treba napomenuti kako u statistike o nesrećama nije uključen i pad aviona Malaysian Airlinesa na letu MH17 iznad Ukrajine. Tad je poginulo 298 ljudi, a inspektori su kao uzrok naveli rat između Ukrajinaca i separatista. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 216
VIDEO

Spasio tisuće, na kraju se ubio: Uništili snimke koje je ostavio
FELJTON: ČERNOBIL, 5. DIO

Spasio tisuće, na kraju se ubio: Uništili snimke koje je ostavio

Valerij Legasov je tvrdio da je vlast tajila greške u dizajnu reaktora, ali i prethodne nesreće u drugim elektranama. Dvije godine nakon černobilske katastrofe se objesio

'U Hrvatskoj je bilo stroncija u zraku, a on uzrokuje leukemiju'
FELJTON: ČERNOBIL, 6. DIO

'U Hrvatskoj je bilo stroncija u zraku, a on uzrokuje leukemiju'

Kada se vijest o černobilskoj katastrofi pojavila na našim prostorima svi su se pitali koliko je zračenje i nikome nije bilo svejedno. Krak radioaktivnog oblaka išao je prema Hrvatskoj...
Kirurg i tim iz Dubrave vraćaju djeci osmijeh na lica: 'Čudesno, Šimunov ožiljak se jedva i vidi'
SPAS ZA STOTINE MALIŠANA

Kirurg i tim iz Dubrave vraćaju djeci osmijeh na lica: 'Čudesno, Šimunov ožiljak se jedva i vidi'

U Hrvatskoj se na 1000 novorođene djece rodi jedno dijete s nekim od oblika rascjepa usne i nepca. Svi se liječe u KB Dubrava koja je referentni centar za liječenje ove bolesti. Osim djece iz Hrvatske, dolaze i iz regije