To je to što me zanima!

Marin je 'šaptač ribama', dok čisti veliki akvarij u Karlovcu jesetra se mazi i jede mu iz ruke

S ribama se druži već sedam godina, od kad je akvarij otvoren. Dobro se poznaju. Do sad ga niti jedna riba nije ugrizla. Inače, Aquatika je jedini potpuno slatkovodni akvariji u Hrvatskoj
Vidi originalni članak

Kada netko pita Marina Jarnjaka voli li svoj posao, odgovor je - da, neizmjerno. On je ronilac u karlovačkom akvariju Aquatika koji je zadužen za čišćenje, a kada uroni u veliki akvarij odmah ga dođu pozdraviti njegovi ljubimci. Najbolja prijateljica mu je sibirska jesetra koja se voli maziti, a dok je hrani doslovce mu jede iz ruke.

Sibirska jesetra (Acipenser baerii) kao vrsta potječe još iz doba dinosaura te se otada nije puno mijenjala. Na tijelu ima pet redova koštanih štitića, usta su joj s donje strane, a živi u dubokim dijelovima velikih rijeka. Jesetre su postale regionalno izumrle vrste u Hrvatskoj, dijelom zbog brana i hidroelektrana koje su prekinule njihov put tijekom mrijesta.

Kako bi mogao očistiti veliki akvarij, Marin mora zaroniti na tri metra. Temperatura vode je od 18 do 20 stupnjeva, a da bi ga očistio potrebno mu je ponekad i do tri sata. U akvarij ulazi bez boce, koja ostaje vani i s kojom ga povezuje desetmetarsko crijevo. S ribama se druži već sedam godina, od kad je akvarij otvoren. Dobro se poznaju. Do sad ga niti jedna riba nije ugrizla.

Aquatika je jedini potpuno slatkovodni akvariji u Hrvatskoj. Kreiran je s idejom o razvijanju svijesti o iznimnoj biološkoj raznolikosti, a istovremeno educira kako iskoristiti velika prirodna bogatstva Hrvatske u funkciji turizma.

'DA, PODSTANARKA SAM...' Bosanka o životu u Njemačkoj: 'Nije baš tako kako ljudi pričaju'

Izložbeni postav akvarija uključuje prikaz flore i faune hrvatskih rijeka, geološke prošlosti te tradicijske kulture i povijesti porječja četiriju karlovačkih rijeka. Posjetitelji mogu razgledati bogatstvo života u rijekama i jezerima, odnosno više stotina primjeraka slatkovodnih ribljih vrsta, od čega je više desetaka endemskih.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare