To je to što me zanima!

Rak prostate u 90% slučaja se operira robotskom tehnikom...

U Hrvatskoj, prema podacima iz 2012., rak prostate bio je drugi najčešće dijagnosticirani rak kod muškaraca i činio je oko 15 posto svih dijagnosticiranih karcinoma. U 2018. mogao bi postati prvi rak po učestalosti
Vidi originalni članak

Ako se otkrije na vrijeme, rak prostate dugoročno se može držati pod kontrolom neinvazivnim metodama, uz redovito praćenje pacijenta i individualno prilagođenu terapiju. Naime, dio pacijenata s rakom prostate danas je možda i nepotrebno izložen radikalnim metodama liječenja koje imaju posljedice, te mogu narušiti kvalitetu života oboljelih, no dio bolesnika nije dovoljno liječen i samim time postoji izloženost riziku napredovanja i daljnjeg razvoja bolesti. Zbog toga su rano otkrivanje bolesti i kvalitetna dijagnostika, koja liječnicima omogućava dobro grupiranje bolesnika ovisno o rizicima, te praćenje razvoja bolesti, izuzetno važni, jer liječnicima omogućavaju izbor individualno prilagođene terapije, istaknuli su stručnjaci na 6. znanstvenom sastanku posvećenom tumorima prostate, koji je u organizaciji Razreda za medicinske znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Hrvatskog društva za urološku onkologiju Hrvatskog liječničkog zbora, održan prošloga tjedna.

Od 2004. godine, od kad se prati pobol oboljelih od raka prostate, u Hrvatskoj se godišnje bilježi između 1800 do 2200 novooboljelih, dok 800 do 1000 muškaraca umire od te bolesti. Prema podacima za 2012. godinu, to je bio drugi najčešće dijagnosticirani rak kod muškaraca i činio je oko 15 posto svih dijagnosticiranih karcinoma, dok projekcije za 2018. pokazuju da bi mogao postati prvi rak po učestalosti, te drugi po stopi mortaliteta u muškaraca. S ciljem da se trendovi promijene, i rak prostate će biti uvršten u Nacionalni program borbe protiv raka, kojim će se definirati mjere ranog detektiranja rizika i ranog otkrivanja raka prostate, pa do izbora raznih oblika liječenja - kazao je ministar zdravstva prof. dr. Milan Kujundžić. Na tom planu najvažnija je vijest da u KBC Zagreb uskoro stiže robotski sustav za operiranje raka prostate.

ŽIVOT S NON-HODGKINOM Hrabra Riječanka pobijedila je rak koji je bio u trećem stadiju

- Karcinomi prostate danas se u svijetu u 90 posto slučajeva operiraju robotskom tehnikom, tako da time postajemo dio svjetskih trendova. Prije šest mjeseci iz fondova EU osigurano je oko 15 milijuna kuna za prvi robot i prvi stručnjaci koji će raditi na njemu uskoro započinju s edukacijom, no otvoren je poziv i drugima. U KBC Zagreb osnivamo Nacionalni robotski centar, koji bi trebao početi raditi u proljeće 2019. godine i postati centar u okviru kojega će se educirati novi stručnjaci - kazao je ministar.

HRVATSKI I BRITANSKI 15 liječnika je otkrilo: Uzimaju li dodatke prehrani, koje i zašto

Predsjednik HAZU, akademik Zvonko Kusić, posebno je istaknuo važnost multidisciplinarnog pristupa u liječenju raka prostate, u kojem mjesto imaju stručnjaci različitog profila, od urologa, onkologa i radioterapeuta do patologa i stručnjaka nuklearne medicine, dok je predstojnik Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb prof. dr. sc. Željko Kaštelan kazao da je u izradi nova baza podataka bolesnika od tumora prostate, koja će omogućiti standardiziranje dijagnostičkih i terapijskih tretmana.

- Naša je zadaća rano otkriti bolest, jer je tada moguće gotovo potpuno izlječenje bolesnika. Ako se bolest proširi i metastazira, efikasnost je puno manja - istaknuo je dr. Kaštelan, dodavši kako je u Centru za prostatu u KBC-u Zagreb praktički u jednom danu moguće obaviti svu potrebnu dijagnostiku i dobiti adekvatnu terapiju.

KREĆE SE ILI STOJI? Optička iluzija otkriva jeste li pod jakim stresom ili smireni

Uz ovaj, te centar u KBC Sestre milosrdnice u Zagrebu, centri izvrsnosti u okviru kojih je osiguran multidisciplinaran pristup liječenju, postoje i u Splitu, Rijeci i Osijeku, čiji su stručnjaci na skupu predstavili iskustva u dijagnostici i liječenju.

I kod lokalno uznapredovalog raka operacija može imati smisla

Iako su otkriće prostata specifičnog antigena (PSA) i njegova šira primjena doveli do ranijeg otkrivanja karcinoma prostate, u nižem stadiju bolesti, i dalje značajan broj novih bolesnika ima uznapredovalu, odnosno metastatsku bolest. Procjene stručnjaka se razlikuju, no postoje i one koje ukazuju na to da je i do 30 posto novih karcinoma u lokalno uznapredovalom stadiju. Donedavno, u takvim se slučajevima nije savjetovala kirurška terapija, no proteklih nekoliko godina na temelju zasad ograničenih studija, stručnjaci pomalo dolaze do zaključka da se i kod lokalno uznapredovalog raka prostate, uz nove i moderne načine liječenja, ponekad može isplatiti i operacija, što i hrvatski stručnjaci sve češće uzimaju u obzir kod izbora liječenja pojedinih pacijenata.

Prvi korak - dijagnoza

Pritom je izuzetno važna dobra dijagnoza, odnosno ključno je napraviti dobru selekciju, odnosno grupiranje bolesnika s lokalno uznapredovalim rakom prostate ovisno o faktorima rizika. Naime, kod otprilike trećine, pa do gotovo polovice bolesnika s dijagnozom lokalno uznapredovalog raka prostate u patohistološkoj analizi nakon operacije ustanovi se da su imali bolest ograničenu na prostatu, pa se operativnim zahvatom smanjuje mogućnost širenja.

Aktivno praćenje dobro rješenje za veliku većinu pacijenata

Osim što je omogućilo ranije otkrivanje karcinoma prostate u nižim stadijima bolesti, uvođenje PSA dovelo je i do povećanja broja pretjerano dijagnosticiranih i pretjerano liječenih muškaraca, što ostavlja posljedice i na njihovu kvalitetu života.

IMALA JE TEK 27 GODINA Objavila je dirljivo pismo dan prije smrti: 'Ne želim otići...'

Zbog toga je važno imati na umu da je u nižim stadijima bolesti najbolji odgovor na ove trendove aktivni nadzor bolesnika, odnosno praćenje razvoja bolesti na temelju niza službenih smjernica u liječenju, pri čemu je jedan od značajnijih koraka potvrdna biopsija otprilike 12 mjeseci nakon uključivanja bolesnika u aktivni nadzor. Njezina je zadaća isključiti rak višeg rizika, koji se možda propustilo dijagnosticirati kod inicijalne biopsije.

Nadzor koji traje

Rezultati PASS studije (Canary Prostate Acrive Surveillance Study) pokazali su oko 32 posto negativnih biopsija (bez tumora), te 43 posto pozitivnih bez reklasifikacije (tumor je jednak početnom nalazu), dok je 25 posto slučajeva rezultat biopsije bio tumor većeg rizika, kod kojega treba razmotriti primjenu novih terapija.

SINDROM SLOMLJENOG SRCA Bio joj je ljubav života: Srce joj je stalo kada je rekao da odlazi

Rezultati aktivnog nadzora pokazuju odlično desetogodišnje i petnaestogodišnje specifično preživljavanje od 98,1 i 94,3 posto. Također, u petoj, desetoj i petnaestoj godini zabilježeno je 75,7 posto, 63,5 posto, odnosno 55 posto pacijenata koji su još u aktivnom nadzoru, bez da su imali indikaciju za terapijsku intervenciju.

Idi na 24sata

Komentari 21

  • 06.10.2019.

    Diagnosticiran mi je rak prostate. Imam 66 god psa 6,98 biopsija 3+3 u jednoj bolnici mi govore da se to ne operirao nego prati svaka 3 mj. a u drugoj preporučuju radikalnu operaciju tako da sam u dilemi.

  • Miške 23.11.2018.

    Članak je obično sranje. Kad ti je PSA u porastu od 4,00 na više i dosegne ,recima 13, imaš rak. I taj se može riješiti jedino radikalnom operacijom odstranjivanjem prostate. Imate sreću ako ste operirali na vrijeme , jer ako metastaze probiju kapsulu prostate, nema vam spasa . Ne smije se operirati prije nego što biopsijom izvade pozitivan nalaz prisustva raka . Ne bi vjerovali koliko poznatih se spasilo što su bili na vrijeme operirani. Oporavak je postupan i najmanje4 - 6 mjeseci, jer se u mjehuru napravi nova rupa i uvede kateter dok ne zacijeli. Ćiru Blaževiću svaka čast što je o tome otvoreno govorio i time to demistificirao.

  • Jedan_dečko 22.11.2018.

    Više muškaraca u svijetu umire od raka prostate nego žena od raka dojke, ali za muškarce nema nikakve kontrole niti preventive dok sa druge strane ženama se cak doma šalju one brošure za pregled itd

Komentiraj...
Vidi sve komentare