To je to što me zanima!

Šveđani imaju isključivo muški klub koji je samo - za feministe

Cilj je stvoriti okruženje u kojemu šačica muškaraca može razgovarati o nejednakosti i patrijarhatu i o tome kako postati bolje ljudsko biće, kaže švedski poduzetnik i ekolog Johannes Wretljung Persson
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Daj mu malo, rijetko i nevoljko: Seks savjeti za žene iz 1894.

Iako su švedske feminističke skupine dugo poticale muškarce da sudjeluju u raspravama o rodnoj ravnopravnosti i identitetu, takve muške grupe počele su se pojavljivati nakon 2016. godine i niza napada na žene tijekom glazbenih festivala u toj zemlji. 

Tada je Ida Östensson, suosnivačica grupe 'Make Equal', objavila na Facebooku kako bi muškarci trebali razmotriti mogućnost povezivanja u vlastite privatne grupe u kojima bi razgovarali o jednakosti spolova, realnim situacijama i kako to poboljšati. Njezin je poziv za nekoliko minuta postao viralan.

Prema neprofitnoj organizaciji koja promiče ravnopravnost 'Make Equal and MÄN', posljednjih godina je u takvim muškim druženjima sudjelovalo tisuće muškaraca diljem Švedske, širokog spektra zvanja i zanimanja - od učitelja, političara, obrtnika do sportaša, građevinara... Druženja su  organizirana nakon posla kao domjenci uz svijeće ili manje formalna uz tacose i ispijanje kave.

Neke grupe slijede postavljene smjernice poput traženja sudionika da govore o određenoj tematici koja se odnosi na spol, a tijekom koje nitko nikoga ne smije prekidati. Drugi pak potiču muškarce da govore o svojim trenutnim odnosima i svojem mentalnom zdravlju. Sve što se izgovori na tim grupama je strogo povjerljivo.

PORAŽAVAJUĆE Muškarci u Hrvatskoj imaju za 1000 kuna višu plaću od žena

Na takvim sastancima prisustvovao je švedski poduzetnik i ekolog Johannes Wretljung Persson. Kaže kako se tamo govorilo o utjecaju pornića, pipkanju u klubovima, o šalama na poslu koje vrijeđaju žene itd.

- Cilj je stvoriti okruženje u kojemu šačica muškaraca može razgovarati o nejednakosti i patrijarhatu i o tome kako postati bolje ljudsko biće - rekao je.

Glasnogovornica organizacije Kristina Wicksell Bukhari kaže kako je interes ogroman.

- Mnogi su se osjećali frustrirano kada su ih optuživali da su oni kao muškarci (muški spol) odgovorni, a nisu mogli biti dio rješenja i imati mogućnost nešto napraviti po tom pitanju - rekla je i dodala kako je ova organizacija kreirala web stranicu sa savjetima i temama kako izvući ono najbolje iz tih razgovora. Također, tu je i prepoznatljiv hashtag #killmiddag što u prijevodu znači otprilike 'momci razgovaraju' ili 'večer za dečke'.

Nakon takvih druženja mnogi su muškarci priznali kako još nikada nisu imali priliku s nekime razgovarati o takvim temama, pa čak ni s najboljim prijateljima. Neki su priznali kako su u početku bili malo skeptični.

David Midhage je 31-godišnji građevinski inženjer koji je prošle godine sudjelovao u nizu takvih okupljanja nakon što na Facebooku čuo za MÄN-ovu inicijativu.

NE ČEKAJTE PRINCA Ohrabite se: Žene koje naprave 1. korak imaju uspješnije veze

- U početku sam bio skeptičan u vezi s pridruživanjem, jer mi je bilo strano kao muškarcu razgovarati o takvim emocijama i iskustvima. Ali, zaista je bilo olakšanje čuti iskustva drugih muškaraca u vezi s time kako da se ponašamo i kao da se ne ponašamo. I oni su imali iste nedoumice kao i ja - ispričao je.

Priznao je, također, da mu je bilo puno lakše dijeliti svoje osjećaje i iskustva sa neznancima, nego prekršiti norme ponašanja u svojoj grupi prijatelja, gdje teme i razgovori o ravnopravnosti spolova gotovo da ne postoje.

Inače, iako Švedska ima reputaciju svjetskog lidera u ženskim pravima, i tamo žene nailaze na diskriminaciju te na brojne uvrede vezane za ženski spol, prenosi BBC.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Podsjetimo se koliko je Zemlja lijepa - opustite se i uživajte!

POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA sa Robertom Knjazom:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare