To je to što me zanima!

Zabilježili toplinski val u bazi na istočnom dijelu Antarktika

Klimatolozi su zabilježili prvi toplinski val u istraživačkoj bazi na istočnom dijelu Antarktika. Upozorili su javnost kako bi takve 'neviđene' temperature mogle utjecati na životinje i biljni život u toj regiji
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Naručite proizvode naših ljudi: Dostavljaju povrće, meso, ribu

Toplinski val u istraživačkoj stanici Casey, koja se nalazi na sjevernom dijelu poluotoka Bailey na obali Budd, registrirali su istraživači australskog programa 'Antarktika', i to u tamošnjoj ljetnoj sezoni - između 23. i 26. siječnja. Njihova baza nalazi se u istočnom dijelu Antarktika.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Tijekom ta tri dana minimalne temperature popele su se iznad nule, a maksimalne temperature iznad 7,5 stupnjeva Celzijusa čime je ta regija tada imala najvišu temperaturu ikad, rekli su istraživači. Rekordnih 9,2 stupnja Celzijusa zabilježili su u Caseyju 24. siječnja.

- Toplinski valovi su klasificirani kao tri uzastopna dana s ekstremnim maksimalnim i minimalnim temperaturama. Takve neviđene temperature mogle bi utjecati na životinje i biljni život u toj regiji - objasnila je biologinja dr. Sharon Robinson u istraživanju objavljenom u časopisu Global Change Biology u utorak.

POČNIMO SADITI... Milijarda hektara novih šuma usporila bi globalno zatopljenje

Znanstvenici upozoravaju da temperature iznad nule ubrzavaju otapanje leda te kako se Antarktika brzo zagrijava zbog onečišćenja koje su prouzrokovali ljudi. Zagrijavanje uočeno na tom području moglo bi imati ozbiljne globalne posljedice, posebno za milijune ljudi koji žive na obalama svijeta osjetljivima na porast razine mora.

Antarktička ekologinja dr. Dana Bergstrom upozorila kako bi toplo ljeto moglo rezultirati dugoročnim poremećajima u životima i navikama lokalnog stanovništva, zajednica te predstavljati prijetnju širem ekosustavu.

- Većina života postoji u malim oazama bez leda na Antarktici, a njihova opskrba vodom uvelike ovisi o topljenju snijega i leda. Poplave će osigurati dodatnu vodu tim pustinjskim ekosustavima, što će dovesti do povećanog rasta i reprodukcije mahovine, lišajeva, mikroba i beskralješnjaka. Međutim, prekomjerna količina vode lako može ukloniti neke biljke i promijeniti sastav zajednica beskralježnjaka i mikroorganizama - upozorila je.

NAJOPASNIJI BISFENOL A Oprez, plastika se može naći i u hrani: Štetna je za DNK djece

- Otopi li se led potpuno početkom sezone, u tom će slučaju ekosustavi pretrpjeti sušu do kraja sezone - dodala je.

Tijekom ljetne sezone izmjerene su rekordne temperature širom Antarktike. U veljači su znanstvenici u argentinskoj istraživačkoj stanici Esperanza, u zaljevu Hope na poluotoku Trinity, dokumentirali temperaturu od gotovo 18,3 stupnja Celzijusa, što je najveća temperatura ikad zabilježena na Antarktiku, prenosi CNN.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Psihijatar: 'Nakon ove krize doći će do katarze i napretka'

POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA sa Robertom Knjazom:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare