To je to što me zanima!

Autoceste odlaze u koncesiju, ali će trošarine ipak ići državi

Savjetnik je Vladi predložio pet modela koncesija i Vlada bi u narednom periodu pokušala koncesionirati autocestu. Uvjeti za koncesije će se znati do kraja godine
Vidi originalni članak

Vlada je na sjednici u četvrtak dala suglasnost Ministarstvu prometa na prijedlog modela monetizacije javnog duga vezanog uz HAC i autocestu Rijeka-Zagreb kroz dodjelu koncesije za upravljanje i održavanje autocesta. 

Drugim riječima, savjetnik je Vladi predložio pet modela koncesija i Vlada bi u narednom periodu pokušala koncesionirati autocestu. Za to je zadužila Ministarstvo prometa. 

Koncesionar će sam morati održavati autocestu. U slučaju porasta prometa, to se dijeli između države i koncesionara. Isto tako je i u slučaju eventualnog pada prometa. Koncesionar će morati graditi treću traku na najopterećenijim dijelovima. Također, predmet koncesija nije trošarina od 60 lipa po litri gorivo.

 Konačni uvjeti davanja autoceste Rijeka-Zagreb i HAC-a u koncesiju trebali bi biti jasni do kraja godine.

Vlada želi barem tri milijarde eura

Podsjetimo, ministar financija Slavko Linić rekao je u srijedu na Hrvatskom radiju kako domaće autoceste neće u koncesiju ukoliko za to država ne dobije barem tri milijarde eura jer je to prag iznad kojeg takav posao postaje isplativ za javne financije.

Linić: Dugove može smanjiti samo privatizacija državne imovine

Državna imovina razasuta je po različitim resorima, a da se često ne zna ni koliko ni koje vrijednosti imovine imamo, rekao je ministar Branko Grčić u četvrtak na sjednici Vlade. Vlada je usvojila prijedlog zakona o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom.

- Cilj zakona je da se poveća efikasnost, da imamo korist, a ne štetu ili gubitak - rekao je Grčić. Vlada osniva i Povjerenstvo koje će se baviti svim aspektima upravljanja i pomoći u upravljanju strateškim tvrtkama.

Zakon o državnoj imovini komentirao je i premijer Zoran Milanović.

Milanović: Vlada nije ničija privatna firmica

- Puno imovine. Delikatnih odnosa. Idealan prostor za one koji vole galamiti - rekao je premijer. Zaključio je kako će krenuti priče da se državna imovina želi prodati i rasprodati.

- Morat ćemo biti jasni i argumentirani - rekao je Milanović. 

Uključio se i ministar financija Slavko Linić.

- Dobar dio ove imovine zbilja treba privatizirati. Ti prihodi nam u narednih pet godina mogu biti jedini prihodi koji mogu smanjiti ogromne, ogromne dugove - rekao je Linić. Premijer je još dodao kako želi čuti svaku primjedbu.

- Vlada nije ničija privatna firmica. Vlada je kolektivno tijelo - zaključio je Milanović.

Probleme na Bajakovu već bi danas trebali riješiti

Problem na graničnom prijelazu Bajakovo bi se već danas trebao riješiti. Ostale carinske prijelaze normalizirali smo u samo tri dana. Vlada je donijela nekoliko odluka vezanih za granične prijelaze.

- Na taj način završili smo sve sto se tiče reorganizacije carine - rekao je Linić.

Novi reprogram poreznog duga

Ministar Linić potom je obrazložio novi reprogram poreznog duga.

- Predlažemo treći reprogram ove Vlade. Ako tri reprograma ove i jedan prošle vlade ne daju rezultata, poduzetnik će morati uvesti društvo u postupak stečaja. S naše strane više nema popusta - rekao je Linić. Ipak, nekih efekti je od ranijim reprograma bilo.

- Postigli smo 9640 nagodbi u iznosu od 4,7 milijardi kuna. Naplata u tim ugovorenim reprogramima je 88 posto. Što se tiče predstečajnih nagodbi, prijavljeno je 43 milijarde kuna potraživanja - rekao je Linić.

"Plin ćemo moći dobivati i iz Azerbajdžana"

Zamjenik ministra Ivana Vrdoljaka Alen Leverić obrazložio je novi zakon o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika. Rekao je kako se ovim novim prijedlogom prije svega pojednostavljuje dolazak do dozvola. Uz to, osniva se nova agencija, koja će, prema Leveriću, olakšati put do investicija.

- Opet bi moglo biti prigovora da se nešto prodaje i rasprodaje. Odluku donosi Vlada. Ovi je zakon koji pojednostavljuje sustav. Pravila se znaju. Budimo konstruktivni u kritikama - rekao je Milanović. Ministrica Vesna Pusić rekla kako je dosad postojao samo jedan put, kojim je Hrvatskoj dolazio plin, a ovim zakonom moći će se dobivati plin i iz Azerbajdžana.

- Da se ne dogodi situaciju koju je prije nekoliko godina imala Ukrajina - rekla je Pusić. 

Cigarete se više neće smjeti izlagati na vidljivom mjestu

Ministar zdravlja Rajko Ostojić obrazložio je zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda.

- Godišnje od posljedica pušenja u Hrvatskoj umre grad veličine Makarske - rekao je Ostojić. Zakonom Vlada utječe na promidžbu cigareta. Iako je reklamiranje cigareta zabranjeno, ministar smatra da se duhanskih proizvodi i dalje na određene načine reklamiraju.

- Čim uđete u trgovački centar, imate izložbu, paletu svih mogućih cigareta. Automati za cigarete su zapravo reklamni pano - rekao je ministar. Iz svih tih razloga, prodavači više neće smjeti izlagati cigarete i držati ih na vidljivom mjestu.

Vlada je usvojila prijedlog o ustrojstvu Stalnog predstavništva Hrvatske pri EU i pri Europskoj zajednici za atomsku energiju. Predstavništvo bi se nalazilo u Bruxellesu.

Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći

Imaš pravo, ali nemaš načina da ga možeš iskoristit, tako je ministrica Vesna Pusić komentirala dosadašnje funkcioniranje zakona o besplatnoj pravnoj pomoći. Izmjenama zakona širi se krug korisnika, jer se imovinski cenzus s 2700 kuna podiže na 3300 kuna po članu obitelji.

- Dosad je bio izrazito birokratiziran sustav. Neću reći da sad ubijamo birokraciju, ali pojednostavljujemo sustav - rekao je ministar Orsat Miljenić. Pusić je dodala kako je izrazito zadovoljna zbog ovog zakona.

- Važno je da imamo institut koji nije samo za pokazivati nego može osigurati siromašnim ljudima da si priušte odvjetnika - rekla je Pusić.

Idi na 24sata

Komentari 175

  • duccobucco 06.07.2013.

    Drugovi Ministri,najbolje da Lijepu-čija li je odma predate Gđi Merkel, i razno raznim bijelosvijetskim vladarima i carevima.AKo ništa drugo barem bi svi koji rade dobivali svoje plaće a i manje bi vi krali

  • Miran Terglav Tratsiak 05.07.2013.

    ova naša vlada, če uskora dat iz zrak koji dišemo nekomu u koncesiju...bandaaaaaa

  • MesudŠabanović 05.07.2013.

    Živjela njihova država Hrvatska.

Komentiraj...
Vidi sve komentare