To je to što me zanima!

Kaotično stanje u Ekvadoru: ’Čekamo s kantama cisterne vode, ali rijetko dolaze’

Quito je naredio raspoređivanje 71 cisterne za vodu, pet hidranata, pet sustava na napuhavanje i tri fiksne točke za distribuciju vode u južnom Quitu kako bi se riješila izvanredna situacija
Vidi originalni članak

Glavni grad Ekvadora, Quito, već je tjedan dana bez pitke vode. U posljednjih 25 godina to je najveća nestašica koja je pogodila taj grad. Ugroženo je 400 000 stanovnika nakon što je klizište oštetilo cjevovod, piše CNN.

- Ne možemo živjeti bez vode!, viču stanovnici.

Najugroženije su starije osobe. S kantama, bocama, kantama za smeće i drugim vrstama posuda stanovnici čekaju na ulici da stigne cisterna s vodom. Među njima je i Inés Castro (74) koja sjedi na pločniku pod suncem.

GRAĐANI BEZ VODE Potop u Rockfellerovoj ulici, voda se slila u podrum bolnice, dio Zagreba ostao bez vode

- Čekali smo u redu od jutra i nitko nije stigao. Živim sama, potpuno sam sama. Nadam da će mi susjed pomoći odnijeti kantu kući ako je uspijem napuniti, rekla je Castro.

Mobilizirali su oko 70 cisterni s vodom, ali one nisu dovoljne za sve i ne pridržavaju se uvijek rasporeda.

- Stari smo i više ne možemo nositi teške kante vode. Ovdje smo na ovoj hladnoći od jutra, gladni. Nemamo čak ni vode za kupanje, rekla je druga žena i dodala da bi radije živjela bez struje.

U drugom dijelu grada vodu crpe iz parka, a voda nije sanitarno ispravna.

PROMO Umirete od žeđi? Narikače će vas "oplakati" i pozvati na hidraciju

- Barem mi odgovara za kupaonicu. Moja kuća je četiri bloka dalje. Nema druge mogućnosti, čak i ako voda nije pitka, rekao je stanovnik.

Quito je naredio raspoređivanje 71 cisterne za vodu, pet hidranata, pet sustava na napuhavanje i tri fiksne točke za distribuciju vode u južnom Quitu kako bi se riješila izvanredna situacija. Gradonačelnik Quita Pabel Muñoz očekuje da će opskrba pitkom vodom biti obnovljena do nedjelje. Njegov ured kaže da su radnici do sada uklonili 77% tla na području gdje se dogodilo klizište.

- Ovo je najozbiljnija vodna kriza s kojom se Quito ikada suočio, a uzrokovana je ekstremnim prirodnim fenomenom. Više od 500 ljudi svakodnevno radi na ovoj krizi, kažu iz ureda.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare