To je to što me zanima!

Položaj Hrvata u BiH nikad lošiji

Položaj Hrvata u BiH nikada nije bio lošiji, ocijenili su u utorak oporbeni zastupnici u raspravi o izvješću o provedbi Deklaracije o položaju hrvatskoga naroda u BiH i upozorili na kršenje Daytonskog sporazuma
Vidi originalni članak

Hrvoje Zekanović (Klub zastupnika Hrvatskih suverenista) govoreći o Hrvatima u BiH kazao je kako se sve svelo na humanitarnu pomoć, edukacije i protokole, a da položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini nikad nije bio lošiji.

Riječ je o opstanku Hrvata u BiH, o prvorazrednom političkom problemu, o nepoštivanju Daytonskog sporazuma, Hrvata je sve manje, u kulturnoj, identitetskoj i ekonomskoj su krizi, a naše aktivnosti su se svele na jedno izvješće u godini dana, kazao je Zekanović.

„Jedino što je bitno ovoj vlasti je da HDZ ima opet tri zastupnika iz BiH u Hrvatskom saboru”, ustvrdio je Zekanović.

CRNE BROJKE BiH prijeti demografski slom, do 2070. godine mogla bi imati samo 1,5 milijuna stanovnika

Miroslav Škoro (Klub Domovinskog pokreta) naglasio je da Hrvati u BiH očekuju ozbiljnu raspravu o svom položaju, a ne nabrajanje što su predsjednik Vlade i Ministarstvo vanjskih poslova radili u prošloj godini.

„Položaj Hrvata u BiH je vrlo loš, čak gori nego je bio za vrijeme Jugoslavije. Zadaća je Republike Hrvatske da skrbi o Hrvatima izvan Hrvatske, ali i da, kao supotpisnica Daytonskog sporazuma, onda kada se duh tog sporazuma u jednakopravnosti narušava, intervenira”, kazao je Škoro.

Kritizirao je i model pomoći Hrvatima u BiH kroz kupnje knjiga, stipendije ili izdvajanje novaca za zvonik ocijenivši takvu pomoć "promašenom i jalovom".

Nino Raspudić (Klub Mosta) izviješće o provedbi Deklaracije nazvao je "katalogom održanih sastanaka i upućenoj humanitarnoj pomoći" te upozorio na nedostatak konkretne vanjskopolitičke potpore.

„Hrvatska je trebala proglasiti Željka Komšića personom non grata i treba jasno staviti do znanja da ne samo da neće podržati europski put BiH, već i da će blokirati dobivanje statusa zemlje-kandidata dok se ne promjeni izborni zakon”, rekao je Raspudić.

Zdravka Bušić (HDZ) istaknula je kako je u prošloj godini napravljeno puno i ostvarena većina zahtjeva iz Deklaracije te ocijenila da je napravljen pomak na promicanju prava Hrvata u BiH .

No, dodala je, ne možemo biti do kraja zadovoljni dok se ne ostvari puna jednakopravnost odnosno dok postoji i najmanja mogućnost nametanja Hrvatima člana Predsjedništva. Bušić je posebno istaknula potporu BiH na njezinom europskom i atlantskom putu.

SABOR Danas se raspravlja o provedbi Deklaracije o položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini za 2019.

Dalija Orešković (Klub Centra i GLAS-a) drži da je izvješće puno fraza i parola o jednakopravnosti hrvatskog naroda, a da nigdje se ne spominje kvaliteta života Hrvata u BiH.

„Sliči na hvaljenje lika i dijela boga Sunca Plenkovića”, ocijenila je.

Arsen Bauk (Klub zastupnika SDP-a) najavio je da će SDP izvješće o provedbi Deklaracije primiti na znanje ocijenivši ga dobrom prilikom da se raspravlja o BiH.

Idi na 24sata

Komentari 21

  • Sivonja i Vesna 09.12.2020.

    Šta su nam dobro donijeli osim sto iskoriste HR na svaki mogući način,i još zbog njih smo osudjeni za UZP-sve one u HR koji ih podrzavaju sa ovim novim EU zakonom koji negiraju zločine treba protjerat!Nek smire malo loptu-htjeli ste i dalje zelite podjelu BiH-pa to nije normalno-umjesto da poradite da se ukine RS-pa će onda biti zemlja ravnopravnih!Idite sto dalje od HR!

  • totalnoodvaljen 09.12.2020.

    Zaboli me đuna. Opća glupost je da Parlament jedne države raspravlja stanovništvu druge. Osim ako to nije kolonija. Ali, tko je tu čija kolonija u stvari?

  • jozicalen9 09.12.2020.

    Mlaćenje prazne slame, položaj Rvata u BiH nikad bolji, to je nebeski narod, imaju prebivališta svi i u Hrvatskoj, primaju duple pomoći od Hrvatske države pa i nekakve bosanske penzijice, imaju pravo čak tri puta glasati jednom u BiH pa svi brzo trkom u Hrvatku i opet glasaju a i imaju pravo glasati i za bosanski parlament, to nema niti jedan narod niti jedna nacija u svijetu i sad tu neki lupetaju o teškom položaju rvata u Bih, pet puta im je bolje nego nama u Hratskoj.

Komentiraj...
Vidi sve komentare