To je to što me zanima!

Tusk tvrdi: EU je spremna na "dugu" odgodu Brexita

Glasanje britanskog parlamenta u četvrtak moglo bi odgoditi Brexit najmanje do kraja lipnja, a May bi idući tjedan mogla treći put pokušati progurati sporazum o Brexitu u parlamentu
Vidi originalni članak

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk pozvao je u četvrtak države članice EU-a da podrže "dugu" odgodu Brexita, predviđenog za 29. ožujka, ako Ujedinjeno Kraljevstvo to zatraži, pod uvjetom da London promijeni "strategiju".

"Tijekom konzultacija za europski summit, savjetovat ću 27 država članica EU-a da budu spremne da pristanu na dugu odgodu ako Ujedinjeno Kraljevstvo pristane preispitati svoju strategiju za Brexit i uspije postići konsenzus o njoj", objavio je Tusk na Twitteru.

Tusk je to objavio nekoliko sati prije novog glasanja u britanskom parlamentu o odgodi Brexita i tjedan dana prije summita EU-a 21. i 22. ožujka kojim će dominirati to pitanje.

Jedan europski dužnosnik kazao je da Tusk na umu ima odgodu od najmanje godine dana.

SAVJETI ZA BRITANCE MUP objavio informacije: Evo što se mijenja nakon Brexita

Britanski zastupnici u srijedu su glasali protiv Brexita bez sporazuma, nakon što su sporazum o razdruživanju dogovoren s Bruxellesom u utorak drugi put odbacili.

Glavni europski pregovarač Michel Barnier pozvao je u srijedu London da se jasno izjasni kakvu vrstu odnosa želi s EU-om nakon Brexita.

Europski čelnici žele potaknuti britansku vladu da promijeni svoj model Brexita i podrži blaži razvod koji bi zemlji omogućio da, primjerice, ostane u carinskoj uniji s EU-om.

Ako britanski zastupnici odluče zatražiti odgodu Brexita, premijerka Theresa May poslat će pismo Donaldu Tusku u kojem će objasniti zašto to želi i kako dugo, objavila je u četvrtak britanska vlada.

Britanija bi tijekom te odgode ostala punopravna članica EU-a.

NE ŽELE IZLAZ BEZ DOGOVORA Predsjednik parlamenta: Tražit ćemo odgodu Brexita do lipnja

"Premda članak 50. ne navodi kako bi bilo koja strana trebala zatražiti produljenje, vlada vjeruje da bi bilo primjereno da premijerka napiše pismo predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku u kojem bi navela zašto Ujedinjeno Kraljevstvo traži produljenje i kako dugo", navodi se u priopćenju.

Analitičari smatraju da premijerka May želi iskoristiti mogućnost duge odgode Brexita kako bi izvršila pritisak na britanske zastupnike da podrže njezin sporazum o Brexitu, o kojem se pregovaralo dvije i pol godine.

No za sada nema naznaka da je došlo do velikog zaokreta među zastupnicima koji podržavaju Brexit, a koji su do sada blokirali sporazum.

Andrew Bridgen, euroskeptični zastupnik Konzervativne stranke, optužio je premijerku da provodi "politiku spaljene zemlje" kojom je uništila sve druge opcije za Brexit kako bi zastupnicima ostao samo izbor između njezinog sporazuma i odgode od godinu dana ili više.

312 ZA, 308 PROTIV Britanski parlamentarci glasali su protiv Brexita bez dogovora

May se nada da će na svoju stranu privoljeti sjevernoirsku Demokratsku unionističku stranku (DUP), koja pruža potporu njezinoj manjinskoj vladi u parlamentu, a koja je do sada bila protiv njezinog plana.

Čelnica DUP-a Arlene Foster kazala je da stranka radi s vladom na tome da se pronađe rješenje za izlazak iz EU-a sa sporazumom.

Glasanje britanskog parlamenta u četvrtak moglo bi odgoditi Brexit najmanje do kraja lipnja, a May bi idući tjedan mogla treći put pokušati progurati sporazum o Brexitu u parlamentu.

ON ŽELI DA BUDE ŠTO KRAĆI Plenković: Hrvatska otvorena za produljenje roka za Brexit

Zastupnica Europskog parlamenta Danuta Hubner, zadužena za Brexit, kazala je da će Britanija vjerojatno dobiti odobrenje EU-a za odgodu Brexita ako ga zatraži, ali i naglasila da Unija neće promijeniti dogovoreni sporazum o razdruživanju.

Visoki dužnosnik britanske Laburističke stranke rekao je da će stranka podržati ograničenu odgodu Brexita kako bi se postigao kompromis koji bi parlament mogao podržati.

 

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Cipelcug 14.03.2019.

    Kojeg jarca kompliciraju pustite ih neka odu, a sve ostale među države odnose vratiti na dan ulaska u EU.

  • lucianobottellio 14.03.2019.

    Treba ih rješiti, bez dogovora. UK kao klasična treća zemlja, u punom smislu! To je jedini spas za EU i za ekonomiju. Naknadno nakon godinu dana, možda ih pustit kao treću zemlju da se nešto dogovaraju, pa ih uključiti nekako u carinsku uniju i slično. Ovo je najbolja prilika EU, da ojača svoje gospodarstvo i zemlju koja je proporcionalno najmanje uplaćivala za članstvo, a neproporcijonalno najviše izvalčila novca iz EU, politički i gospodarski kazni zbog njene objesti i njenih građana koju su glasovali za izlazak. Kad funta padne ispod Eura, onda s njima ući u razgovor. Ako tako EU ne napravi, to je početak kraja EU, EURA. Vjeruj te mi to je činjenica, ako EU popusti UK i ne izbaci je kao treću zemlju potpunosti(jer UK ne daje dogovor) i nakloni se i bude blaga UK-u, to je početak katastrofalnog kraja EU-a možda i sa nemirima koji mogu prerasti u gori sukob. Ukoliko Njemačka bude išla na mlin UK-u, onda njemačka ovde sije plan koji je sjeme oružanog sukoba.

Komentiraj...
Vidi sve komentare