To je to što me zanima!

Uhićen Roko Šimac: Glavni akter 'tuluma iz pakla' sam se javio policiji i rekao gdje se nalazi

Šimac je inače nestao prije nešto manje od mjesec dana. Splitska policija je 18. listopada objavila na internetskim stranicama Nacionalne evidencije nestalih osoba da je od 15. listopada tragala za 28-godišnjakom
Vidi originalni članak

Roko Šimac (28), pravomoćno osuđen na šest godina zatvora zbog spolnog odnosa bez pristanka i nanošenja osobito teških tjelesnih ozljeda, uhićen je u utorak ujutro nakon što se sam predao policiji. Potvrđeno nam je to iz splitske PU, kao i da će tijekom utorka biti odveden u zatvor na Bilicama.

Dan ranije, u ponedjeljak je na splitski Županijski sud stigla odluka Vrhovnog suda, na temelju koje je raspisan uhidbeni nalog (zbog sankcije koja je iznad pet godina zatvora, obavezno je određivanje istražnog zatvora) koji je tek u ponedjeljak predvečer stigao u splitsku PU. Djelatnici policije su pak bili spremni, bez obzira na to što su tek tada mogli službeno krenuti u potragu za mladićem.

No, za neku posebnu akciju nije bilo potrebe, mladić je sam pozvao policiju te će ubrzo ćeliju istražnog zatvora zamijeniti onom za izdržavanje kazne...

TRAŽE GA VEĆ TRI DANA Roko Šimac, kojeg su osudili zbog 'tuluma iz pakla', nestao uoči odluke Vrhovnog suda

Ništa tog dana sredinom studenog 2012. godine nije upućivalo na strašan zločin koji će se dogoditi nekoliko sati kasnije... Skupina mladih organizirala je zabavu u kući u Podstrani nadomak Splita te je sve išlo uobičajenim smjerom – popile su se prilične količine alkohola, “tulum iz pakla” kako je kasnije prozvan tragični skup ulazio je u noć. U jednom trenutku su ostavili Roka Šimca i njegovu vršnjakinju same u prostoriji, “zbog intimnije atmosfere”, kako su kasnije govorili svjedoci.

Nikakve pozive u pomoć, krike, zapomaganja, ništa od toga nisu čuli pa su ostali skamenjeni od šoka kada su nedugo zatim ušli u prostoriju i zatekli stravičan prizor: djevojka je ležala u lokvi krvi, bez svijest, dok je mladić bio pored nje, krvavih ruku i unezvijerenog pogleda! Brzo su se prenuli, pozvali Hitnu pomoć koja je nesretnu djevojku odvela direktno na kirurški stol. Samo zahvaljujući brzoj i stručnoj intervenciji abdominalnog kirurga, djevojci je unatoč teškim ozljedama te značajnom gubitku krvi, spašen život.

Tijekom postupka, za kojeg su nam dugogodišnji odvjetnici i suci kazali kako je bio jedan od životno najtežih te pravno najkompliciranijih posljednjih godina, glavnu riječ su imali vještaci medicinske struke. Tužiteljstvo je pak teretilo Šimca za pokušaj ubojstva, što je prvostupanjskom presudom odbijeno – Županijski sud je prekvalificirao zločin u nanošenje osobito teških tjelesnih ozljeda. Taj stav, dakle da mladić nije namjeravao ubiti djevojku, prihvatio je Vrhovni sud. Ostalo je pitanje kako su uopće mogle nastati tako teške ozljede unutarnjih organa, jer je optužnica govorila o “nepoznatom rotirajućem sredstvu”.

ZLOČIN U PODSTRANI Otac nestalog sumnjivca za silovanje: 'Bojim se najgoreg. Nikad si to nije mogao oprostiti'

Očevidom nije pronađen nikakav mikser ili neki sličan aparat, a ni svjedoci nisu govorili da su vidjeli nešto takvo. Čak su tri vještačenja bila potrebna kako bi se utvrdilo da su ozljede mogle nastati isključivo rukom! Djevojka se ničega nije sjećala, nije bila u stanju uopće odbiti bilo kakav nasrtaj vršnjaka, dok se optuženi branio da je krenuo seksualno zadovoljiti djevojku rukom, no što je bilo nakon toga nije imao pojma.

Splitski sud mu je dao četiri i pol godine zatvora, da bi na Vrhovnom sudu na sjednici prije desetak dana raspravljali o ovom slučaju te su zaključili kako je ispravna kvalifikacija zločina, no kazna je značajno povišena, na šest godina iza rešetaka.

- Unatoč izraženom žaljenju, smanjenoj ubrojivosti, neosuđivanosti prije i poslije djela te optuženikovoj mladosti, podcijenjen je značaj otegotnih okolnosti, osobito bestijalnost i bešćutnost optuženika odražena činjenicom da je gotovo pola sata "kopao" rukom po utrobi oštećenice ne mareći za njezino besvjesno stanje i posljedice koje su realno nastupile u vidu teškog i trajnog narušenja zdravlja, pa i do mjere iznakaženja uz upitnu fertilnosti i očekivano trajni poremećaj probave - između ostalog navodi se u presudi Vrhovnog suda.

Djevojka je doista prošla kalvariju godinama nakon zločina, bilo je potrebno nekoliko operacija kako bi koliko-toliko mogla normalno živjeti, a nisu isključene daljnje medicinske intervencije. Obitelj Roka Šimca očekivano nije željela komentirati pravomoćnu presudu, iako je cijeli slučaj ponovno dospio u fokus javnosti sredinom listopada ove godine. Tada se mladić (od 18. do 25. listopada) vodio u Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba, no nakon tjedan dana se vratio obitelji pa je potraga tada zaključena.

Idi na 24sata

Komentari 66

  • hvala bogu što sam ateist 14.11.2020.

    pravni sustav koji inzistira na olakotnim okolnostima zločina i time štiti zločinca je zločinački, u samim korjenima pogrešan i nepravedan. takav sustav čini zločin isplativim i zločincu pruža mogučnost kalkulacije jer kazna nikada nije jednaka učinjenom djelu - u hrvatskoj zločinci poput Horvatinčića i ko zna koliko još šetaju s sumnjivim liječničkim nalazima i do smrti odgađaju izdržavanje kazne, sudski se procesi rastežu desetljećima i odlaze u zastare a zločinci i kriminalci dobivaju odštete od države za vrijeme provedeno u istražnim zatvorima i izlaze slobodni s svekolikom opljačkanom imovinom sprdajući se s državom i policijom.

  • Orion23 11.11.2020.

    Prebolesno...

  • trbuško 10.11.2020.

    kako policija nije bila tako spremna i aktivna kad im je mamić pobjegao u bosnu?

Komentiraj...
Vidi sve komentare