To je to što me zanima!

Vance: Iran će dopustiti povratak međunarodnih nuklearnih inspektora

Iran će dopustiti međunarodnim nuklearnim inspektorima povratak u zemlju u sklopu okvirnog sporazuma postignutog sa Sjedinjenim Državama, rekao je u ponedjeljak američki potpredsjednik JD Vance
Vidi originalni članak

"Da, apsolutno", odgovorio je Vance novinaru NBC Newsa kada ga je upitao hoće li se inspektori vratiti, dodavši da je jedan od ključnih elemenata sporazuma suradnja između Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), SAD-a i Irana u demontaži teheranskih zaliha visoko obogaćenog uranija. Rekao je da je to "vrlo jasno navedeno" u memorandumu o razumijevanju.

Nakon višetjednih pregovora, Washington i Teheran postigli su okvirni sporazum čiji je cilj okončanje rata, a trebao bi biti formalno potpisan u petak u Švicarskoj.

Vance je rekao da će tekst sporazuma biti objavljen nakon ceremonije potpisivanja. Dodao je da još uvijek treba riješiti neke tehničke detalje, uglavnom one koji se odnose na provedbu, a ne na sam tekst sporazuma.

SVI SU I DALJE NA OPREZU VIDEO Stotine brodova čekaju: Čak i ako se Hormuz sad otvori, oporavak će trajati mjesecima

Kazao je i da bi se u petak mogao dogovoriti datum početka nuklearnih inspekcija.

U odvojenom intervjuu CNN-u Vance je rekao da je "ono najbolje u vezi s napretkom koji je postignut" u posljednjih nekoliko tjedana - znakovi promjene unutar iranskoga političkog i vojnog vodstva.

Čak i unutar moćnog Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC), istaknuo je, neki glasovi priznaju da je iranski pristup Sjedinjenim Državama u posljednjih 47 godina bio pogreška i da je potreban nov pristup.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • stari mudrac 16.06.2026.

    Iran je 2015 dogovorio nadzor s barakom obamom, i međunarodna agencija je normalno obilazila iranske kapacitete i bez rata. Onda su došli trump i njegovi "strućnjaci" i povukli SAD iz tog sporazuma! Sada ste opet na početku, ali je iran daleko jači. Dokazao je da može orati izrael, dokazao je da može zatvoriti hormuz i suezki kanal kad god hoće, ubili ste im jednu garnituru vlasti a sad imaju mlađu i tvrđu i uvidjeli su da im atomska bomba ni ne treba!

  • KorisnikovoIme 16.06.2026.

    za razliku od vas i genocidne drzave Izrahell oni itekako pustaju inspektore. Koliko puta je izrahell pustio ? NULA puta

  • Kada nismo za dom bili 16.06.2026.

    Najveći svjetski spletkar i pokvarenjak. Najljigaviji poslije žućke Trumpa

Komentiraj...
Vidi sve komentare