To je to što me zanima!

Atalantin zakon: Tko je brži taj me ima, al' tko nije... Pokojni je

Društvo iz Bergama najprije se nazivalo prema davnom plemenu, Orobici, a onda se uhvatio nadimak iz grčke mitologije prema božici koja je bila sprinterica, lovkinja i djevica. Dok nije naišao Hipomen...
Vidi originalni članak

Atalanta nije uvijek bila 'Dea' tj. Božica. Ili ju bar nisu uvijek tako zvali. Jer se ni klub nije tako zvao. Prvo ime kluba kojeg je Dinamo pomeo u Zagrebu, a kontra kojeg će danas istrčati na Meazzi bilo je - Liceo Classico 'Paolo Sarpi', a 1907. osnovali su ga švicarski studenti u Bergamu (*Paolo Sarpi bio je talijanski povjesničar).

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U gradu je već postojao jedan nogometni klub, Foot Ball Club Bergamo (utemeljen 1903.) pa su se dva društva 1907. spojila, odabrano je ime Atalanta, a klub je spontano dobio nadimak kojim ga i danas nazivaju: Orobici, prema plemenu koje je davno nastanjivalo područje današnjeg Bergama.

S vremenom sve je češće korišten nadimak Dea koji je Atalanta dobila ne zbog lokacije svog sjedišta nego zbog imena. Jer prema grčkoj mitologiji Atalanta je bila: božica i to - djevica, sprinterica i lovkinja.

Sama je sebe zapravo osudila na nevinost jer mit veli kako je svakog potencijalnog prosca i ljubavnika stavila pred isti test: ako može trčati brže od nje i biti bolji u lovu od nje... Onda može uživati u njenom tijelu i časti da je njezin muž. Ali tko bi izgubio Atalanta bi ga ubila. I bilo je puno više leševa nego seksa.

Mnogi su probali pa se zapuhali i izgubili, a prvi i jedini pobjedu i Deu je dobio Hipomen. Ali mladi su bili toliko uzavreli da nisu mogli izdržati da dođu do Hipomenove kuće i vode ljubav nego su se strasti prepustili usput, ali u hramu druge božice, Kibele koja ih je za kaznu što blude u njenom hramu pretvorila u lavove.

Pa Dinamo, dakle, prije dva mjeseca i tjedan dana nije 'poginuo' kao mnogi koji su pokušali biti bolji od Atalante nego kao Hipomen četiri komada utrpao - božici/lavici.

UŽIVO OD 21 SAT Evo gdje možete gledati okršaj Atalante i Dinama na San Siru

Aktualni Atalantin grb zaživio je '60-ih godina prošlog stoljeća, a konačni oblik dobio 1993. i ima jasan motiv ženskog profila čija kosi vijori jer - žena trči. Boje (crna, plava i bijela) nisu se mijenjale od utemeljenja, dakle već cijelo jedno stoljeće i 12 godina.

Klub je poznat po svojoj sjajnoj nogometnoj akademiji iz koje su izašla imena a la Gaetano Scirea, Antonio Cabrini, Roberto Donadoni, Alessio Tacchinardi...

Naravno, već godinama jednako je bitno i skautiranje u Južnoj Americi i istočnoj Europi, ali Božica ne zaboravlja paradigmu utemeljitelja klupske Škole nogometa, Mina Favinija, koji niti jednog trena nije krio kako ne radi prema originalnoj ideji nego da Božica kopira kopljanika:

- Ajax u prvi plan ne gura rezultate prve momčadi. Ako se trofej osvoji, sjajno, ali nije najvažnije to nego: učiti djecu nogometu i sretnome i poštenome životu.

I Favinijeva djeca igraju nogomet dostojan klupskoh nadimka - božanstven.

Ali: nek' Dinamo opet bude Hipomen, a sa Atalantom kao u Zagrebu ne čeka da dođu kući nego sve riješi već u 'Kibelinom hramu'. Do poluvremena.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 3

  • INCEL 26.11.2019.

    Artemida je grčka božica lova, Atalanta je samo ljudska djevica koja je voljela loviti i nije se htjela udati.

  • Majstor Mile 26.11.2019.

    Mamic Zdravko doktor za sve

Komentiraj...
Vidi sve komentare