To je to što me zanima!

Dob bebe kad prohoda ovisi o snazi ​​nogu i kontroli ravnoteže

Stručnjaci kažu da je vrlo širok raspon normalnog perioda u kojem bi bebe trebale napraviti prve korake, pa roditelji stoga ne bi trebali biti zabrinuti
Vidi originalni članak

Novopečeni roditelji često se brinu oko toga jesu li njihova djeca uspjela dosegnuti razvojne prekretnice na vrijeme, a osobito kad je riječ o hodanju. No svaka je beba drugačija, pa će tako neki prohodati ranije, a drugima će trebati više vremena za prvi korak.

POGLEDAJTE VIDEO: Kako bebe funkcioniraju

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Dob u kojoj beba počinje hodati ovisi o snazi ​​nogu i kontroli ravnoteže, odnosno njihovoj sposobnosti da izdrže tjelesnu težinu i održe ravnotežu u uspravnom položaju dok pomiču stopala. Stoga budite strpljivi, ponudite mnogo ohrabrenja i uskoro biste mogli očekivati stotine koraka popraćene nespretnim padovima.

U kojoj dobi bebe počinju hodati?

- Prema ažuriranim smjernicama Američke akademije za pedijatriju (AAP) i Centra za razvoj i kontrolu bolesti (CDC) iz 2022., prvi koraci trebali bi biti u dobi od oko 15 mjeseci, a do 18 mjeseci beba bi trebala moći hodati bez pridržavanje za druge ili za predmete - kaže dr. Stephanie M. Graebert, pedijatrica iz Dječje bolnice New Orleans.

- Ako je vaša beba rođena prerano, koristite korigiranu dob tijekom prve dvije godine života kada pratite prekretnice. Međutim, važno je biti svjestan da se djeca razvijaju vlastitim tempom i na svoj način - napominje za Mother pedijatrica Marielle Marquez, terapeutkinja i osnivačica Thrive Little.

'UZEMLJITE SE' Što se događa kad hodate bosi?

Neke bebe pužu dugo prije nego što počnu hodati, dok neke bebe mogu preskočiti puzanje i odmah krenuti u utrku.

- Pokušajte izbjeći uspoređivanje svog djeteta s drugima. Cijenite ono što vaše dijete može učiniti i zapamtite da postoje mnoge temeljne vještine na kojima djeca rade prije nego što budu spremna za hodanje - kaže Marquez.

Koji su znakovi da će beba uskoro prohodati?

- Ako se beba samostalno podiže u stojeći položaj ili se kreće držeći se za namještaj, a spušta se u sjedeći položaj sporim, kontroliranim pokretima, približava se hodanju - kaže Marquez.

Postoje li čimbenici koji mogu spriječiti bebin napredak u hodanju?

Da. Budući da je za hodanje potrebno više tjelesnih sustava kao što su mozak, leđna moždina, živci, kosti, mišići, tetive i ligamenti, problemi sa bilo kojim od tih sustava može usporiti napredovanje prema prvom koraku.

- Ponekad zaostajanje u razvoju može biti uzrokovano strahom djeteta ili nedostatkom vremena za vježbanje samostalnog hodanja. Padovi su neizbježni kada dijete uči nove vještine. Pobrinite se da kuća bude zaštićena i da stvorite siguran prostor za padove. Kada beba padne i počne plakati, pokušajte ostati mirni jer je to dio procesa učenja - kaže dr. Graebert.

Marquez dodaje da se odgođeno hodanje može javiti zbog prekomjernog korištenja ljuljački, kolijevki, sjedalica, hodalica i drugih sličnih pomagala.

- Ako ih previše koristite, bebe su ograničene u sposobnosti samostalnog kretanja i prirodnog razvoja. Hodalice su posebno štetne jer potiču prekomjernu upotrebu mišića stopala zbog kojih djeca pružaju nožne prste prema dolje, a to može voditi do hodanja na prstima i drugih neprikladnih motoričkih obrazaca - upozorila je  dr. Graebert.

Je li hodanje povezano s kognitivnim razvojem?

- Postoji korelacija između hodanja i kognitivnog razvoja - dodaje Marquez.

Kognitivni razvoj uključuje sposobnost djeteta da se usredotoči, uči, obrađuje informacije i čak govori o onome što uči.

- Ako dijete kasni s hodanjem, vjerojatnije je da će imati druge zastoje, poput zakašnjelog kognitivnog razvoja. Hodanje je vrlo složena aktivnost koja zahtijeva napredne kognitivne vještine, pa je moguće da imaju i odgođeni kognitivni razvoj - kaže Marques i objašnjava da to ne mora uvijek biti slučaj te ovisi o osnovnim razlozima odgođenog hodanja.

BRINITE O SEBI Prakticirajte jutarnje šetnje! Ovo su sve prednosti za zdravlje

- Ako dijete ima razvojni poremećaj, genetski sindrom ili neurološko stanje, to može utjecati na mnoga područja razvoja - kaže Marques.

Također, hodanje može potaknuti kognitivni razvoj.

- Učenje hodanja također pomaže u poboljšanju kognitivnih funkcija zbog složenih vještina motoričkog planiranja koje su potrebne dok se dijete uči snalaziti u okolini. Znanstvenici su otkrili da su bebe koje hodaju u pronalaženju ciljeva u zadacima vizualnog pretraživanja bile bolje od onih beba koje pužu. Vizualno pretraživanje je poput svakodnevnog zadatka kao što je traženje prijatelja u prepunom prostoru ili banana u odjeljku s voćem u trgovini - kaže Marques.

Vizualna pretraga zahtijeva kontrolu oka, pažnje i pamćenja kako bi se pronašla meta među ostalim distrakcijama. U ovom slučaju, bebe su tražile crvenu jabuku među ostalim sivim jabukama prikazanim na ekranu. Stoga znanstvenici sugeriraju da iskustvo hodanja povećava selektivnu pozornost kod beba i može biti razlog poboljšanja u drugim kognitivnim područjima, poput razvoja govora.

6 SAVJETA ZA UDOBNU ŠETNJU Na što sve trebate paziti kada kupujete tenisice za hodanje

Kako potaknuti bebu da prohoda?

- Držite dijete za ruku ili koristite igračke za guranje kako biste ga naučili kako staviti jednu nogu ispred druge. Nemojte koristiti hodalice za dojenčad jer ih AAP ne preporučuje budući da ne pružaju razvojne prednosti i potencijalno mogu biti opasne. Omogućite djetetu da u zatvorenom prostoru boravi bez obuće. To je najbolja metoda za olakšavanje učenja. Ohrabrite dijete hvaleći svako postignuće. Igračke stavite izvan dosega i na više površine.

Bebama i to može poslužiti kao poticaj da prohodaju. Kada izlazite van, odaberite lagane cipele koje ne ograničavaju prirodno kretanje stopala. Dječje cipele su slatke, ali neke od njih mogu otežati korak - preporučuje dr. Graebert dodajući kako bi bilo dobro da napravite staze za namještaj po kojima će dijete puzati, a sve oštre rubove zaštitite kako biste izbjegli nezgode.

- Ako dijete ne hoda do 18. mjeseca ili njegov razvoj ne napreduje kako biste očekivali, preporučujem da porazgovarate o svojim problemima sa pedijatrom - kaže dr. Graebert.

Uz redovite pedijatrijske kontrole i preglede, svoju zabrinutost možete sa njima podijeliti u uredovno vrijeme ambulante ili po dogovoru sa odabranim liječnikom.

JESTE LI ZNALI? Prva godina života određuje kakva ćemo biti osoba, hoćemo li se zaljubiti i završiti fakultet

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare