To je to što me zanima!

Jezivo umirujuće - na MIT-u su pretvorili korona virus u zvuk

Melodija se temelji na oscilacijama proteinskih šiljaka virusa koje mu daju prepoznatljiv izgled krune, a znanstvenici kažu da 'prevođenje' u glazbu može pomoći u boljem razumjevanju virusa
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Objašnjeno: Zašto na zavjere o koroni nasjedaju i pametni ljudi

Jedna od karakteristika SARS-CoV-2 je kruna ili korona šiljci na površini. Ako se ovi šiljci uvećaju pod mikroskopom, vidljivo je da se sastoje od lanaca proteina koji se petljaju i preklapaju jedan preko drugog, piše ABC.

U pokušaju da ovaj novi patogen bolje razumiju, glazbenik i inženjer Markus Buehler i njegovi kolege s Massachusetts Institute of Technology (MIT) dodijelili su svakom proteinu i strukturi glazbeni ekvivalent.

U tome im je pomogla umjetna inteligencija, a rezultat je iznenađujuće umirujuća glazba za koju profesor Buehler kaže kako otkriva neke stvari o virusu koje mikroskopi ne mogu.

IZ DOMA U SPLITU Ispovijest sestara: 'Mi smo kao topovsko meso, na prvoj crti'

- Naš mozak je izvrstan u obradi zvuka. Jednim potezom naše uši pokupe sve njegove hijerarhijske karakteristike: glas, vibraciju, glasnoću, melodiju, ritam i akorde - kaže Buehler.

Objašnjava da nam glazba daje ono za što bi nam trebao mnogo snažniji mikroskop da bismo na slici vidjeli ekvivalentan detalj i ne bismo ga mogli vidjeti sve odjednom te je zvuk elegantan način za pristup informacijama pohranjenim u proteinu.

Poslušajte koroninu melodiju:

Kompleksna struktura

Šiljak virusa SARS-CoV-2 posebno je složen sklop - uključuje tri proteinska lanca sastavljena u zamršenom obrascu.

Glasnoća, trajanje i ritam nota u partituri odražavaju raspored aminokiselina koje čine proteine, a zapleteni lanci prikazani su kao melodije koje se sijeku.

No, kako je dobiveni zvuk koristan?

Pretvaranje bjelančevina u zvuk daje znanstvenicima još jedno sredstvo da ih razumiju i manipuliraju, rekao je profesor Buehler. Čak i mala mutacija može ograničiti ili povećati patogenu moć SARS-CoV-2. To je protein šiljka s vanjske strane virusa koji se uklapa u receptore u našim tijelima i omogućava virusu da nas inficira.

TREBATE U DUĆAN? Uskrs u doba korone: Evo kako će raditi dućani i šoping centri

Stvarajući glazbu, profesor Buehler i njegov tim analizirali su 'vibracijsku strukturu' ovog proteina, a vjeruju da je razumijevanje presudno za stvaranje lijekova.

- Vibracije se mogu mijenjati, primjerice s većom temperaturom, a mogu nam također reći i zašto šiljak SARS-CoV-2 gravitira ljudskim stanicama više od ostalih virusa. Dok slušate, možda će vas iznenaditi ugodan, čak opuštajući ton glazbe, no to je trik kojim vara naše uho na isti način na koji virus vara naše stanice - ističe Buehler.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Korona virus: Kako testirati 1 od simptoma - gubitak njuha

POGLEDAJTE VIDEO Željko Bebek: #ZAJEDNO24SATA

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 8

  • posten 10.04.2020.

    Zaraza i audio putem, tko je odslusao sad ima covid-19... kao neki scenario za horror film, LOL

  • Old Kresoje 10.04.2020.

    Jel može ona od korone, Da sam pauk, mali pauk veliku bi mrezu pleoooo

  • 10.04.2020.

    "Znanost" je pala na najniže grane u povijesti. Idiocracy.

Komentiraj...
Vidi sve komentare