To je to što me zanima!

Kolačić sreće s porukom: Stigao je iz Japana krajem 19. stoljeća

Oni su savršena poslastica nakon večere, osim malog deserta, tu je i simpatična poruka koja uvijek posluži kao dobra tema za ležeran razgovor. Iako, zanimljiviji je nego što se čini
Vidi originalni članak

Ovaj mali zalogaj krije niz činjenica, njegova je povijest dugotrajna. Danas nam služi više kao element iznenađenja s papirićem koji svakoga zaintrigira. Osim toga, to je ozbiljan biznis - godišnje ih se proizvede oko 4 milijuna. Dok mnogi ove kolačiće sreće povezuju s kineskim restoranima i, prema tome, s kineskom kulturom, povijest ih prati od Japana iz 19. stoljeća do Amerike 20. stoljeća.

POGLEDAJTE VIDEO: Jednostavna kuharica

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Još 1870-ih, neke slastičarnice u blizini Kyota u Japanu nudile su kreker karakterističnog savijenog oblika, ime mu je bilo 'tsujiura senbei, odnosno 'kreker sreće', napisala je Jennifer Lee, autorica knjige 'The Fortune Cookie Chronicles: Adventures in the World of Chinese Food', koja otkriva povijest kolačića.

ISPROBAJTE I VI Zdravi jelovnik Monice Bellucci za pet dana u tjednu: Povrće i voće za super fit i seksi liniju

Japanski kreker, napisala je Lee, bio je veći i tamniji, napravljen od sezama i misa umjesto vanilije i maslaca, koji se koriste za aromatiziranje kolačića sreće u modernim kineskim restoranima u Americi.

Lee je pritom citirala japansku istraživačicu Yasuko Nakamachi, koja je rekla da je upravo te kolačiće pronašla u generacijama staroj obiteljskoj pekari u blizini popularnog šintoističkog svetišta nedaleko od Kyota, krajem devedesetih. Otkrila je i knjigu priča 1878. s ilustracijama šegrta koji slaže upravo te kolačiće.

ZASJALA NA OBNOVI ZAVJETA Čudesna promjena: Majka troje djece izgubila 60 kg da bi mogla obući svoju haljinu iz snova

Autorica knjige ističe da je kolačić sreće u SAD vjerojatno stigao u s japanskim imigrantima koji su došli na Havaje i Kaliforniju između osamdesetih i devedesetih. U to doba japanski su pekari otvorili trgovine diljem Los Angelesa i San Francisca, u kojima je kolačić sreće os sezama bila jedna od posebnih delicija.

Jednu od najčešće ponavljanih priča o podrijetlu američkog kolačića sreće ističe 'Japanski vrt čaja' u parku Golden Gate u San Franciscu. To je ujedno prvi poznati američki restoran koji poslužuje ovu zabavnu poslasticu.

OD JUHE DO BIFTEKA Fantastični recepti od janjetine trogirskog kuhara: Ovo je osam slijedova za prste polizati...

'Japanski vrt čaja' nabavlja kolačiće iz lokalne pekare Benkyodo, čiji vlasnici tvrde da su uveli u kolačiće aromu vanilije i maslaca. 1911. godine napravili su stroj za masovnu proizvodnju kolačića, što je olakšalo posao.

No, piše Lee, još neki tvrde da je masovni kolačić sreće njihov izum, uključujući tri tvrtke sa sjedištem u Los Angelesu kojima upravljaju imigranti iz Japana, piše History.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Nap* 19.04.2022.

    To uvijek.bude u japanskim restoranima

Komentiraj...
Vidi sve komentare