To je to što me zanima!

Prva žrtva u Pekingu, podigli razinu prijetnje koronavirusa

Kineske vlasti službeno su potvrdile 2744 slučaja oboljelih od koronavirusa koji je dosad odnio 81 ljudski život, a u ponedjeljak su objavili i da su zabilježili prvu žrtvu u Pekingu
Vidi originalni članak

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ispravila je u ponedjeljak procjenu prijetnje koronavirusa iz Kine s "umjerene" na "povišenu" na međunarodnoj razini, uz objašnjenje da je došlo do pogreške u formulaciji, a prvu žrtvu epidemije objavio je i Peking, prenose agencije.

Ranije je WHO objavio da je opasnost od širenja virusa "vrlo visoka u Kini, visoka na regionalnoj razini i umjerena na međunarodnoj". 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Riječ je o pogrešci u formulaciji i mi smo je sada ispravili - kazala je glasnogovornica organizacije sa sjedištem u Ženevi.

WHO je objavio šest izvješća o stanju širenja bolesti otkako je izbila kriza.

Bez obzira na ispravak WHO i dalje smatra da epidemija nije "prijetnja javnom zdravlju na međunarodnoj razini".

TOUR OF HAINAN Kina: Strah od koronavirusa, otkazana i biciklistička utrka

Takvu je formulaciju WHO koristio u rijetkim slučajevima epidemija kada je zahtijevao snažnu globalnu reakciju kao u slučaju svinjske gripe H1N1 2009., virusa zike 2016., te groznice ebole koja je poharala dio Zapadne Afrike od 2014 do 2016. odnosno Demokratsku Republiku Kongo 2018. 

WHO je u slučaju epidemije SARS-a 2002.-2003. oštro kritizirao Peking da je kasnio s upozorenjem i da je pokušao skriti domet epidemije.

S druge strane WHO je sam bio oštro kritiziran zadnjih godina da je podignuo preveliku uzbunu na virus H1N1 2009., a u slučaju ebole u Africi 2014., naprotiv, bio je optuživan da nije sagledao obim krize prije nego što se proširila. 

U Pekingu prva žrtva

Kineske vlasti službeno su potvrdile 2744 slučaja oboljelih od koronavirusa koji je dosad odnio 81 ljudski život. 

U ponedjeljak su vlasti objavile da je prva osoba od te bolesti umrla i u Pekingu, glavnome gradu Kine koji ima 20 milijuna stanovnika.

Riječ je o 50-godišnjem muškarcu koji je 8. siječnja putovao u grad Wuhan, izvorište epidemije, a sedam dana nakon povratka razbolio se, dobio groznicu i umro od zatajenja dišnog sustava.

BIJEG OD KORONAVIRUSA Zemlje su spremne za vraćanje svojih državljana iz Wuhana...

Kineske vlasti objavile su niz ograničenja za putovanja u Wuhan. Gotovo cijela pokrajina Hubei u kojoj se nalazi taj grad, postala je golema karantena.

Dvadeset i četiri nova smrtna slučaja registrirana su u provinciji Hubei, epicentru zaraze, ali nijedan novi nije zabilježen izvan te regije, pojasnila je kineska vlada.

Dvadeset i devet slučajeva zaraze izvan Kine raspoređeno je u desetak zemalja. Među ostalima, u SAD-u ih je pet, Australiji, Singapuru i Maleziji po četiri, a Francuska, Japan i Južna Koreji bilježe ih po tri. 

Stranci u Wuhanu

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova objavilo je u subotu da u Wuhanu borave četiri državljanina Hrvatske.

Vlade Španjolske i Portugala objavile su u ponedjeljak da zajedno s Kinom i Europskom unijom rade na tome da u domovine vrate svoje građane iz Wuhana.

Britansko ministarstvo (Foreign Office) u ponedjeljak je reklo da je svojim građanima u pokrajini Hubei ponudio izbor da sami odluče žele li ostati ili se vratiti.

MINISTARSTVO ZDRAVSTVA Krizni stožer predstavio mjere opreza: 'Nema mjesta panici'

Francuska je u nedjelju objavila da očekuje evakuaciju stotina od svojih 800 građana iz te regije negdje sredinom tjedna. Povratnici će morati u domovini 14 dana biti u karanteni.

Američki State Department je u nedjelju objavio da će evakuirati svoje osoblje iz konzulata u Wuhanu, a ponudit će i ograničen broj mjesta u  zrakoplovu privatnim američkim građanima.

Idi na 24sata

Komentari 13

  • ivan9080 27.01.2020.

    Previše nas je

  • škver 27.01.2020.

    Cilu Kinu u karantenu.

  • Dnodnaportal 27.01.2020.

    Trla baba lan da joj prode dan

Komentiraj...
Vidi sve komentare