Pluton je sve do 2006. godine smatran devetim planetom Sunčevog sustava. Tada su astronomi promijenili definiciju planeta, a Pluton je postao patuljasti planet
Pluton je toliko malen da su mu oduzeli status plenete
Pluton je 1930. godine otkrio Clyde Tombaugh, astronom koji je tada radio na opservatoriju Clyde Tombaugh u Arizoni. Pluton je odmah klasificiran kao planet jer su znanstvenici tad smatrali da su njegove dimenzije vrlo bliske dimenzijama Zemlje.
Pluton je sve do 2006. godine bio smatran devetim planetom Sunčevog sustava. Tada je promijenjena definicija planeta, a Pluton je po toj kategorizaciji postao patuljasti planet. Tako je drugi po veličini patuljasti planet Sunčeva sustava.
Pluton se nalazi na rubu Sunčevog sistema i zbog toga što je jako daleko od Sunca prosječna temperatura na njemu iznosi -225 stupnjeva Celzija. Pri toj temperaturi kada bi golom rukom nešto dodirnuli ruka bi nam pukla kao što pukne siga leda.
Pluton ima i atmosferu. Ta atmosfera nije pogodna za ljude jer je puna metana, ugljikovog monoksida i dušika. Također zbog vrlo komplicirane putanje koju Pluton opisuje oko Sunca, atmosfera postoji samo kada je Pluton bliže Suncu i onda je visoka čovjeku do koljena.
Pluton je toliko mali da je i zemljin Mjesec veći od njega. Čak je i površina Rusije veća od površine Plutona.
Sunčev sustav sada čini osam planeta: Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Uran i Neptun.