Iako izgledom ne izgledaju baš primamljivo jer podsjećaju na prljavi krumpir, ove su gljive zapravo jako ukusne i cijenjene
Rijetki i cijenjeni: Započela je sezona tartufa u Istri
Počela je sezona tartufa u Istri. Motovunska šuma sa svojih 9 tisuća hektara poznato je stanište tartufa. U obližnjim Livadama, u dolini Mirne danima je sve u znaku tartufa i tako će biti do kraja listopada.
Iako izgledom ne izgledaju baš primamljivo jer podsjećaju na prljavi krumpir, ove su gljive zapravo jako ukusne i cijenjene.
Tartufi (rijeđe gomoljače) su rod gljiva iz porodice Tuberaceae. Svoja plodišta najčešće razvijaju od 5 do 30 cm ispod zemlje. Mogu biti različitih veličina – od veličine trešnje do veličine jabuke, a krasi ih specifičan miris i nepravilan oblik. Veći tartufi su rjeđi, stoga i cjenjeniji, a najveći tartuf dosad, koji je ušao u Guinnessovu knjigu rekorda, bio je bijeli tartuf mase 1,31 kg pronađen u Istri blizu Buja.
Postoje četiri vrste tartufa. Ljetni bijeli koji je ujedno i najskuplji, ljetni crni, proljetni bijeli i zimski crni koji ima najintenzivniji miris. Proljetni ima bolju strukturu od ljetnih, ali nema jak miris kao ljetni.
Iznimno su rijetki, a procjenjuje se da je potražnja deset puta veća nego ponuda. Sama potraga za tartufima iznimno je zahtjevna zbog činjenice da trebate imati istrenirane pse ili svinje na koje morate paziti da ne pojedu pronađeni tartuf. Nalaze se duboko u zemlji i rastu u vlažnim šumama. Hrvatska se diči prirodnim tartufima dok Francuzi i Talijani već dugi niz godina umjetno uzgajaju tartufe.