Drvo može rasti i u pjeskovitu tlu, a u visinu se protegne od 6 do 15 metara. Od duda se dobiva izvrstan sirup, kao i vino, liker te pekmez
Zaboravljeno voće koje daje jako ukusne plodove
Pola sata sna ljeti pod murvom vrijedi više nego nekoliko sati sna u najboljem krevetu, govorili su naši stari. Drvo duda ili murve s raskošnom zelenom krošnjom daje plodove slične kupinama, samo što rastu na stablu.
Ukusni su i aromatični, bijeli, ljubičasti, ružičasti do crveni. Nazivaju se dudinje, dudinjke ili murve, dozrijevaju od lipnja do rujna, a narastudo dva do tri centimetra. Bogate su sokom pa je teško ostati čiste odjeće dok ih jedete.
Bogati su vitaminima i antioksidansima, ali su vrlo osjetljivi i moraju se brzo pojesti.
Danas se murva ubraja u stare voćne sorte jer je rijetko tko sadi u dvorištu. Drvo može rasti i u pjeskovitu tlu, a u visinu se protegne od 6 do 15 metara. Od duda se dobiva izvrstan sirup, kao i vino, liker te pekmez. Dodaje se kolačima, a može se osušiti, poput grožđica.
Dudov svilac obožava dud
Najpoznatije u Europi su bijela, crna i crvena murva, a rasprostranjene su i kod nas. Bijela murva poznata je po uzgoju dudova svilca, ličinke koja proizvodi svilu.
Isprva je bila čista egzotika
Crnu murvu su u 16. stoljeću donijeli u srednju Europu i prvo su je uzgajali u samostanskim vrtovima kao egzotičnu voćku. Danas je uzgajaju u velikim nasadima.