Predsjednica tvrdi da se šalila kad je na Facebooku napisala da "preuzima izvršne ovlasti Vlade čim promijeni Ustav". Nažalost, svi su je počeli shvaćati ozbiljno.
Kako da znamo kad se Kolinda šali, a kad ozbiljno krši Ustav?
Kaže Kolinda Grabar Kitarović da se šalila kad je na Facebooku napisala kako "tehnički ministar Ostojić priznaje da ova tehnička Vlada nije u stanju voditi zemlju i da njoj prepuštaju izvršne ovlasti", te da će to "napraviti čim joj dopusti Ustav".
Prije godinu dana neki bi se možda i nasmijali. Danas je svi shvaćaju ozbiljno. Možda i preozbiljno.
Ako je to bila njezina namjera, onda je u tome uspjela.
Na početku mandata Kolindu su doživljavali kao razigranu djevojčicu iz "Moje pjesme moji snovi" kojoj "vjetar šiba rumene obraze", da bi se sada pretvorila u Zlicu Od Opaka, konzervativnu predsjednicu kojom liberali, ljevičari, esdepeovci i dobar dio medija plaši malu djecu.
I koja čak i onda kad kaže da se šali, zvuči smrtno ozbiljno.
Otvorena prijetnja
Prije godinu dana sarkastično prozivanje "tehničkog ministra i tehničke Vlade" od strane osobe koja je nadobudno pisala pisma glavnom tajniku UN-a prije nego što je uopće položila predsjedničku prisegu, možda bi izazvala posprdni smijeh.
Danas se to doživljava kao otvorenu prijetnju.
Kako javnost više može znati kad se predsjednica Kitarović šali, a kad je ozbiljna oko svojih ovlasti i Ustava?
Primjerice, u predsjedničkoj kampanji je prijetila da će sazvati izvanrednu sjednicu Vlade i na njoj tražiti da joj premijer položi račune, premda za to nema nikakve ovlasti. Je li to bila šala ili tek neznanje?
Zatim je već u prvom nastupnom intervjuu izjavila kako "smatra da nije u redu da premijer ne odgovara predsjednici Republike", nego samo Hrvatskom saboru koji ga je izabrao. Je li to isto bila šala ili prijetnja?
Hipotetski Ustav
Potom se zakačila s Vladom oko ovlasti nad vojskom u mirnodopskim uvjetima. Prijetila je čak i otkazivanjem vojne parade, a zatim i slanjem vojske na granicu. Je li to bila sarkastična primjedba ili ozbiljno posezanje za nepostojećim ovlastima?
A onda, da ne dužimo previše, predsjednica Kitarović prije nekoliko dana izjavila je kako je ustavna odredba o dodjeljivanju mandata za sastavljanje Vlade onome tko potvrdi većinu u parlamentu "hipotetsko pitanje", te da će o tome "konzultirati najeminentnije pravne stručnjake".
Kao da u članku 98. Ustava jasno ne stoji pod kojim uvjetima se dodjeljuje mandat za sastavljanje Vlade, i kao da predsjednici Republike nisu već premijerima dodijelili nekoliko mandata, bez ikakva natezanja, sumnji i kriznih situacija.
Nakon svega ovoga, doista je teško njezinu sarkastičnu prijetnju o "preuzimanju izvršnih ovlasti čim promijeni Ustav" shvatiti kao šalu.
Više kao kontinuirani pritisak na proširenje svojih ovlasti, kao slobodno tumačenje ili pak otvoreno ignoriranje Ustava i na posezanjem u politički prostor u kojem šefu države naprosto nije mjesto.
Guranje u Sabor
Sazivanje sjednice Vlade, pozivanje premijera na odgovornost, svojatanje ovlasti nad vojskom, čak i guranje na izvanrednu sjednicu Hrvatskog sabora oko arbitraže sa Slovenijom, svjedoči da Kolinda zapravo u praksi pokušava ostvariti ono što je napisala u svom, kako kaže, "ironičnom statusu" o "prisvajanju izvršnih ovlasti čim promijeni Ustav".
Pa ako već ovaj zadnji status nije bio ozbiljan, sve ovo što je prethodilo tome bilo je itekako ozbiljno.
Ozbiljno je da predsjednica ne poznaje Ustav koji bi trebala štititi. Ozbiljno je da narušava trodiobu vlasti u parlamentarnoj demokraciji. Ozbiljno je da prisvaja monarhističke ingerencije. Da se ponaša kao suveren, a ne kao izabrani državni dužnosnik.
Da dijeli packe ministrima kako "ne smiju kritizirati predsjednicu", kao što je to napravila prošlog tjedna.
I ozbiljno je to što ju se počinje shvaćati ozbiljno.
Čak i onda kad se hvali da je neozbiljna.
Tomislava Klauškog pratite i na Facebooku