Svaki premijer trebao bi biti zabrinut za sigurnost i zaštitu institucija koje predstavlja, kao i za zaštitu građana. No, Milanovića prisluškivanje ne zanima
Milanovića ne prisluškuje NSA. Zašto? Njega to ne zamara
Hrvatska nije ptičji rezervat, grmio je nedavno premijer Milanović oštro odgovarajući svima koji su bili za izručenje Josipa Perkovića. Ovih dana, kada Europa stvara zajednički blok kojim želi zaštititi građane i vlade od prisluškivanja, Milanović nije zabrinut. Možda u svojem smartphoneu nema ništa zanimljivo.
No, svaki premijer bi trebao biti zabrinut za sigurnost i zaštitu institucija koje predstavlja, kao i za zaštitu građana. Za prisluškivanje i snimanje elektroničke komunikacije u Hrvatskoj zaista nije potreban visoko tehnološki razvijeni sustav nadzora kao što je program koji koristi NSA.
Evo i zašto: svaki mail koji ministar uputi premijeru, iako možda sjede u susjednim sobama, prolazi javnom internetskom mrežom. U komunikaciji Vlada ne koristi, koliko je poznato stručnjacima, ni jedan sustav enkripcije i zaštite. Operateri internetski promet preusmjeravaju ponekad prema Austriji ili Njemačkoj i on se povratno vraća u Hrvatsku. Hrvatskoj zaista ne treba NSA kako bi saznala što primjerice o slučaju Perković u mailu piše glavni državni odvjetnik Mladen Bajić.
Prema dostupnim informacijama, Angela Merkel je nazvala američkog predsjednika Baracka Obamu i rekla mu da je prisluškivanje nje ili njezinih građana - nedopustivo. U Washington putuje čelni čovjek njemačke obavještajne službe kako bi provjerio koga je NSA u Njemačkoj sve prisluškivala.
Zorana Milanovića prisluškivanje, kako tvrdi, ne zanima. Ali ono što je kao premijer ptičjeg rezervata trebao reći bilo je barem: "Štitimo svoje informacije, a prisluškivanje hrvatskog premijera i građana je - nedopustivo".