Siniša Hajdaš Dončić želi reviziju Vatikanskih ugovora i odobrava posvajanje djece istospolnim parovima. Je li to samo njegov stav ili stav koalicije Hrvatska raste?
Zna li Zoki da mu Dončić ide u reviziju Vatikanskih ugovora?
"Treba li osobama u istospolnoj zajednici dopustiti usvajanje djece", glasilo je pitanje na jučerašnjoj predizbornoj debati Platforme 112 i N1 televizije u Novinarskom domu.
Siniša Hajdaš Dončić spremno je odgovorio: "Da. Ali govorim svoje osobno mišljenje".
To bi bilo sasvim u redu. Kad Dončić ne bi trebao na predizbornoj debati iznositi stavove koalicije, a ne svoje osobne.
SDP-ov ministar nastupao je u ime svih stranaka okupljenih oko njegove stranke, u ime koalicije koja se hvali da ima program, tvrdi da promovira zajedničke vrijednosti i na osnovu toga traži povjerenje hrvatskih građana.
Njih ne zanima Dončićevo osobno mišljenje, već politika koalicije koja želi ostati na vlasti.
Kome vjerovati?
Za koga će birači onda zapravo glasati: za Dončićev privatni stav ili za njegovu koaliciju? Za pravo na posvajanje ili za izostanak tog stava? Dončić se na debati želio dodvoriti ljevičarima i pronašao je mogućnost kako da zaobiđe negativno mišljenje o tom pitanju.
Ali zanimljivo, nije svoj osobni stav iznio u vezi koalicije s Branimirom Glavašem. Tu je slijedio mantru svog stranačkog šefa Zorana Milanovića: "Neće nam trebati". Je li to i njegov osobni stav?
Nije to bila jedina nedosljednost.
Na istoj debati, sudionicima je postavljeno pitanje jesu li za reviziju Ugovora sa Svetom stolicom. Hajdaš je iznenađujuće servirao potvrdan odgovor. "Da. Treba otvoriti to pitanje".
Nije se ogradio da je to njegovo osobno mišljenje, što znači da je iznio stav koalicije.
Zbog čega bi to bilo iznenađujuće?
Pa zato što je njegov premijer i stranački šef Zoran Milanović od početka mandata neprestano odbijao tu mogućnost. "Vatikanski ugovori nisu tema", rekao je premijer prije par godina. "Ugovor je davno potpisan, to se poštuje". O tome se više nije govorilo.
Čak ni prilikom premijerova posjeta Vatikanu.
Vatikanski ugovor
Milanović je uporno odbijao primjedbe kako sam Vatikanski ugovor dopušta mogućnost revizije u slučaju izmjene gospodarske situacije, dok je upravo tu opciju Hajdaš Dončić jasno apostrofirao. "Došlo je do izmijenjenih okolnosti", kazao je u ime koalicije Hrvatska raste.
Kome onda treba vjerovati: Dončiću ili Milanoviću? Za što glasamo na idućim izborima: za reviziju ugovora s Vatikanom ili protiv nje?
Nažalost, nije to jedina takva predstava koju izvode članovi Milanovićeve stranke.
U veljači ove godine splitsko-dalmatinski SDP na tajnom je glasanju donio naveliko promoviranu odluku o smanjenju broja županija i općina, te poslao zahtjev Glavnom odboru da se pokrene takva inicijativa, ako treba i na referendumu.
"Ja sam osobno u nekoliko navrata već govorio kako se zalažem za smanjivanje broja županija", kazao je tada ministar uprave Arsen Bauk.
Ukidanje županija i općina
Pola godine kasnije Zoran Milanović je sve to presjekao, izjavivši kako "ne vidi ništa dobro u tome da se zemlja podijeli na pet povijesnih regija", te da "tko god uspostavio ovakav županijski sustav, imao je vrlo dobar politički osjećaj za hrvatske potrebe".
Smanjivanje broja općina ocijenio je "besmislenim", iako je priznao da bi on sam "našao stotinu općina koje su besmislene".
Besmislenima su, tako, ostale najave Kukuriku koalicije s prošlih parlamentarnih izbora o podjeli na pet regija, o decentralizaciji i racionalizaciji lokalne samouprave, na čemu je koalicija dobila povjerenje birača. Besmislenim je ostao zahtjev splitsko-dalmatinskog SDP-a o kojem se nije uopće raspravljalo.
A besmislen je ostao i Baukov osobni stav.
Sve je nekako ostalo na Milanovićevu stavu. Za koji se doista više ne može sa sigurnošću reći je li to ujedno i stav njegove stranke i koalicije. Ili koalicija i stranka slijede njegov stav.
Oni govore jedno o decentralizaciji i teritorijalnom preustroju, o reviziji Vatikanskih ugovora, o pravu na posvajanje djece istospolnih partnera, dok Milanović govori nešto posve drugo.
Koga onda trebaju slušati birači?
Najbolje da šute
Dončića kad traži reviziju Vatikanskih ugovora ili Milanovića koji tvrdi da to nije tema? Koaliciju koja obećava smanjenje broja županija, gradova i općina ili Milanovića koji to odbija?
Ako bi birači trebali slušati samo Milanovića, onda bi Hajdaš Dončić trebao paziti što govori i u čije ime govori.
Ili bi najbolje bilo da uopće ne govori. Naročito u osobno ime.
Njegovo mišljenje na koncu će ionako biti potpuno nebitno.
Tomislava Klauškog pratite i na Facebooku