Obavijesti

Kolumne

Komentari 532

'Za dom spremni' ima samo jednu konotaciju - i to ustašku

'Za dom spremni' ima samo jednu konotaciju - i to ustašku
1

Premijer Andrej Plenković izjavio je jučer u Nedjeljom u dva kako pozdrav "Za dom spremni" na ploči u Jasenovcu ima "dvostruku konotaciju". Negativnu za žrtve Jasenovca i pozitivnu za branitelje

Što god rekao premijer Andrej Plenković, konotacija pozdrava "Za dom spremni" može biti samo jedna.

To je ustaški pozdrav kojemu nije mjesto ni u Jasenovcu, ni na bilo kojem drugom mjestu u Hrvatskoj, kao što mu nije mjesto na spomeniku poginulim hrvatskim braniteljima, ni u grbu registrirane hrvatske udruge, ni u hrvatskoj javnosti.

To bi valjda trebalo biti, kako to kaže premijer, "vrlo precizno i jasno".

Kao što bi trebalo biti jasno da nema, kako je to izjavio Plenković u Nedjeljom u dva, "dvostrukih konotacija" tog pozdrava.

Taj pozdrav ne "može" samo "vrijeđati žrtve logora u Jasenovcu i njihove obitelji", već on mora vrijeđati sve građane hrvatske države podignute na temeljima antifašizma. I taj pozdrav ne smije se poistovjećivati s braniteljima Domovinskog rata.

Dvije konotacije

I usprkos onome što je jučer rekao premijer, to bi moralo biti pitanje na koje bi se trebalo jednostavno odgovoriti. Bez izvlačenja na nekakva "delikatna pitanja", bez izmišljenih "dvostrukih konotacija", bez famoznih povjerenstava koje bi trebalo raspravljati o onome što je odavno upisano u Ustav i zakone.

Ali upravo zbog stranke na čijem se čelu Plenković našao, ova problematika u hrvatskom društvu doista se može činiti delikatnom. Jer, upravo je ta stranka tijekom proteklih godina tom ustaškom pozdravu dala legitimitet i pravo građanstva.

I upravo ovakve njegove tvrdnje o "dvostrukoj konotaciji" daju legitimitet ustaškom pozdravu "Za dom spremni". 

U tom smislu, intrigantan je bio još jedan aspekt Plenkovićeve izjave o "dvostrukoj konotaciji" tog pozdrava - onoj braniteljskoj i onoj ustaškoj.

Naime, postoji još jedna "dvostruka konotacija" o kojoj bi se ovdje moglo raspravljati: ona zbog koje je Josip Šimunić kažnjen i osuđen nakon izvikivanja pozdrava "Za dom spremni" na maksimirskom stadionu i ona koja je udruzi branitelja HOS-a omogućila i dozvolila isticanje pozdrava "Za dom spremni" u grbu, na spomen ploči i u javnosti.

Kako jedan pozdrav može biti zabranjen, a drugi dozvoljen?

Sve nijanse crno-bijelog

Šimunić je ustaškim pozdravom slavio pobjedu Hrvatske, baš kao što su bojovnici HOS-a pod tim pozdravom ratovali za Hrvatsku. Šimunić je zbog svoje konotacije kažnjen, HOS je zbog svoje konotacije dobio blagoslov lokalne dužnosnice HDZ-a.

Pa ipak, impresivni su bili pokušaji premijera Plenkovića u emisiji Nedjeljom u dva da pronađe sve moguće izgovore, nijanse, ograde, konotacije, razlike u vezi famozne spomen ploče u Jasenovcu o kojoj se saborski odbor dva dana prepirao. 

Pa je tako naglasio da se "ne radi o transparentu koji se pojavio ispred spomenika u Jasenovcu", već o "ploči koja je u gradu", te o ploči koju su "podigli ljudi svojim suborcima". "Tu je ta nijansa", reče Plenković, posebno naglašavajući kako "nije on postavio tu ploču niti je na bilo koji način pridonio tomu".

Kao da ga je netko pitao za osobnu odgovornost. Ako nije šarafio, ne mora ni odšarafljivati.

I kao da otkrivanju te ploče nije nazočila gradonačelnica iz njegove stranke. I kao da ta ploča bilo gdje u Hrvatskoj, blizu Jasenovca ili daleko od njega, nema negativnu konotaciju.

I kao da iz te spomen ploče ne izvire još jedna pogubna konotacija: da je Domovinski rat dijelom bio temeljen i na ustaškom nasljeđu. 

Pranje ruku

"Ako tvrdite da je ćirilica zagađena time što je polovina dokumenata JNA njome pisana, kako je onda moguće da pozdrav 'Za dom spremni', koji nije postojao nikad prije NDH, nije zagađen ustaškom upotrebom", zapitao se Žarko Puhovski u Novom listu. "Ta je logika tragikomična".

Ali eto, predsjednik Vlade smatra kako taj pozdrav i dalje ima "dvostruku konotaciju". Jednu pozitivnu, drugu negativnu. Jednu braniteljsku, jednu ustašku. Jednu kažnjivu, drugu legalnu. Jednu u Jasenovcu, drugu - negdje drugdje. 

Ako će se problemu ovako pristupati, onda bi ono famozno Vladino povjerenstvo za "delikatna pitanja i konotacije" imati pune ruke posla. Što će pak omogućiti premijeru da od svega opere ruke.

I da nastavi politički nastupati pod motom: Bolje ne reći ništa, nego reći nešto što bi mu zamjerila njegova stranka i njezini birači.

Ipak su to "delikatna pitanja" i sa sobom nose svakakve "konotacije". Koje bi se Plenkoviću mogle obiti o glavu.

Ostale kolumne Tomislava Klauškog pogledajte ovdje.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Vidi sve članke ovog autora
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 532
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Tko je Ivana Habazin? Izgubila je oca kao beba i prošla pakao, htjela je biti časna sestra...
TEŠKA ŽIVOTNA PRIČA

Tko je Ivana Habazin? Izgubila je oca kao beba i prošla pakao, htjela je biti časna sestra...

Najbolja hrvatska boksačica Ivana Habazin (35) prošla je trnovit put do svjetskih pojaseva. Umirovila se nakon posljednjeg poraza
Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'
ZAVRŠILA ROMANTIČNA PUTOVANJA

Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'

Ilona je nakon zaruka vidjela da se Ivica dopisivao s bivšim djevojkama. 'Problem je što ne znam mogu li prijeći preko stvari koje si napravio, ne samo s Klarom... To je bio samo test', rekla je