
Kakve veze imaju spavanje i ležanje na trbuhu? Kad su u pitanju bebe - velike! Barem tako tvrdi novo istraživanje sa Sveučilišta u Michiganu, u kojem su znanstvenici pratili 22 bebe
Lifestyle
Komentari 2Kakve veze imaju spavanje i ležanje na trbuhu? Kad su u pitanju bebe - velike! Barem tako tvrdi novo istraživanje sa Sveučilišta u Michiganu, u kojem su znanstvenici pratili 22 bebe
Duge neprospavane noći s bebom jedan su od najvećih izazova u prvoj godini života. A kad se beba probudi usred noći, unatoč tome što je nahranjena i ima suhu pelenu, razlog može biti nedostatak fizičke aktivnosti tijekom dana.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Novo istraživanje sa Sveučilišta u Michiganu pokazalo je da bebe koje su manje aktivne preko dana spavaju manje tijekom noći. Znanstvenici su pratili 22 šestomjesečne bebe i otkrili da više vremena provedenog na trbuščiću može poboljšati njihovu fizičku aktivnost i povećati broj prospavanih sati.
Stručnjaci savjetuju roditeljima da uče bebu ležati na trbuhu kako bi povećali njezinu fizičku aktivnost. Iako ležanje na trbuhu nije izravno povezano s boljim snom, ono doprinosi razvoju motoričkih sposobnosti i zdravom rastu.
- Bebe koje provode više vremena na trbuhu mogu pokazati bolje rezultate u fizičkoj aktivnosti, a to može dovesti do boljeg sna - kaže profesorica kineziologije Janet Hauck.
Ležanje na trbuhu pomaže jačanju torza i ruku, dok istovremeno smanjuje rizik od sindroma zaležane glave. Iako neke bebe možda neće voljeti provoditi vrijeme na trbuhu, roditeljima se preporučuje da to učine interaktivnim i zabavnim, pokazivanjem igračaka i razgovaranjem s bebom.
Povećanje vremena provedenog na trbuhu može potaknuti fizičku aktivnost, što potencijalno dovodi do boljeg sna, iako to nije jamstvo. Ipak, za roditelje koji žele isprobati, ovo je jednostavan način kako podržati fizički i emocionalni razvoj svoje bebe.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+