Od dolaska korone u Hrvatsku, mnoge tvrtke svakodnevno rade na inovacijama pa danas imamo čak i tunele koji dezinficiraju cijelo tijelo, maske od 30 eura te dezinficijense koji drže po 30 dana...
Inovacije u borbi protiv virusa: Dezinficijensi koji traju 30 dana, maske koje se nose 210 dana
Od pojave pandemije prošlo je već više od pola godine, a, kako stvari stoje, čini se kako će trajati zauvijek. I dok znanstvenici i farmacijske kompanije rade na cjepivu protiv Covid-a, mnogi rade na dnevnoj zaštiti, a u tih malo više od pola godine, tržište je planulo inovacijskim maskama, kremama, pa čak i tunelima...
Tako je u Hrvatskoj ljetos predstavljen i prvi dezinfekcijski tunel, koji dezinficira cijelo tijelo za sedam sekundi. Sve što je potrebno jest stati u tunel, a raspršivač ugrađen u šarke "tunela" automatski prska dezinficijens po tijelu. Cijeli postupak traje sedam sekundi. Smješten je na ulazu klinike Svjetlost.
- Stoji oko 4000 eura, dakle nekih 30.000 kuna, a postoje i druge tvrtke zainteresirane za nabavu. Idealan je svugdje gdje je više ljudi, poput policijske uprave, šoping-centra ili banke. U njemu se nalazi spremnik od 30 litara, što je dovoljno za oko 2800 raspršivanja - rekao je Slobodan Brezak iz tvrtke koja je uređaj proizvela.
- U njemu se nalazi spremnik od 30 litara, što je dovoljno za oko 2800 raspršivanja. Vjerujemo da je ovo sad novo normalno. Da će se dezinfekcija biti normalna svugdje gdje uđemo ne sad, nego i za pet ili deset godina – dodao je Brezak.
Na tržištu su se danas našli i dezinficijensi koji osiguravaju dugotrajnu zaštitu i sprječavaju rekontaminaciju, na koži i do 24 sata, a na površinama do 30 dana. Bazirani su na pročišćenoj, deioniziranoj vodi i antimikrobnom spoju. Koristi se djelatna tvar kvaterna amonijeva sol, što je uobičajeni antimikrobni agens kakav se nalazi u proizvodima kao što su pasta za zube, proizvodi za kontaktne leće i sapuni.. Takve proizvode radi Zoono, a zanimljivo je da patentirana molekula potječe još iz 1930-ih godina kada su njemački vojni znanstvenici radili na kreiranju premaza za podmornicu koji je trebao spriječiti hvatanje algi i školjki za trup podmornice. Dugi niz godina ova tehnologija bila je u tajnoj vojnoj uporabi, a posljednjih 15 godina njen sastav ima širu primjenu.
No tajna leži u tehnologiji koja stoji iza kvaternog amonijevog spoja i omogućuje dezinficijensu da ostane aktivan i nastavi eliminirati patogene tijekom dugom vremenskog razdoblja.
Naravno, kao i u svemu, i ovdje je pitanje novac. Upravo na tržište dolaze nove maske, koje 99 postotnom sigurnošću ubijaju virus. Nakon 65.000 eksperimenata i 100 patenata, švicarska farmaceutska kompanija napravila je maske koje će se moći nositi, pazite sad ovo, 210 dana. Cijena maske je 29,90 eura, što znači, 0,14 eura po danu, što je velika ušteda u odnosu na obične maske.
Nakon 65.000 testova napravljena je maska na bazi pamuka, a kad mikrobi dođu u kontakt s tkaninom, negativno nabijeni mikrobi se uništavaju, što dovodi do trajnog uništenja mikroorganizma. Nije bazirana na bazi bakra, cinka ili srebra, već je većina pamuk.
No sve češće se građani pitaju što je s dezinficijensima koji su se koristili ili se još koriste u trgovačkim centrima? Sumnjičavi u ispravnost otopina, nerijetko zapakiranih u neprimjerenu ambalažu, bez istaknutih deklaracija, ponekad i s ručno ispisanim etiketama, sve češće su ih počeli izbjegavati.
- Sanitarna inspekcija prilikom nadzora kontrolira naljepnicu biocidnog proizvoda i legalitet registracije. U slučaju nesukladnosti zabranjuje se daljnji promet odnosno uporaba biocidnog proizvoda i naređuje povlačenje s tržišta. Naljepnica biocidnog proizvoda treba sadržavati: naziv proizvoda, proizvođača, distributera, namjenu, aktivnu tvar, broj odobrenja, oznake opasnosti, upute za uporabu i treba biti pisana na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu - kažu u DIRH-u.
Inače, kazne za one koji kupcima na ulazima u trgovinama nude dezinfekcijska sredstva bez odgovarajućih ili nedorečenih deklaracija na stranim jezicima su ogromne, pa stoga nema šale. Predviđena je novčana kazna od 50.000 do 100.000 kuna te za odgovornu osobu u pravnoj osobi od 10.000 do 20.000 kuna.