
Ovi savjeti mogu spasiti život vama ili nekom bližnjem tko doživi srčani udar. Brzina i prave reakcije su od ključnog značaja, a stručnjaci kažu da pomaže i uzimanje andola ili aspirina
Lifestyle
Komentari 35Ovi savjeti mogu spasiti život vama ili nekom bližnjem tko doživi srčani udar. Brzina i prave reakcije su od ključnog značaja, a stručnjaci kažu da pomaže i uzimanje andola ili aspirina
Ako ste sami i osjetite abnormalno kucanje srca, ne gubite vrijeme - napravite odmah ove stvari: Duboko udahnite pa se zakašljite najjače što možete. Pričekajte dvije sekunde pa ponovite taj ciklus - duboko disanje - zakašljavanje. Ponavljajte dok ne dođete u bolnicu, prenosi Health is Wealth.
Duboko disanje omogućava većoj količini kisika da uđe dublje u pluća. Naglo kašljanje stisne srce i poboljšava cirkulaciju. Pritisak na srce, također, pomaže vratiti otkucaje u normalan ritam.
Važno je imati na umu da je ovo metoda u hitnim slučajevima i važno je potražiti pomoć liječnika što prije je moguće.
How To Survive A Heart Attack If You're Alone
Objavljuje Health is Wealth u Četvrtak, 1. studenoga 2018.
U Nastavnom Zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije kažu da je u slučaju srčanog udara dobro uzeti odmah andol ili aspirin.
- Ako je bolesnik pri svijesti i ne povraća, pokušajte ga smiriti, osigurajte mu mirovanje i ne dopustite da išta radi (npr. preoblači odjeću, traži zdravstvenu iskaznicu i sl.). Postavite ga u sjedeći položaj. Dajte mu (ako imate) usitnjenu tabletu acetilsalicilne kiseline od 300 mg (Andol, Aspirin) ili neka je sam sažvače. Druge lijekove nemojte davati, osim ako se radi o osobi koja se liječi od angine pektoris, kojoj treba dati uobičajenu tabletu pod jezik (Nitroglicerin, Tinidil, Angised) - objašnjavaju u Nastavnom Zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.
- Ako bolesnik povraća, prvo ga pridržite i pomognite mu da ne udahne povraćeni sadržaj, zatim postupite kao u prethodnom slučaju. Ako bolesnik nije pri svijesti, provjerite diše li i radi li mu srce. Ako diše i srce radi, postavite ga u stabilan bočni položaj. Nazovite hitnu medicinsku pomoć i do njihovog dolaska provjeravajte disanje i rad srca. Ako bolesnik nije pri svijesti, a ustanovili ste da ne diše i srce mu ne radi, ne gubite vrijeme i smjesta provedite postupak oživljavanja - dodali su.
Njihov savjet za ljude koji su sami u trenutku srčanog udara:
- Ako sumnjate na simptome srčanog udara, ne oklijevajte, već zamolite nekoga da vas odveze u najbližu zdravstvenu ustanovu. Ako nema nikoga u blizini, nazovite hitnu medicinsku pomoć (94). Ni u kom slučaju nemojte voziti sami - savjetuju.
U Nastavnom Zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije kažu da, iako jedan dio srčanih udara nastaje u snu, a jedan dio uopće ne razvija simptome ("nijemi" ili "tihi" infarkt), najčešći simptomi srčanog udara jesu:
Stručnjaci kažu kako polovica pacijenata zna imati simptome skorog srčanog udara mjesec dana ranije, ali većina na njih ne obraća pažnju.
- Čak i kad niste sigurni u simptome, bolje je odmah nazvati hitnu medicinsku pomoć nego čekati predugo i odlagati odlazak u zdravstvenu ustanovu. Istraživanja su pokazala da je većina bolesnika predugo čekala (čak više od 2 sata), a tome su osobito sklone starije osobe i žene - objašnjavaju u Nastavnom Zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.
Dodaju koji su to najčešći razlozi kašnjenja bili:
- Pravovremenim prepoznavanjem simptoma srčanog udara i brzim djelovanjem može se smanjiti oštećenje srčanog mišića, povećati vjerojatnost preživljavanja te postići brži i bolji oporavak - naglašavaju u Zavodu.
Inače, muškarci su skloniji bolovima u prsima, a žene smetnjama u disanju. Kod muškaraca se mogu pojaviti i problemi s erekcijom čemu je krivac suženje krvnih žila. Čak dvije trećine njih je to primijetilo prije zastoja srca. Žene (njih oko 70 posto) sklonije su osjećanju snažnog i dugotrajnog umora, čak nekoliko tjedana prije udara.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+