Smiksaj, ohladi, uživaj - od voća i čokolade u kombinaciji s mlijekom i slatkim vrhnjem rade se mliječni, a s vodom i šećerom ledeni sladoledi u kojima će uživati i odrasli i mališani
Mama, napravi mi sladoled! Top 15 'ledenih' slatkih fantazija
Nema ljeta bez sladoleda, bili ledeni ili mliječni, a još su bolji napravite li ih sami u omiljenim okusima.
- Zbog mliječnog okusa, nježne teksture i jednostavne pripreme, sladoled od slatkog vrhnja i kondenziranog mlijeka jedan je od najpopularnijih domaćih sladoleda. Pripremu započnite izradom šlaga od 500 grama slatkog vrhnja – vrhnje dobro ohladite i mikserom ili žustrim pokretima pjenjače tucite dok ne poprimi kremastu strukturu.
Tučenom vrhnju dodajte 400 grama gustog zaslađenog kondenziranog mlijeka te ga dobro umiješajte pazeći da miješanje ne traje predugo kako vam se iz vrhnja ne bi počela izdvajati zrnca masnoće – savjetuje nutricionistica Sandra Krstev Barać. Sladolednu smjesu obogatite dodacima po želji, primjerice usitnjenim keksima ili biskvitom, nasjeckanim orašastim plodovima, komadićima suhog ili svježeg voća, voćnim pireima ili džemovima, mekim bombonima, komadićima čokolade, rastopljenom čokoladom...
Sladoled će biti spreman za jelo nakon otprilike šest sati zamrzavanja, kaže nutricionistica Krstev Barać. I zamrznuti jogurt ukusna je poslastica kremaste strukture. Sve što trebate je jogurt i nekoliko sastojaka, poput svježeg ili zamrznutog voća, šećera, limunova soka te ekstrakta vanilije. Nemate li aparat za sladoled, svejedno možete napraviti zdravi, niskokalorični sladoled, a trebaju vam samo tri sastojka - jogurt, voće i med.
Upotrijebite nemasni jogurt te ga zasladite medom umjesto šećerom. Potrebno vam je 500 g nemasnog jogurta, šalica malina i nekoliko žlica meda. Stavite metalno cjedilo na posudu, zatim stavite gazu u cjedilo te u nju dodajte jogurt. Podvežite na vrhu, stavite posudu s cjedilom u hladnjak i ostavite da se jogurt procijedi, oko dva, tri sata. Mikserom usitnite maline u pire.
Dodajte maline i med u jogurt te miješajte dok smjesa ne postane glatka. Ulijte u plastičnu posudu i stavite u zamrzivač na 40 minuta. Izvadite i žustro promiješajte te vratite u zamrzivač. Ponovite postupak svakih pola sata kako se ne bi osjetili kristalići leda. Za sladolede na štapiću u kalupe umetnite drveni štapić te zamrznite.
Volite li više vodenaste voćne sladolede, napravite osvježavajući sorbet ili granitu.
Od čega ćete pripremati sorbet, ovisi o sezonskom voću koje vam je na raspolaganju. Za početak se zakuhaju voda i šećer kako bi se dobio sirup. Ostavite da se ohladi, a u međuvremenu pripremite svježe ili zamrznuto voće prema želji. Napravite pire u blenderu, koji zatim prema potrebi procijedite kroz cjediljku. Možete se poigrati strukturom sorbeta tako da voće ostavite neoguljeno ili ga ne zgnječite do kraja.
Potom izmiješajte sirup s pireom, no to radite postupno kako slatki okus sirupa ne bi nadvladao okus voća. Pretjerate li, dodajte malo limunova soka. Rabite li aparat za sladoled, pire ćete morati hladiti nekoliko sati. No ako ga nemate, stavite smjesu u posudu pa u zamrzivač. Svakih sat vremena promiješajte sorbet kako biste razbili kristaliće leda. Držite ga u zamrzivaču dok ne dostigne željenu strukturu. U sastojke za sorbete dodaju se i voćni sokovi, razni začini te, prema želji, vino, likeri ili žestoka pića. No nemojte dodati previše alkohola jer se sorbet neće smrznuti.
I granita, slastica s ledenim kristalima priprema se lako. Potrebni su samo voda, različite arome, poput soka od naranče, te šećer. Dok ga zamrzavate, voćni pire povremeno vilicom sastružite oko rubova i pogurajte ga prema nezamrznutoj sredini pa vratite kalup u zamrzivač još 20 minuta. Ponovno izvadite kalup, sastružite zamrznute rubove prema sredini i vratite u zamrzivač. Ponovite postupak još nekoliko puta dok ne dobijete mješavinu koja se sastoji od mekih ledenih kristala.