Obavijesti

Lifestyle

Mozaik - tradicionalna i uvijek iznova atraktivna dekoracija

Mozaik - tradicionalna i uvijek iznova atraktivna dekoracija
8

Na cijelom Mediteranu i Bliskom istoku postoji vrlo duga tradicija korištenja mozaika u interijerima, osobito kad je u pitanju oblaganje zidova i podova

Slaganje mozaika svojevrsna je umjetnost, a krajnji rezultat je vrlo efektan i dekorativan. Ono je odličan način da se poigrate kod kuće i naizgled obične predmete pretvorite u nešto novo. Slaganje mozaika nije komplicirano, samo je važno poštivati redoslijed i materijale koristiti prema pravilima. Na ovaj način možete ukrasiti stolove, klupe, teglice za cvijeće, ogledala... Primjerice, plohe vrtnih stolova od kovanog željeza idealne su za slaganje mozaika.

Mozaike možete raditi od keramičkih ili staklenih komada, a za tu svrhu osobito će biti praktične staklene ili keramičke mozaik pločice koje se danas lako mogu nabaviti. Riječ je o malim kvadratnim pločicama koje su pričvršćene na mreži i lako se skidaju s nje. Cijela mreža najčešće ima dimenzije 30x30 cm, a pojedinačne male pločice 1x1 ili 2x2 centimetra. Jednako tako možete veće (klasične) keramičke pločice raznih dezena razbiti na manje, nepravilne komade, i onda ih slagati prema mašti i želji. U tom slučaju pločicu stavite u ručnik i tucite je čekićem. Na predmetu koji ukrašavate slaganjem mozaika možete dobiti razne oblike, pa prije nego počnete sa slaganjem nacrtajte predložak onoga što želite imati na kraju.

Ovdje vam donosimo ideju kako obični drveni okvir za ogledalo pretvoriti u atraktivni ukras u interijeru zahvaljujući slaganju mozaika. Okvir na kojem je rađen mozaik je od jeftinog medijapana (MDF). Medijapan je srednje gusta vlaknena ploča izrađena pretežno od bukve, smreke, jele i lesa sa dodatkom polimernih smola. Za razliku od iverice, MDF ima homogenu i veoma finu strukturu tako da ima i veću tvrdoću i otporniji je na vlagu, a može se obradjivati i na tradicionaln način (kao drvo). MDF ploče vrlo su jeftine, pa od njih možete izrezati okvir po želji.

Sljedeća faza je da odlučite kakve ćete motive imati na okviru. Nacrtajte olovkom što želite – cvjetove, spirale, listiće... Nakon toga krenite u slaganje svojih dijelova mozaika. Bilo bi dobro da imate i kliješta za keramiku kako biste komade mogli oblikovati prema onome što vam treba. Svaki komadić zalijepite za podlogu ljepilom za keramiku. Ostavite sve preko noći da se dobro osuši. Sljedeći dan zamiješajte masu za fugiranje prema uputstvima. Klasična masa bijele je boje, no danas se mogu kupiti o one s raznim nijansama. Sve ovisi o tome kakav na kraju želite dojam i koje ste boje komadića mozaika odabrali. Posebno špahtlom za fugiranje nanesite masu na scijeli okvir tako da u potpunosti pokrije sve praznine između komadića mozaika. Pustite da se osuši oko pola sata, a potom mokrom spužvom prelazite preko cijelog okvira kako biste poravnali masu i uklonili njezin višak s komadića mozaika. Ostavite okvir u vodoravnom položaju i ostavite sve da se osuši najmanje 24 sata. Za kraj ispolirajte okvir mekanim ručnikom ili krpicom od mikro vlakana.

 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.