Prije nego posegnete za časicom viška, pojedite konkretan obrok, a uz alkohol svakih pola sata popijte pola decilitra voda
Oprez, jetri treba tri sada da preradi tri decilitra piva!
Želja da u novogodišnjoj noći na nekoliko sati zaboravimo sve probleme s kojima smo se borili u protekloj godini, te da ne razmišljamo o tome što nas čeka u idućoj, mnoge će dovesti do toga da pretjeraju s alkoholom te da prvo novogodišnje jutro dočekaju s bub njanjem u glavi, mučninom, možda i vrtoglavicom, odnosno – mamurlukom.
Ništa čudno, s obzirom na to da naša jetra u prosjeku razgrađuje manje od pola pića na sat, te da koncentracija alkohola u krvi jutro nakon tuluma još uvijek može biti visoka. Naime, ako ste popili standardno piće, primjerice 3 dcl piva ili 2 dcl razblaženog vina, odnosno 0,3 žestokoga, ono putuje kroz usta i jednjak do želuca, pa do tankog crijeva, gdje se gotovo potpuno resorbira u krv i tako dolazi do jetre.
Jetri će trebati dva do tri sata da preradi spomenutu količinu alkohola, dok se manji dio alkohola izbacuje kroz mokraću, ili putem daha, pojašnjava prof. dr. sc. Zoran Zoričić, psihijatar sa subspecijalizacijom iz područja alkoholizma i drugih ovisnosti iz Klinike za psihijatriju KBC-a Sestre milosrdnice.
- Iako hrana ne utječe na brzinu resorpcije alkohola, ako ste u međuvremenu jeli, alkohol će se lakše probaviti i vjerojatno ćete ga bolje podnijeti, dodaje sugovornik. Također, ako pijete sporije, koncentracija alkohola u krvi sporije će rasti i jetra ga može lakše probaviti.
Tako ćete, na primjer, zakonom dozvoljenu količinu alkohola u krvi od 0,5 promila dosegnuti s već s dva standardna pića u kraćem razdoblju, odnosno tri, ako ih popijete u razdoblju od šest sati sati, pojašnjava naš sugovornik.
- Upravo zbog toga, osnovno je pravilo da prije nego što počnete piti treba konzumirati kvalitetan obrok, odnosno da nikada ne bismo smjeli piti ako nismo jeli, ističe nutricionistica Olja Martinić. Dodaje kako tijekom „vesele noći“ između jela i pića obavezno treba popiti oko litru do 1,5 litre vode.
Samostalno konzumiranje obične vode, tako da popijemo jedan do dva decilitra svakih pola sata do 40 minuta, vrlo je važno ne samo zbog toga što ćemo tako popiti manje alkohola, nego i zbog toga što naš organizam inače nije naviknut na duge noćne obroke, upozorava sugovornica.
- Ako je zabava planirana s dosta zabave i plesa, uz slana jela i piće organizam može doći u stanje lagane dehidracije, bez obzira na to što je temperatura vani niska, upozorava Olja Martinić te dodaje:
- Kao dijetetičar, posebnu napomenu upućujem kroničnim bolesnicima, osobama s kardiovaskularnim smetnjama te rekovalescentima. U njihovom slučaju potreban je veliki oprez kako situacija ne bi izmakla kontoli, pri čemu treba imati na umu da saniranje narušene situacije može trajati tjednima. To najbolje znaju osobe s povišenim razinama urata i osobe sklone kolitisu, upozorava sugovornica. Dodaje kako alkoholna pića, slatka jela i pića, kao i nikotin i inače dosta brzo 'sruše' optimalnu mikrofloru, što za posljedicu ima oslabljenje imunog sustava, zbog čega dan ili dva treba usporiti, krenuti s laganom dijetom i detoksifikacijom organizma, kako bismo se oporavili.
Jeste li previše popili?
(spomenute mjere su okvirne, razlikuju se ovisno o spolu i kilaži, o tome koliku toleranciju osoba ima na alkohol te je li u međuvremenu jela)
- Pripitost - 0,5 do 1,5 promila - 6 dcl piva ili 2,5 dcl vina ili 0,8 dcl žestokog,
- Pijanstvo - 1,5 do 2,5 promila - 1,5 l piva ili 0,8 vina ili 2,5 dcl žestokog pića,
- Jako pijanstvo - više od 2,5 promila - 2 litre vina ili 4-5 dcl žestokog pića,
- Alkoholna koma - više od 4,0 promila - 1 litre rakije ili drugog žestokog pića.
Koliko nam treba da dođemo u 'normalu'
(procjena vremena potrebnog za potpunu izgradnju alkohola u tijelu)
- Pivo: za 1 čašu od 3 dcl treba proći dva do tri sata, za dvije čaše najmanje tri do četiri sata, tri čaše traže četiri do pet sati, a 5 čaša – osam sati
- Vino: za dolazak k sebi nakon 0,5 litre vina treba nam pet i više sati, a nakon litre vina deset i više sati.
Najviše smetnji u prometu prave supijani vozači
- Osoba pod utjecajem alkohola ima problema sa psihomotorikom koja je narušena proporcionalno koncentraciji alkohola, a počinje već sa 0.5 promila naviše. Tako najviše smetnji u prometu prave supijani vozači, odnosno osobe s 0.5 do 1.5 poromila u krvi. Teško pijane osobe rjeđe sjedaju za volan, jer najčešće za to niti nisu u stanju. Kad ipak sjednu, vožnju u pravilu završavaju nesrećom, upozorava prof. dr. sc. Zoričić.
Žene i mladi slabije podnose alkohol
Podnošenje alkohola je individualno, te ovisi o tome koliko često osoba pije i koliko je navikla popiti, kaže prof. dr. Zoričić.
- Kod mlađih osoba, koje inače ne piju redovito, tolerancije je manja, odnosno kod njih već 2.5 do 3 promila alkohola mogu dovesti do gubitka svijesti. Zbog toga su za mlade osobe već i niže koncentracije alkohola opasne i dovode do smetnji u ponašanju ili nekritičnosti u vožnji. Ukratko, za mladog čovjeka svako pijenje može biti kritično, ističe dr. Zoričić. I žene, dodaje, s alkoholom trebaju biti oprezne.
- Žene fiziološki drukčije metaboliziraju alkohol, one za dosegnuti stanje supijanstva ili pijanstva trebaju barem jedno standardno piće manje u odnosu na muškarce, upozorava psihijatar.
TOP savjeti za prevenciju mamurluka
1. Tijekom večeri pijte vodu s dodatkom – limuna: kiselina će ublažiti želju za alkoholom. Osim toga, vitamin C potiče probavu alkohola u jetri te djeluje kao antioksidans i neutralizira toksine.
2. Ne kombinirajte alkohol i energetske napitke: istraživanja su pokazala da njihovo kombiniranje dovodi do većeg osjećaja stimulacije i burnijih reakcija nego ako pijete samo alkohol.
3. Vino i pivo bolji od žestice: vino ili pivo u prosjeku sadrže manji udio alkohola nego žestoka pića. Također, birajte svijetlija, umjesto tamnijih (smeđih) pića, jer zbog svoga sastava češće izazivaju mamurluk.
4. Izbjegavajte pića s mjehurićima – šampanjac, kao i gemišt s mineralnom vodom, na primjer, sadrži ugljični dioksid koji potiče apsorpciju alkohola, pa ćete se brže napiti.
5. Prije spavanja popijte čašu mlijeka: time ćete organizmu osigurati tekućinu i spriječiti dehidraciju, ali i pomoći u podizanju razine šećera u krvi. Mlijeko, osim toga, djeluje alkalno, pa može spriječiti upalu želuca zbog pretjerane kiselosti.
Kapi sikavice i zobi ubrzat će oporavak od hrane i pića, dok kapi rosike pomažu pušačima
Ako se nakon veselog novogodišnjeg provoda osjećamo loše, pomalo umorno i bezvoljno, nije dobro zanemarivati to stanje: Priuštite si dan, dva odmora, te laganiju prehranu, uz izbor namirnica koje će ubrzati detoksifikaciju.
- Ukoliko ste pretjerali sa hranom i pićem, predlažem veliku šalicu mlakog čaja prije spavanja. Dobar je čaj od kamilice, jasmina ili čaj od zove (bazge). Važno je da nema tanina i da ne razbuđuje, savjetuje Olja Martinić. Nepušači tijekom večeri, a naročito prije spavanja, trebaju uzeti kapi sikavice, s kojima mogu nastaviti i nekoliko dana nakon provoda. Možete ih, na primjer, razblažiti u mlakom čaju, jer jetra „voli“ mlaki napitak. Nakon 15 do 20 minuta možete nastaviti s kapima zobi, koje također možete razblažiti u čaju ili vodi. To je posebno dobar izbor za dame, oporavak će svakako biti znatno brži uz ove kapi, ističe sugovornica.
- Ako ste, pak, uz sve kušnje koje nas mame tijekom novogodišnje noći još i pušač, predlažem kapi sikavice, te obavezno i kapi rosike. Nakon takvog tretmana lakše ćete disati. Za odrasle osobe tzv. optimalne težine (oko 70 kg) dovoljno je 3x1 ml kapi ljekovite biljke koje možete razrijediti u vodi. No, sikavicu često dodajem i u smoothie, a najbolje je dodati ju u mlaki čaj, dok rosiku možete razblažiti u vodi, čaju ili soku, savjetuje nutricionistica Olja Martinić. Dodaje kako je posebno važno da dan nakon novogodišnje noći započnemo s doručkom koji brzo i bezazleno umiruje želudac.
- Moj je prijedlog kaša od bijele heljde, kuhana na vodi. Ili kaša od pir griza, sa žlicom mljevenih badema. Dobar izbor je i dvopek s maslacem i šalica čaja s kapima gloga, na primjer. Za ručak predlažem dobru staru juhu od luka, ili od rajčice, s dalmatinskim začinskim biljem. Svakako pojačajte unos vlakana, jer ona kao spužvice na sebe vežu toksine, te imajte na umu da nije dobro uzimati nikakvu hranu koja može iritirati sluznicu probavnog sustava, kaže nutricionistica.
- Naravno, sve osobe sa zdravstvenim smetnjama koje su na stalnoj terapiji i dijeti trebaju slijediti upute svoga liječnika i svakako bi bilo dobro da ne pretjeruju s jelom i pićem, upozorava nutricionistica.
Povrtni smoothie je dobar izbor, ali ne od sirovog povrća
Iako ćete u mnogim savjetnicima pronaći preporuku da jutro nakon ludog provoda započnete s nekim povrtnim smoothijem, koji inače mogu biti vrlo korisni za organizam, budite oprezni, savjetuje Olja Martinić.
- Prije svega, u smoothie dodajemo samo mlade izdanke, što u ovom slučaju i nije posebno sigurno, što zbog zime, što zbog izbora na tržnici. Osim toga, u smoothie najčešće stavljamo sirovo povrće. A ako ste iziritirali sluznicu probavnog sustava, ono može dodatno iziritirati sluznicu, pa svakako treba isključiti termički neobrađeno povrće. Umjesto sirovog, predlažem lagano blanširano povrće, ili pak ono iz paketa koje imamo u škrinjama, u originalnom pakiranju prehrambene industrije, kaže sugovornica. Takvo povrće je blanširano i modernim šok-metodama zamrznuto, pa je stanična struktura povrća očuvana, a manje je iritrajuće za uznemirenu sluznicu, pojašnjava nutricionistica.