Obavijesti

Lifestyle

Komentari 16

Putna ljekarna: Ovo trebate nositi sa sobom na godišnjem

Putna ljekarna: Ovo trebate nositi sa sobom na godišnjem
1

Prije puta obavezno provjerite lijekove koje imate da im nije istekao rok. Ako jest, zamijenite ih novima. Ne pretrpavajte se lijekovima i čuvajte ih na sigurnom

Kućna i putna ljekarna nužnost su u svakom domu i na svakom putovanju. No, ne igrajte se liječnika i ne zatrpavajte je gomilom lijekova i preparata koji mogu imati neželjene nuspojave. Opskrbite ju samo nužnim lijekovima i lijekovima za kronične bolesti koje vam je propisao liječnik.

U njoj bi se trebali naći biljni sirupi protiv kašlja, lijekovi za snižavanje povišene tjelesne temperature te tablete protiv bolova. No, nije svejedno koji ćete analgetik i antipiretik odabrati, posebno ako ga namjeravate dati djetetu, ako ste trudni, dojite ili ste kronični bolesnik.

Primjerice, acetilsalicilnu kiselinu (Andol) ne smijete davati djeci mlađoj od 12 godina jer može uzrokovati opasan Reyev sindrom. Osim lijekova za ublažavanje kratkotrajnih simptoma u kućnoj ljekarni su obavezni i univerzalni antiseptik širokog spektra djelovanja te sve potrebno za saniranje rana i lakših ozljeda.

Biljni čajevi, kreme, masti i tinkture također su dobrodošle, no oprez jer i oni mogu naškoditi zdravlju ako ih upotrebljavate pretjerano ili se ne pridržavate uputa.

Po isteku roka lijekovi su manje djelotvorni ili štetni

Ne stvarajte velike zalihe lijekova. U kućnoj ljekarni dva puta godišnje napravite inventuru – provjerite rokove valjanosti te jesu li lijekovi promijenili boju ili konzistenciju te popunite zalihe. Sve čemu je istekao rok odnesite u ljekarnu te sigurno zbrinite. 

Prije puta također provjerite rok trajanja i nabavite nove lijekove ako je starima istekao rok. 

Dreamstime

Što dalje od radoznalih dječjih pogleda

Nije svejedno gdje ćete smjestiti kućnu apoteku. Zbog sigurnosti, ormarić s lijekovima, kremama, čajevima i sanitetskim materijalom prije svega mora biti van dosega djece. Smjestite ga na hladno mjesto koje je zaštićeno od vlage, svjetla i sunca.

Oprez pri odabiru lijekova protiv temperature i bolova

Ako ste trudni, dojite ili ste na terapiji za kroničnu bolest, pri odabiru lijekova protiv boli i za snižavanje temperature posavjetujte se s liječnikom. U „sudaru“ s drugim lijekovima, lijekovi iz kućne apoteke mogu smanjiti njihovu djelotvornost te uzrokovati nuspojave.

Svaka kućna ljekarna trebala bi sadržavati:

  1. Analgetik –lijek protiv raznih vrsta bolova
  2. Toplomjer za mjerenje tjelesne temperature
  3. Antipiretik - Lijek za snižavanje povišene tjelesne temperature
  4. Biljni sirup protiv kašlja i/ili za olakšavanje iskašljavanja
  5. Aktivni ugljen za prevenciju i liječenje probavnih tegoba i trovanja
  6. Antihistaminski gel, mast ili kremu za prvu pomoć kod alergijskih kožnih reakcija
  7. Preparate za nadoknadu tekućine i elektrolita kod povraćanja i proljeva
  8. Sve potrebno za obradu lakših ozljeda: univerzalni antiseptik, sterilnu gazu, flastere u nekoliko veličina, zavoje različite širine i dužine te škarice.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 16
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču