Nakon nekoliko sati rada za računalom mnogi ljudi osjećaju prenapregnutost u očima koju prate osjećaj suhoće, peckanje, pa i glavobolja. Dobra je vijest da se oči ne mogu umoriti, no to nipošto ne znači da im predugim gledanjem u računalo ne činimo štetu, kaže Petar Raštegorac, oftalmolog u samoborskoj ispostavi Doma zdravlja Zagrebačke županije.
- Oko je mehanizam koji se ne može umoriti, ono uvijek funkcionira jednako. No kada smo zamoreni, možemo imati osjećaj da su nam se i oči umorile, osobito ako smo zanemarili to da ih povremeno treba odmoriti - kaže Raštegorac. Dodaje kako kod današnjih monitora više nema opasnosti da štetno djeluju na oči, no položaj tijela u kojem sjedimo ispred računala i o kojem ovisi to kako gledamo na monitor te predugo gledanje u ekran bez treptanja mogu izazvati ozbiljne probleme. Prema nekim istraživanjima, pred ekranom trepćemo i do triput rjeđe nego inače.
- Problem, zapravo, nije toliko u oku nego u tome da, kad je monitor loše postavljen, zapravo gledamo u ekran široko otvorenih očiju pa dolazi do pojačanoga hlapljenja suza, odnosno isparavanja tekućine i sušenja kože ispod kapaka, što može dovesti do pečenja i žuljanja te osjećaja kao da imamo pijesak ispod kapaka - pojašnjava naš sugovornik.
Prva pomoć u takvoj situaciji su tzv. umjetne suze koje pomažu da se održi vlažnost oka. Problem je osobito istaknut kod osoba koje nose leće, a koje bi trebale nabaviti umjetne suze koje odgovaraju tipu leća koje nose.
- Taj se problem može spriječiti i tako da čovjek osvijesti da predugo gleda u ekran bez treptaja te da se natjera češće treptati. Tu vam može pomoći posebni program koji možete ‘downloadirati’, a dizajniran je da podsjeća na treptaj, odnosno ‘blink’ - kaže Raštegorac.