U studiju 24sata jutros smo ugostili stručnjaka za sigurnost hrane Marijana Katalenića, koji nam je otkrio pravu istinu o ozloglašenom palminom ulju
Stručnjak otkriva: Ovo je prava istina o štetnosti palminog ulja
Afera oko palminog ulja i Nutelle otvorila je niz drugih pitanja i dovela u pitanje općenito korištenje tog ulja u drugim proizvodima. Europska agencija za sigurnost hrane istaknula je da se prilikom prerade palminog ulja iznad 200 stupnjeva Celzijevaca stvaraju kancerogeni elementi i da bi to proizvođači trebali izbjeći.
U studiju 24sata jutros je gostovao stručnjak za sigurnost hrane, Marijan Katalenić koji nam je objasnio kada je palmino ulje opasno:
- U tijeku tehnološke obrade palminog ulja nastaje glicidoil ester masnih kiselina - on je kancerogen i teratogen. Osim njega, u tijeku tehnološkog procesa kada se palmino ulje stavlja u druge proizvode, pogotovo u kompleksnijim sastavima, nastaju i druge štetne tvari za koje je određena maksimalna dopuštena visina.
Katalenić nam je otkrio i zašto se palmino ulje uopće počelo koristiti:
- Druga ulja da bi postigla konzistenciju masnoća morala su se hidrirati. Da bi to postigli nastale su transmasne kiseline koje štete organizmu. Zato se prešlo na palmino ulje, no tada se nije znalo što je sve štetno u njemu. Tehnološki postupak palminog ulja, od skidanja neugodnih mirisa i boja, ne smije se odvijati preko 200 stupnjeva. Unutar tehnološkog procesa, kada se ulje stavi u neki drugi proizvod, ta temperatura mora biti niža.
Dodaje da Europska agencija za hranu ni u jednom trenutku nije rekla - nemojte koristiti palmino ulje jer bi takva izjava uzrokovala veliku štetu u industriji. Zato i je teško samom potrošaču razlučiti što treba učiniti.
Cijeli intervju možete pogledati ovdje:
Prava istina o ozloglašenom palminom ulju kojeg jedemo u namazima i grickalicama Gost u studiju: Marijan Katalenić, stručnjak za sigurnost hrane Voditelj: Ivan Pandžić
Posted by 24sata on 18. siječnja 2017
Marijan Katalenić smatra da smo danas svi odgovorni za svoje zdravlje i da trebamo čitati deklaracije. No da bi razumjeli deklaraciju, moramo biti educirani, ali i postulate zdrave prehrane, dodaje. No, ističe da svatko od nas mora poznavati sebe dovoljno dobro da bismo znali što nama kao jedinki odgovara.
Danas se, kaže, sve orijentira prema individualnoj prehrani. Piramida prehrane kakvu smo učili u školi više ne vrijedi i već je više puta osporavana. Danas se radi na tome da posebne prehrambene skupine poput dijabetičara ili vegana dobivaju obroke koji će po nutritivnim sastojcima odgovarati njihovim potrebama. Ali to isto se odnosi i na sve ostale prehrambene skupine ljudi, zaključio je Katalenić.