Mačku obavezno vozite na stražnjem sjedalu zatvorenu u transporter. Njega nemojte stavljati u prtljažnik s drugim koferima jer mačka neće imati dovoljno zraka
7 savjeta za sigurnu vožnju s mačkom u autu do odredišta
Putovanje automobilom za mačke i njihove vlasnike ne treba biti neugodno iskustvo, posebno ako se unaprijed pripremite. Mačku i sebe poštedjeti ćete bespotrebnog stresa i izbjeći ćete sve potencijalne ljetne opasnosti koje vožnja u automobilu skriva. Sigurnost treba bit na prvom mjestu.
1. Spriječite mačku da skače s jednog putnika na drugog ili ometa vozača. Obavezno je vozite na stražnjem sjedalu zatvorenu u transporter. Transporter ne stavljajte u prtljažnik zajedno s drugim koferima jer mačka neće imat dovoljno zraka, a izbjegavajte, samo da bi uštedjeli koju kunu umjesto transportera koristiti kartonsku kutiju.
2. Naučite mačku na vožnju automobilom. Kako bi mačku koja nema iskustva s vožnjom priviknuli na takav način transporta savjetujemo vam da s 'mačjom auto školom' počnete minimalno desetak dana prije puta. Zašto? Generalno pravilo ne postoji. Neke mačke od malena dobro podnose vožnju, a nekima je to koliko god se trudili i dalje stres. Za ublažavanje posljedica putovanja zato su ponekad potrebni tjedni.
Prvo je priviknite na boravak u automobilu koji nije u pokretu (izvan i u transporteru), a tek kada ste se uvjerili da mačka sama i bez straha ulazi u automobil i transporter počnite je privikavati na vožnju. Za početak neka to budu kraće relacije, koje ćete s vremenom povećavati. Cijelo vrijeme prilagodbe osim u automobilu na transporter je privikavajte i u vašem domu. Poslastice kao sredstvo podmićivanja tijekom 'školice' su dobrodošle.
3. Odlazak veterinaru bit će nužan ako se mačka nikako ne može priviknuti na automobil. On će joj propisati tablete protiv mučnine, a po potrebi i za smirenje. Mnogi vlasnici izbjegavaju odlazak veterinaru, a ljubimcima daju ljudske tablete što može bit kontraproduktivno.
4. Pakiranje mačke neka započne dan prije putovanja. Standardna prtljaga neka uključuje većinu stvari koje mačka koristi svaki dan. Uz košaru/krevet, mačji wc, igračke, vreću s pijeskom, posude za hranu i vodu, obavezno ponesite količinu hrane koja će mački bit dovoljna tijekom trajanja godišnjeg odmora kao i sredstva protiv buha, krpelja i komaraca.
Ako u automobilu nemate klima uređaj automobil prije puta provjetrite, izbjegavajte glasnu muziku, a tijekom putovanja zaustavljajte se na odmorištima
5. Uz standardnu prtljagu u automobilu treba bit torba/ruksak s opremom koja će vam biti nadohvat ruke tijekom cijelog putovanja. Obavezno u njoj neka bude kutija za prvu pomoć, boca ili termosica sa svježom vodom koju mački po potrebi treba davati tijekom vožnje, a obavezno prilikom stajanja. Kako bi mački put bio udobniji u transporter zajedno s njom stavite njezinu omiljenu igračku ili deku.
6. Ako u automobilu nemate klima uređaj automobil prije puta provjetrite. Izbjegavati puštati glasnu muziku jer ista može prestrašiti mačku, a tijekom vožnje preporučuje se nekoliko puta stati na odmorištima. Mačku ne ostavljajte samu niti na minutu jer može doživjeti toplinski udar. Parkirajte u hladu i otvorite prozore, a mačku na povodcu odvedite u šetnju kako bi uhvatila svježeg zraka, obavila nuždu i protegnula noge.
7. Pripremite se za bijeg mačke. Na ogrlici (zlu ne trebalo) obavezno neka bude zvonce i adresar u kojem će pisati vaše ime i prezime, adresa i kontakt podaci. Vlasnici obično u adresar ili identifikacijsku pločicu napišu samo ime mačke. Osobi koja ju je pronašla to ništa neće značiti.