Vukovi se u kritičnoj fazi života razvijaju brže od pasa, svijet istražujući prvo njuhom, a tek onda sluhom i vidom. Rezultat toga je pojačani oprez prema ljudima
Istraživanje: Zašto je pas, a ne vuk čovjekov najbolji prijatelj?
Ako su pas i vuk genetski gotovo identični zašto je upravo pas, a ne vuk čovjekov najbolji prijatelj? Misterij koji je stoljećima mučio mnoge znanstvenike koji su se bavili uspoređivanjem ove dvije vrste možda je riješen.
Prema pisanju Dailymail.co.uk istraživači sa Sveučilišta u Massachusettsu otkrili su da se vukovi razvijaju brže od pasa. Biologinja dr. Kathryn Lord proučavajući razvoj štenaca divljih vukova i štenca pasa otkrila je da obje vrste istovremeno razvijaju svoja osjetila: njuh za dva tjedna, sluh za četiri tjedna, a vid u prosjeku za šest tjedana.
No, za razliku od pasa vukovi puno ranije ulaze u tzv. kritično razdoblje socijalizacije kako se naziva razdoblje u kojem životinja upoznajući okolinu stvara temelje za budući život. Vukovi počinju hodati i istraživati okolinu već s dva tjedna što znači da svijet, u kritičnoj fazi života koja će odrediti obrasce ponašanja istražuju isključivo njuhom jer im se osjetila sluha i vida još nisu razvila.
Budući da su jedan svijet već upoznali njuhom, svako kasnije upoznavanje s novim podražajima koje osjećaju sluhom i vidom kod vukova izaziva šokove. Ostavlja to kod njih trajne 'posljedice' u smislu da su cijeli život oprezniji prema ljudima, ali i drugim životinjama.
Kod pasa to nije tako jer oni u kritično razdoblje socijalizacije ulaze kasnije, kada su im se razvila sva osjetila.
Kako prilikom kritične životne faze ne bi doživjeli traume koje će ih obilježiti za cijeli život pse se zato prije osmog, a prema nekim stručnjacima i kasnije ne smije odvajati od legla.