Ljubimcima dajte onoliko hrane koliko se preporučuje na pakiranju i osigurajte im dovoljno igre i 'gimnastike' koja se ne smije svoditi isključivo na šetanje
Poput vlasnika sve više kućnih ljubimaca ima višak kilograma!
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije Hrvati su poput Britanaca u top 10 debelih nacija na svijetu. Za sve vas koji se pitate kakve veze Hrvati imaju s Britancima napomenimo da je nedavno provedeno istraživanje pokazalo da 40 posto ljubimaca u Engleskoj, baš poput svojih vlasnika pati od viška kilograma. Vrlo vjerojatno sličan omjer je i u Hrvatskoj.
Kao neke od faktora koji utječu na debljinu Petbusinessworld.co.uk navodi:
Pasmina – određene pasmine, poput koker španijela labradora, zlatnih retrivera, basseta i jazavčara imaju veći rizik debljanju
Dob – stariji ljubimci skloniji su debljanju
Spol – debljanju su sklonije ženke ( ne odnosi se na starije kućne ljubimce)
Kastracija/sterilizacija – postoji veza između debljine i reproduktivnog sustava. Ali na to da li će se životinja debljati nakon kastracije o kojoj smo pisali OVDJE ovisi isključivo o:
Vlasnicima – kućni ljubimci nakon napornog radnog dana ne mogu se zaustaviti i pojesti nekoliko hamburgera u McDonald'su ili pak kada su tužni i depresivni pojesti kutiju sladoleda. Koliko će životinja jesti i kako će održavati kondiciju ovisi isključivo o vlasniku.
Kako prepoznati da li kućni ljubimac ima višak kilograma?
Postoji univerzalno pravilo, a odnosi se na ljubimce koji su na granici između normalne i prekomjerne težine koje kaže da se ljubimcu normalne težine ne vide rebra, ali se ista mogu lagano napipati. Kod bucmastih ljubimaca zbog viška masnoće to nije moguće.
Ovo pravilo ne može se primijeniti na sve pasmine te je jedini način da provjerite da li ljubimac ima problema s viškom kilograma odlazak veterinaru koji će vašem ljubimcu odmah propisati dijetu.
Budući da je bolje spriječiti nego liječiti stručnjaci savjetuju da ljubimce hranite zdravo. Na svakom pakiranju hrane piše 'preporučena količina' koje se pridržavajte, ali količinu određujte prema idealnoj težini ljubimca, a ne prema trenutnoj težini.
Kako pravilno hraniti kućne ljubimce?
Umjesto da im hranu stavite u zdjelicu u kojoj će stajati dok se ne pojede osigurajte im ravnomjerne obroke. Konkretnije, poslužite im doručak i ako ga ne pojedu sklonite ga do idućeg obroka. Ne pretjerujte s poslasticama. Istovremeno im osigurajte dovoljno igre i 'gimnastike' koja se nikako ne smije svoditi isključivo na šetanje.
U najrizičniju skupinu, upravo zato jer njihovi vlasnici misle da njima ne treba vježba spadaju mačke koje cijeli život borave u zatvorenom prostoru. Nemojte biti lijeni bacati im loptice, igrati se sa štapom na čijem kraju je zavezan miš i ostalim igračkama.
Ako ne žele trčati zainteresirajte ih igračkama koje imaju miris po hrani ili se u njih može ugurati hrana (vrijedi za sve ljubimce). Sve životinje obožavaju igru, a osim za njih fizička aktivnost zdrava je za vas kao vlasnike.