Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 0
Foto: Anna Bizon
OVO SU SIMPTOMI

Možda udišete veće količine plijesni, a da toga niste svjesni. Evo kako vlaga mijenja zrak

Nevidljive spore plijesni koje svakodnevno udišete mogu dovesti do niza zdravstvenih tegoba, osobito ako su prisutne u većim količinama. Saznajte kako trajno spriječiti pojavu prekomjerne količine vlage u svojem domu

Sadržaj donosi i-Vent d.o.o.

Vlaga stvara savršene uvjete za rast plijesni i gljivica, koje ispuštaju mikroskopske spore u zrak. Spore plijesni vrsta su čestica (PM) koje mogu pridonijeti onečišćenju zraka i uzrokovati potencijalne zdravstvene tegobe, osobito ako ih udišete u velikim količinama.

Najveći problem je to što su spore plijesni vrlo sitne, obično u promjeru od 1 do 30 mikrometara, što im omogućuje da se disanjem unesu u respiratorni sustav. Doznajte koje sve probleme mogu uzrokovati ljudskom organizmu i kako prevenirati njihovu pojavu.

Štetne čestice oku nevidljive

Spore plijesni slične su lebdećim česticama PM2,5 i PM10, koje u prekomjernim količinama mogu izazvati zdravstvene probleme kad ih udahnete. One se sastoje od bioloških materijala, a često sadrže alergene, toksine (mikotoksine) te druge iritanse koji mogu negativno utjecati na ljudsko zdravlje.

Agencija za zaštitu okoliša Sjedinjenih Ameriĉkih Država (EPA) otkrila je da se 21% od 21,8 milijuna slučajeva astme godišnje može pripisati vlazi i plijesni u stambenim prostorima. Pritom je nekoliko studija EPA-a pokazalo da visoke koncentracije plijesni u stambenim prostorima povećavaju težinu bolesti među djecom s alergijskom i nealergijskom astmom.

Poveznicu između visoke koncentracije čestica plijesni u unutarnjem zraku i zdravstvenih učinaka poput svrbeža, pronašla su i europska istraživanja. Primjerice, francuska studija u časopisu Atmosphere istraživala je odnos između koncentracija određenih vrsta plijesni u zraku, kao što je Aspergillus versicolor, i učinka na zdravlje. Tako je otkrivena poveznica između viših koncentracija plijesni A. versicolor i češćih izvješća o iritaciji kože.

Utjecaj na zdravlje

Osim spomenutih posljedica koje udisanje spora plijesni može imati na zdravlje, tu su i druge tegobe čiji simptomi mogu upućivati na prisutnost ovih spora u vašem domu. 

Alergija 

Spore plijesni sadrže alergene koji mogu izazvati prejaku reakciju imunološkog sustava kod osjetljivih pojedinaca, što dovodi do uobičajenih simptoma alergije kao što su: kašalj, curenje ili začepljen nos, svrbež ili suzenje očiju te kožni osip. 

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) navodi kako je mnogo ljudi osjetljivo na spore plijesni u zemlji koje uzrokuju spomenute simptome tijekom ljeta i rane jeseni, a te spore prenesene u dom mogu biti uzrok simptoma tijekom cijele godine.

Hispanic woman standing over isolated background feeling unwell and coughing as symptom for cold or bronchitis. health care concept.

Respiratorni problemi

Udisanje čestica plijesni može dovesti do iritacije dišnog trakta, čak i kod osoba koje nisu alergične. Time nastaju simptomi poput iritacije grla, kašlja i otežanog disanja, a dugotrajna izloženost plijesni može rezultirati kroničnim respiratornim stanjima poput bronhitisa ili kronične opstruktivne plućne bolesti.

Infekcije 

Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom osjetljivije su na infekcije uzrokovane izlaganjem plijesni, poput gljivičnih infekcija pluća. Izloženost plijesni u ovim skupinama može dovesti do težih, čak i životno opasnih infekcija.

Vrtoglavica i glavobolje

Neobičan osjećaj umora, glavobolje ili čak poteškoće s koncentracijom mogu biti neki od simptoma izloženosti plijesni. Osobito u okruženjima s visokim razinama spora plijesni.

Iritacija sinusa i očiju

Simptomi kao što su bol u licu, glavobolja i začepljenost nosa mogu biti posljedica iritacije sinusa, odnosno kroničnog sinusitisa. Čestice plijesni u zraku također mogu iritirati oči, uzrokujući crvenilo, svrbež, suhoću i suzenje očiju.

Prevencija je ključ zdravlja

Da biste smanjili izloženost organizma plijesni i izbjegli zdravstvene probleme koje udisanje njenih spora uzrokuje, uzmite u obzir sljedeće korake.

Redovito provjeravajte područja na kojima može doći do propuštanja vode koja može pridonijeti višku vlage u zatvorenom prostoru (prozori, cijevi). Također, dobra izolacija pomaže u održavanju dosljedne unutarnje temperature i može spriječiti stvaranje kondenzacije na hladnim površinama, kao što su prozori i zidovi, što pridonosi stvaranju vlage. Pritom vodite računa da vaš prostor nije hermetički zatvoren, što je čest slučaj u novogradnji, gdje je ugrađena PVC stolarija.

Aktivnosti poput kuhanja, tuširanja i sušenja odjeće u zatvorenom prostoru također mogu povećati razinu vlage u prostoru. Zato se preporučuje kuhanje s poklopcima i uključenom napom, kraće tuširanje te sušenje odjeće vani ili u prostoru koji ima ventilacijski otvor. 

Pomoću higrometra vodite računa o količini vlage u prostoru, a ona bi trebala biti između 30 i 50%. Pritom imajte na umu da je ugradnja ventilacijskih sustava najjednostavniji način da uvijek imate optimalne vrijednosti vlage u zraku i prozračan prostor, osobito zimi, kad se prozori ne mogu otvarati na 15 minuta.

Ventilatorske jedinice s povratom temperature

Primjerice, decentralizirani ventilacijski sustavi dugoročno rješavaju problem vlage i plijesni jer omogućuju protok zraka unutar prostorija te automatski održavaju optimalnu razinu vlage unutar životnog prostora. Tako sustavi i-Vent osiguravaju 24 sata ventilacije bez otvaranja prozora, čime ujedno štede energiju jer, ako vlaga iznosi 70%, potrebno je utrošiti čak 26% više energije za grijanje.

Rekuperator i-Vent funkcionira tako da uzima zrak izvana, pročišćuje ga kroz filtar, prolazi kroz keramičku ovojnicu te u idućem intervalu vraća svjež zrak, bez peludi i sličnih alergena, u prostoriju - uz gubitak temperature od samo 2%. Pritom i-Vent trenutno nudi akciju f7 filtera koji sprječavaju do 80% ulaza čestica u prostor, odnosno, filtriraju do 80% onečišćenja iz zraka.

Time je ovaj sustav osobito koristan za stanovnike gradova u kojima je zrak zagađeniji te njegova kvaliteta varira od loše prema veoma lošoj. Prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda, nekoliko je takvih gradova, a posebice je loše u Zagrebu, Sisku, Osijeku i Slavonskom Brodu. 

Sustav je nečujan i možete ga podešavati na više režima, a pritom se ugrađuje brzo i nema potrebe za većim zahvatima. Može se ugraditi u bilo koje godišnje doba te u bilo kojoj fazi gradnje ili obnove, a naročito je dobrodošao u apartmanima, stomatološkim ordinacijama i sličnim uredima. 

Tvrtka i-Vent vrši montažu i besplatne izvide za cijelu Hrvatsku, a obratiti joj se možete ovdje.

Iskoristite akciju ''Proljetna svježina'' i uštedite do 25% na ugradnji decentraliziranih ventilatorskih jedinica s povratom topline.

Sadržaj donosi i-Vent d.o.o.

Komentari 0
Veliki tjedni horoskop: Bik treba vježbati, Rak će šarmirati, a Djevice će kritizirati na poslu
od 23. do 29. ožujka

Veliki tjedni horoskop: Bik treba vježbati, Rak će šarmirati, a Djevice će kritizirati na poslu

Ovan će biti pun ideja i proširit će poslovnu mrežu, no ljubavni izazovi dolaze s Venerom. Također, Ovnovi bi trebali razmisliti o prestanku pušenja i biti na oprezu zbog Marsa koji donosi umor
Evo što nas čeka u omiljenim sapunicama: Mato je došao do dokaza tko je zapravo ubio Anu
PREGLED TJEDNA

Evo što nas čeka u omiljenim sapunicama: Mato je došao do dokaza tko je zapravo ubio Anu

Doznajte što vas očekuje ovog tjedna u omiljenim serijama i sapunicama na domaćim programima, 'Sjene prošlosti', 'La Promesa', 'Chicago u plamenu', 'U dobru i zlu', 'Kumovi', 'Cacau...
Ekspertica u 'Braku na prvu' Iva Stasiow: 'Doživjela sam tešku nesreću, želim pomoći ljudima'
NOVA SEZONA POČINJE DANAS!

Ekspertica u 'Braku na prvu' Iva Stasiow: 'Doživjela sam tešku nesreću, želim pomoći ljudima'

Sociološki eksperiment 'Brak na prvu' spaja sudionike u potrazi za srodnom dušom. Psihoterapeutkinja Iva Stasiow pomaže im kroz izazove uz stručnu analizu ljubavnih odnosa