Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 26
Foto: Shutterstock
NE ČEKAJTE UZALUD MAJSTORE

Ovo su kućni popravci i renovacije koje možete obaviti bez majstora (i bez straha!)

Jedna od najvećih 'praktičnih' fobija koje danas možemo razviti ona je u kojoj se pojavi nagla potreba za majstorom u kući! Neke stvari nisu tako komplicirane. Možda ste baš vješti u njima, zašto ne probati?

Sadržaj donosi: LIDL

Čini se kao da godinama traje uvod u ovaj veliki problem zvani "Gdje i kako pronaći dobrog majstora?", ali ove je godine ta situacija eskalirala. I da ne ulazimo u sociološke razloge zbog kojih je do ove situacije na tržištu došlo, problem malog čovjeka ostaje i dalje, a promjene nisu na vidiku. Štoviše, do dobrog majstora nikad nije bilo teže doći. Odgađanje radova, njihovo prekidanje usred posla, nedolazak na dogovoreni termin, kašnjenja i prolongiranja, korištenje jeftinijih materijala za popravak, nestručno baratanje alatima ili strojevima, štete... Lista problema s kojima se nose ljudi koji su nekad trebali majstora ali su dobili amatera je preduga. 

'Handy' susjed u zgradi – uvijek dobrodošao! 

Čak i ako ne govorimo o velikim popravcima, koje nitko ne želi, ako samo spominjemo male kućanske popravke, kakav je trebala starija susjeda našega kolege iz tima, kad joj je puknula miješalica u sudoperu u kuhinji i kad joj je voda počela nekontrolirano teći. Već i takav popravak može biti noćna mora za svakoga tko ili nema privatnog majstora na "speed dialu" ili ne zna sam baratati osnovnim alatom. Naša susjeda imala je sreću - u grupu stanara napisala je svoj poziv (naravno da je bila subota), na što je skočio jedan spretni susjed i bio je kod nje sa svojim alatom za nekoliko minuta. 

- Trebala su mi kliješta kako bih zatvorio ventil, a da zamijenim slavinu, trebale su mi papagajke kako bih staru slavinu uklonio te postavio novu – rekao nam je susjed kad smo ga zamolili da nam opiše što je trebao od alata, a na pitanje što je po struci i ima li iskustva s popravcima odgovorio nam je da je dizajner igara. 

- Iskreno, imao sam prošle godine jednu mučnu situaciju u kojoj nisam nikako mogao pronaći majstora. U jednom trenu otišao sam na YouTube, upisao 'how to...', otišao u dućan, kupio od alata što mi je trebalo i popravio sam svoj problem – priznao nam je dobri susjed. 

Dakle, može se! A što još možete sami napraviti/popraviti? 

Odmah da naglasimo, nemojte se zalijetati u nadobudne velike projekte oslanjajući se na "how to" videosnimke s YouTubea. Ipak su elektroinstalacije, vodovod, a pogotovo plinski bojleri, nešto čime se treba pozabaviti provjereni stručnjak s preporukom ili iskustvom. No osim opisane promjene miješalice u sudoperu, donosimo pet stvari koje biste mogli sami probati napraviti. Ako su vam kuća ili stan prevelik zalogaj, probajte u vikendici, šupici u dvorištu ili samo u jednoj prostoriji za početak. Vjerujemo da će se, ako uspijete u svom naumu, otvoriti nova vrata mogućnosti, a možda i novi hobi! 

Zidovi 

Tko još nije probao bojiti zidove ne zna koliko jak zen učinak ima ova ponavljajuća radnja. Da biste dobro obojili zidove, ne treba niti mnogo nauke niti vremena. Potrebni su dobar alat u rukama, fokus na detalje i dobra vremenska prognoza. Pogledajte kakvi su dani pred vama, ako se odlučite na bojenje zidova – pada li kiša, pomaknite početak radova na stabilnije i sunčanije vrijeme kako bi se zidovi ispravno i brže sušili. 

Trebaju vam kistovi i valjci u više veličina, zaštitne trake za rubove prostorije i zaštitni najlon kojim ćete prekriti podove i namještaj. Umjesto zaštitnog najlona možete koristiti stare plahte, ali njih možda nije najbolje stavljati na pod da se ne poskliznete – njima prekrijte namještaj. Nemojte kupiti najjeftinije valjke jer vam kvalitetan valjak može trajati godinama ako ga dobro očistite nakon uporabe. A prodavača u dućanu pitajte za sve praktične savjete koje vam može dati, od tipa i nijanse boje, nanošenja boje (uvijek od stropa prema podu) ili pribora za korištenje. Možete se prihvatiti i gletanja zidova. Ali onda za početak probajte s manjim oštećenjima u zidu pa vidite kako vam ide ta tehnika. Sigurni smo da se s vremenom i praksom dolazi do finih nanosa glet smjese.

Od korisnih stvarčica koje je dobro imati u ovakvim situacijama izdvajamo pištolj za nanošenje boje za što savršeniji nanos boje na zidu. A od ostalih savjeta koje smo dobili od iskusnijih spomenimo onaj da kapljice boje koje ipak nađu put do našeg poda ili namještaja trebamo odmah skinuti mokrom krpicom, a ne čekati da se stvrdnu pa ih ostrugati. 

Pločice

Nikako nemojte sami krenuti u mijenjanje cijelih površina pločica u kuhinji ili kupaonici. Govorimo o popravcima koje možete sami napraviti, a ako test prođe dobro, onda se upustiti u veće površine. Uspješno postavljanje keramičkih pločica zahtijeva dobru pripremu i praktične savjete. A mi za početak savjetujemo vježbu - prvo isprobajte postavljanje na nekom zasebnom komadu betona, stare kamene ploče ili veće cigle. 

Općenito, kad je riječ o materijalu na koji postavljamo pločice, treba provjeriti ide li preko njega sloj posebnog premaza koji se kupi u trgovini koja prodaje keramičke pločice. Na što god odlučili postaviti pločice, morate to dobro očistiti, najbolje običnim deterdžentom za suđe, a potom dobro osušiti. Pločice bi trebale biti jednake veličine, ali su moguća odstupanja u milimetrima, pa i to imajte na umu. S obzirom na prostoriju ili površinu na koju želite postaviti nove pločice, možda neće sve trebati rezati. Potrebni su vam ljepilo za pločice i nazubljena žlica (letva) kojom osiguravate da je debljina ljepila svugdje jednaka. Krećete od sredine prostorije, zida, površine, a ako niste sigurni u središnju točku u koju ide prva pločica, onda razvucite špage po dijagonali i pronađite sa sigurnošću tu točku. Obično posljednje pločice morate rezati, pa budite precizni u dimenzijama. Iskusni keramičari savjetuju taj mali i blagi okret rukom kad stavljate pločicu, što će osigurati da cijela pločica bude u kontaktu s ljepilom i da je debljina ljepila svugdje jednaka. Nakon postavljanja ljepilo na pločicama brišete krpom umočenom u običnu vodu, a i ovdje je slučaj kao i s bojom za zid - najbolje je odmah skinuti ono što padne, dok je svježe! Nakon što su postavljene sve pločice osim onih rezanih na kraju, pričekajte 24 sata da se sve dobro osuši. Jer morat ćete hodati preko netom postavljenih pločica da biste došli do rubova. 

Fugiranje nije zahtjevno, možete koristiti alat za fugiranje, a možete i prstima, ali imajte na umu da su rubovi pločica možda oštri, pa biste se mogli porezati ako ne pazite. Masi treba oko sat vremena da se stvrdne, a sve viškove možete micati vlažnom krpom – ne premokrom. Sigurni smo da bi vam ovdje dobro došao ručni usisivač za mokro i suho usisavanje jer ovo nije posao bez prašine, prljavštine i nereda. I ne zaboravite da je libela ovdje vaš najbolji prijatelj! 

Popravci prozora (prozorske daske) 

Ne idemo u mijenjanje stakla sami niti u popravljanje mehanizama u prozoru. Šteta i opasnost koje možemo izazvati su prevelike. Ali u popravak sitnih oštećenja na prozorskoj dasci i bojenje možemo se upustiti ako smo samo malo vješti. 
Sve što mislimo tretirati prvo moramo dobro očistiti, a iskusniji jedino napominju da ne koristimo abrazivna sredstva poput razrjeđivača, neke vrste kiseline ili grube metalne četke za taj dio. Ako želite novu boju na prozorima, s daske trebate skinuti sve stare slojeve boje, lakova i ostalih zaštitnih premaza, a to je najbolje učiniti brusnim papirom – uvijek u istom smjeru. Možete kupiti i brusilice, a u tom slučaju pripazite na jačinu brušenja.

Ponovno dobro očistite sve, da ne ostane prašine i prljavštine. Ako je riječ o popravcima, tzv. kitanju pukotina, dobro se raspitajte u specijaliziranoj trgovini kakav kit vam je potreban, naravno - ovisno o materijalu od kojeg je napravljen prozor. Pratite upute proizvođača i trebalo bi biti sve u redu. Za sve računajte da vam je potrebno 24 sata mirovanja nakon radova kako bi se osušilo i stvrdnulo na ispravan način. 

Ako govorimo o bojenju, također se dobro pripremite informacijama o premazima i broju slojeva, ovisno o kojemu materijalu je riječ. Na tržištu postoji mnogo boja koje sadrže zaštitne elemente i sjaj, a ako želite drveni prozor osvježiti – onda vam je potreban bezbojni lak. Od alata su vam potrebni valjak, kist i četka ako govorimo o drvu, a ako govorimo o PVC-u, onda je kompresor najbolje rješenje. Ako samo želite zamijeniti izolacijsku traku na prozoru – provjerite dimenzije, širinu, namjenu i taj posao obavite sami bez mnogo nauke. 

Zamjena fronti na kuhinjskim ormarićima

Idealno rješenje za osvježavanje jedne od glavnih prostorija u kući i stanu – kuhinje,  upravo su nove fronte na ormarićima. Budući da su sve kuhinje uglavnom jednako ili slično složene, potrebno je misliti na iste elemente nevezano o dizajnu, a to su fronte te različiti dodaci i spojevi.

Ručkice su opcionalne, ovisno o mehanizmu otvaranja ormarića koji imate. Potrebno je biti itekako precizan u dimenzioniranju, a potom odlučiti o materijalu koji želite. Uzmite u obzir da je drvo najskuplja varijanta, ali ujedno najbolja za prostor, a postoje još različite fronte od brušenog i prešanog drva, koje su jeftinija opcija, dok je iverica najjeftinija. Dobra bušilica/odvijač ovdje je dobrodošao partner, kako biste bili sigurni da su vijci i spojevi dobro učvršćeni. Preko fronti možete lijepiti tapete, možete ih bojiti, možete se igrati maštom ovisno o tome koliko imate vještina i volje. 

Osvježavanje drvenog poda

Za kraj ostavljamo najveći zahvat, za najveće entuzijaste - osvježavanje površine drvenog poda. Isprobajte prvo u jednoj prostoriji, a ako rezultat bude kakav ste očekivali - osvježite cijeli životni prostor. Trebat ćete dvokomponentni lak za poluprofesionalnu ili profesionalnu uporabu, a on može biti transparentan ili pokrivni (boja). Ponavljamo, savjet nekog iskusnijeg ovdje je itekako dobrodošao, a trgovci u specijaliziranim dućanima u kojima se možete opskrbiti potrebnim materijalom ili alatom mogu vam dati mnoge savjete - samo spremite pitanja. Temeljni lak služi za postizanje glatkoće, a završni lakovi za sjaj. Za početak maknite sve drvene lajsne (možete ih i zaštititi trakom), a potom, baš kao i kod drvenih prozorskih okvira, potrebno je pobrusiti stari lak. Usisavanjem i brisanjem detaljno očistite svu prljavštinu koja će nastati brušenjem. Temeljni premaz je prvi, a kad se osuši, na njega stavite lak (transparentni ili pokrivni). Prvo premažite rubove, a onda nanesite tanki sloj valjkom preko ostatka poda.

Ne zaboravite dobru zaštitnu masku zbog para koje možete udahnuti, a sve to obavite tijekom stabilnog i suhog vremena kako bi se pod ispravno osušio. I ovdje su 24 sata mjerna jedinica koja određuje koliko dugo po premazanom podu ne treba hodati. 

Bez obzira na to o kakvim popravcima je riječ, ono što bi svako kućanstvo trebalo imati je osnovni alat. Ako ništa drugo, onakav kakav ima naš susjed s početka priče. Alat Parkside dostupan je u Lidl trgovinama, provjerite ponudu i krenite u akciju!  

Sadržaj donosi: LIDL

Komentari 26
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'
ZAVRŠILA ROMANTIČNA PUTOVANJA

Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'

Ilona je nakon zaruka vidjela da se Ivica dopisivao s bivšim djevojkama. 'Problem je što ne znam mogu li prijeći preko stvari koje si napravio, ne samo s Klarom... To je bio samo test', rekla je
Zašto hrvatski sportaši hrle u Beograd na liječenje? Pregled je 5000 eura, a metode upitne...
MISTERIOZNI 'ČUDOTVORCI'

Zašto hrvatski sportaši hrle u Beograd na liječenje? Pregled je 5000 eura, a metode upitne...

Marijana Kovačević pomogla je Modriću da igra polufinale Lige prvaka, hvali je i Đoković, a metode krije godinama i suočila se s optužnicom za nadrliječenje. Andreja Milutinović radio s Perišićem, Petkovićem...