Obavijesti

News

Komentari 18

Ako oročeni novac podignemo ranije plaća se i 500 kn penala

Ako oročeni novac podignemo ranije plaća se i 500 kn penala
1

Iako su kamate pa i zarada na štednju vrlo male, raste novac koji građani štede. Depoziti su se posljednjih godinu dana povećali za 7,5 milijardi kuna

Ako netko oroči štednju, a onda je podigne ranije, u Addiko banci zaračunat će mu se kamata najbližeg protoka roka za štednju. Primjerice, ako je novac oročen na 24 mjeseca, a klijent ga podigne nakon 18 mjeseci, isplatit će mu se kamate koje vrijede kao da je novac oročio na godinu dana. 


U Addiko banci čuvaju oko 1,3 milijarde eura štednje svojih klijenata. Kažu kako oni preferiraju stavljati novac u eurima, a samo 30 posto čuva novac u kunama. Dva od tri klijenta oročuju novac na godinu dana. Ako netko podigne novac prije kraja isteka ugovora o oročavanju štednje, tad klijent mora Addiko banci platiti 100 kuna, i to bez obzira na to kad je prekinuo štednju ili koliki iznos uzima. Inače, kamate na takve depozite u Addiku su od 0,01 do 0,8 posto, ovisno o valuti i roku oročavanja. Više su kamate na kunske depozite, manje na dolare i eure.

Rasponi penalizacije različiti


Možda iznenađuje na prvu, ali u Hrvatskoj se sve više štedi pa su depoziti građana, odnosno njihova štednja u bankama, tijekom ljeta premašili 200 milijardi kuna. Depoziti su se posljednjih godinu dana povećali za 7,5 milijardi kuna. Štednja je čak duplo rasla nego što su rasli krediti građana i tvrtki te unatoč činjenici da su kamate na oročene štednje trenutačno vrlo niske - od 0,01 do 0,8 posto. Postoje i slučajevi kad klijenti moraju više platiti za vođenje računa nego što zarade na kamatama. Zato se mnogi okreću drugim vrstama štednje i ulaganja od samog ostavljanja novca banci na čuvanje. 
A ako klijent Splitske i OTP banke, koje su pred spajanjem, odluči podignuti oročenu štednju ranije, tamo će također platiti penale. Odgovorili su kako 95.000 njihovih klijenata ima oročenu štednju. U prosjeku banci na čuvanje ostavljaju 16.000 eura uz kamatu od 0,1 posto pa je godišnji prinos 16 eura. Penale, odnosno naknade za ranije podignuti novac, naplaćuju ovisno o tome kakva je kamatna stopa. Ako je ona fiksna, ne naplaćuju ništa, a ako je kamata promjenjiva, tad je naknada 0,25 posto od iznosa oročenja, s time da je to minimalno 50 i maksimalno 100 kuna. Kod njih vrijedi i pravilo da klijent ima tri dana od obnavljanja oročenja da se predomisli te podigne novac i za to neće platiti naknadu.

Manje kamate za kraću štednju


U Hrvatskoj poštanskoj banci depoziti su ove godine porasli za 1,03 milijarde kuna ili šest posto te su građani u toj banci položili 18 milijardi kuna svojega novca. Dodaju kako ih sve više zbog niskih kamatnih stopa ulaže novac u fondove koji potencijalno daju veću zaradu na uloženo pa im je Obveznički fond u dvije godine porastao 150 posto. I kod njih građani najviše štede u eurima - dvije trećine njih novac oročuje na godinu dana.

Trenutačna kamatna stopa na kunsku štednju je 0,85 posto, a u eurima je 0,1 posto na rok od 12 mjeseci. Isplativija je dječja štednja s kamatom od 1,2 posto i rok od tri godine, a u kunama se penje na 2,5 posto. Dječji račun u kojem su sredstva uvijek dostupna ima kamatu od dva posto godišnje. 
Naknade za prijevremeno dizanje novca ne plaćaju se u prvih 15 dana od potpisivanja ugovora, a zatim se plaća 0,5 posto od iznosa koji se oročio, najmanje 100, a najviše 500 kuna. Iz PBZ-a su odgovorili kako također naplaćuju naknadu za prijevremeno dizanje oročene štednje, ali nisu naveli koliko.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 18
Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!
KUPNJA UREĐAJA

Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!

Ravnatelji bolnica neće morati tražiti suglasnost za kupnju medicinskog uređaja do milijun eura. Da je taj pravilnik bio na snazi, ministar Vili Beroš ne bi bio uhićen. "To je teški apsurd, dopuštaju još veće manipulacije!"