Bivši načelnik Uprave kriminalističke policije kaže da vrlo malo policijskih objakata ima videonadzor i alarm. Uz to, uvjeren je da je ovdje riječ o tzv. tipovanoj provali, odnosno o dojavi iznutra
Bivši načelnik: Bilo je pitanje vremena kad će lopovi provaliti
Magistar kriminalistike Željko Cvrtila, bivši načelnik Uprave kriminalističke policije, nije iznenađen provalom u sjedište policije u Heinzelovoj ulici u Zagrebu iz kojeg je ukradeno 280.000 eura i dva kilograma zlata. Cvrtila je za tportal upozorio na neadekvatno osiguranje te zgrade kako u ljudstvu, tako i u tehnici.
- Djelatnici osiguranja noću su uglavnom na ulazu u zgradu. Pitanje je prošeću li tu i tamo oko objekta. Ali, nema protuprovalnog alarma niti videonadzora. Ovako nešto bilo je pitanje vremena, jer vrlo malo objekata u MUP-u štiti se tehničkom zaštitom - rekao je Cvrtila za tportal.
Cvrtila to objašnjava činjenicom da se u policijske objekte rijetko provaljuje, iako je bilo slučajeva krađa iz kancelarija i provala, iako iznimno rijetko. No, za takvo osiguranje, videonadzori, alarmi... potreban je novac.
POGLEDAJTE VIDEO: Zgrada MUP-a u Heinzelovoj
Pokretanje videa...
Kako navodi Cvrtila, ni unutarnje osiguranje MUP-ovih objekata nije blistavo, a uredi su često nezaključani.
- Sumnjam da bi ijedna organizacijska cjelina u MUP-u mogla proći standardizaciju po ISO 27001 standardu za informacijsku sigurnost. Iako, u kabinetu ministra odnedavno postoji Služba za informacijsku sigurnost. Oni valjda pokušavaju te stvari uvesti, ali mislim da nema previše sluha za to - navodi Cvrtila.
On napominje da nije neuobičajeno da se u sefovima drže veliki iznosi novca i zlato.
- To može biti ili dokazni materijal ili materijal za operativne akcije - za otkupnine, operativne troškove i slično. Zlato bi prije bilo dokazni materijal, oduzet u nekom slučaju. S obzirom da je to dosta novca, onda je i to vjerojatno bilo oduzeto, ali može biti i za operativne troškove. A možda je dio za jedno, dio za drugo - rekao je Cvrtila.
Dojava iznutra? 'Netko je točno znao gdje je novac i zlato'
Bivši načelnik smatra da je riječ o tzv. 'tipovanoj provali'.
- To znači da je netko znao. Vrlo je izvjesno da je netko iznutra dao informaciju za to ili eventualno da je onaj kome je to oduzeto, ako je oduzeto, znao točno gdje to je. Jer to je već moglo biti negdje, ili u centralnom skladištu MUP-a ili predano na sud.... Taj materijal se inače, mora predati na Odvjetništvo, odnosno na sud, obično u roku od 30 dana. Ne bi netko išao riskirati provalu u policiju ako ne zna što će naći u sefu - zaključio je Cvrtila za tportal.